wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Krzysztof Żuk odpowiada na list w sprawie krematorium na Majdanku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 września 2012, 17:01

Krzysztof Żuk (Bartłomiej Żurawski / Archiwum)
Krzysztof Żuk (Bartłomiej Żurawski / Archiwum)

"Uczynię wszystko, co w mojej mocy, by to miejsce zostało w Lublinie potraktowane z należytym szacunkiem i z wielką czcią było traktowane jako najświętsze miejsce pamięci ofiar Holocaustu” – to odpowiedź prezydenta Lublina na list dyrektora Ligi Przeciw Zniesławieniu w sprawie budowy spopielarni zwłok w pobliżu Muzeum na Majdanku.

WIDEO

Od 2008 roku, kiedy to po raz pierwszy inwestor zwrócił się do Urzędu Miasta Lublin o wydanie warunków zabudowy dla lokalizacji inwestycji na działce położonej w pobliżu Muzeum Pamięci Męczeństwa, podejmowaliśmy działania, które wstrzymają tą inwestycję.

Odmówiliśmy wydania decyzji, co zostało zaskarżone przez inwestora do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które nakazało nam ponowne wszczęcie procedury. Następnie zwróciłem się do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o określenie obszaru o granic Pomnika Zagłady, który określi strefę ochronną dla terenu wymagającego szczególnego upamiętnienia.

Wydając rozporządzenie Minister wyznaczył strefę Pomnika Zagłady nie określając jednak strefy ochronnej, która obejmowałaby teren poza granicami Muzeum.

Mając na uwadze pamięć o tym jakże szczególnym miejscu w lipcu 2012 roku podjąłem decyzję o skierowaniu na wrześniową sesję Rady Miasta projekt uchwały o przystąpieniu do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Uchwalenie planu da możliwość określenia przyszłego przeznaczenia obszaru znajdującego się w najbliższym sąsiedztwie dawnego obozu, a także wyznaczenia strefy ochronnej i ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy budowy spopielarni na terenie przylegającym do Muzeum.

Zapewniam, że wszelkie działania, które są przeze mnie podejmowane w tym zakresie mają na celu upamiętnienie jednego z najważniejszych miejsc dedykowanych pamięci tych wszystkich, którzy stracili życie w hitlerowskim obozie zagłady na Maj-danku.

Uczynię wszystko, co w mojej mocy, by to miejsce zostało w Lublinie potraktowane z należytym szacunkiem i z wielką czcią było traktowane jako najświętsze miejsce pamięci ofiar Holocaustu.”


Jak dodała w rozmowie rzecznik prasowa Beata Krzyżanowska, władze Lublina są zdeterminowane w obronie wizerunku miasta i uczynią wszystko, aby nie był on narażany na szwank prywatnymi inicjatywami w rodzaju tej, o której już w świecie ponownie od 2008 roku głośno.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Seba
niusia
radny
(39) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Seba
Seba (8 września 2012 o 15:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Inwestor planuje budowę od 2008 roku, a miasto jedyne co ma do powiedzenia, to blokowanie i zniechecanie typowa dla siebie mitregą urzędniczą. Planowanie przestrzenne jako młoda pod nogi inwestora! Ratusz nie uchwala planu, zeby był ład przestrzenny, tylko wszczyna procedurę planistyczną, do odwleczenia decyzji i zmęczenia przedsiębiorcy. SKANDAL!
Rozwiń
niusia
niusia (5 września 2012 o 16:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[size=5]DZIELNY ŻUK SOBCZAKA WRÓG... [/size]
Rozwiń
radny
radny (5 września 2012 o 12:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='ewka' timestamp='1346836217' post='670747']
Tak naprawdę są dwie opcje. Albo p. Żuk z jakiegoś tylko sobie znanego powodu nie chce podpaść żydom, albo firma mająca interes w postawieniu spalarni doskonale wie, że żydzi będą protestować, bo taka już ich natura (szkoda, że tak nie protestowali jak ich biednych rodaków palono w piecach obozowych), zatem takimi artykułami chcą zyskać poparcie dla budowy mieszkańców L. i będą mogli powiedzieć - myśmy nie chcieli, ale podatnicy tak, więc budujemy.
Za kolejnych 10-20 lat nikomu w głowie nie powstaną skojarzenia spalarni ciał w XXI wieku z obozowymi krematoriami. Jedyne co w obecnej chwili może podlegać rozważeniu to nie to co chcą żydzi, ale co na to okoliczni mieszkańcy. To im może przeszkadzać spalarnia, czy powiększenie cmentarza z powodów czysto zdrowotnych (zanieczyszczenie powietrza, wody), czy estetycznych (nie każdy marzy o widoku na cmentarz, czy komin). Oczywiście, że ludziom, którzy chcą po śmierci być skremowani jest wszystko jedno, czy spalarnia będzie w pobliżu Majdanka, czy też w pobliżu ul. Willowej. Najważniejsze, aby powstała i to w takim miejscu, w którym nie będzie przeszkadzać MIESZKAŃCOM Lublina. I taka jest właśnie rola prezydenta miasta - chronić mieszkańców i działać na ich korzyść, a nie zastanawiać się nad tym, co chcą żydzi z Izraela, czy USA.
[/quote]Święta racja,mają g ówno do gadania w naszym kraju.
Rozwiń
lublinek
lublinek (5 września 2012 o 12:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Te brednie ligi, to już szczyt paranoi, jaka ogarnia żydów (niektórych). PO co prezydent składa obietnice bez pokrycia. Zabroni działalności gospodarczej wokół obozu, gdzie nie obowiązuje strefa ochronna???? Naruszy zasadę wolności gospodarczej
Rozwiń
WIERZĄCA
WIERZĄCA (5 września 2012 o 12:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Ks. Marian' timestamp='1346781222' post='670552']
Episkopat Polski wydał wskazania dotyczące pogrzebu związanego z kremacją. Przypomniano w nim, że Kościół usilnie zaleca grzebanie ciał zmarłych, a kremację jedynie dopuszcza. To powinno być jasno komunikowane i podawane do wiadomości.
Kremacja jest odległa od polskiej tradycji. Palnie doczesnych szczątków to domena WSCHODU. Poza tym fatalnie kojarzy się z obozami zagłady, czego żywy dowód mamy na Majdanku. DLA WIELU WIERNYCH I DUCHOWNYCH PROPAGOWANIE KREMACJI JEST UKRYTĄ WALKĄ Z KOŚCIOŁEM.
[/quote]


ŚWIĘTE SŁOWA!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (39)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!