Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 lipca 2017 r.
15:58

Żuk ws. uchodźców: Nigdy nie mówiłem, że Lublin ich przyjmie. To sprawa rządu

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
163 430 A A
Krzysztof Żuk
Krzysztof Żuk (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

– Nigdy z moich ust nie padło stwierdzenie, że Lublin przyjmie uchodźców. Takie decyzje należą wyłącznie do rządu polskiego – podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent miasta w reakcji na dzisiejsze komentarze polityków PiS oraz Kukiz ’15.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Działacze obu ugrupowań ostro krytykowali dziś Krzysztofa Żuka za podpisanie wraz z prezydentami 10 innych miast deklaracji o współpracy w sprawie migracji. PiS przestrzega przed rozbojami na ulicach, zaś Kukiz ’15 chce uchwalenia przez Radę Miasta zakazu przyjmowania uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki.

Deklaracja budząca tak duże emocje została podpisana w Gdańsku 30 czerwca. Prezydenci napisali w niej, że „w celu przyjaznego przyjęcia imigrantów” potrzeba współpracy samorządów, rządu, służb publicznych, czy też kościołów. – Wspólnie jesteśmy w stanie wypracować odpowiednią kulturę przyjęcia migrantów, co pomoże rozwijać nasze miasta, czynić je bardziej innowacyjnymi i konkurencyjnymi – czytamy w deklaracji.

– Chcieliśmy zapytać prezydenta Żuka, w jaki sposób ściągając do Lublina uchodźców, imigrantów muzułmańskich chce zwiększyć innowacyjność i konkurencyjność naszego miasta? Być może prezydent jest nam w stanie podać przykłady z takich miejsc jak Calais we Francji, czy z przedmieść Paryża – mówił Piotr Jarzyna z Kukiz ’15 na dzisiejszej konferencji prasowej.

Działacze Kukiz ’15 zapowiadają przygotowanie obywatelskiego projektu uchwały w sprawie uchodźców. – Chcemy, żeby Rada Miasta podjęła uchwałę, która będzie zakazywała przyjmowania i osiedlanie emigrantów, uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki w naszym mieście – podkreśla Jarzyna.

Zapowiada, że swój projekt powstanie w ciągu kilku dni. Aby został on rozpatrzony przez Radę Miasta, musiałoby się pod nim podpisać co najmniej tysiąc osób wpisanych do stałego rejestru wyborców miasta Lublin. Zbieraniem tych podpisów mają się zająć sympatycy Kukiza.

– Nie chcemy, aby Lublin stał się drugą Szwecją – mówi Robert Gogółka z Kukiz ‘15. – Nie chcemy, aby wydarzenia związane z uchodźcami, które mają miejsce we Francji i Niemczech przeniosły się na nasze ulice.

– Nie ma dnia, tygodnia, żebyśmy nie słyszeli o rozjeżdżanych ciężarówkami obywatelach tych krajów, o rozstrzeliwanych obywatelach tych krajów, o poderżniętych gardłach wręcz – mówił później Stanisław Brzozowski, jeden z radnych PiS, którzy zwołali specjalną konferencję w sprawie deklaracji prezydentów miast.

– Ta deklaracja jest poza wszelkimi zasadami demokracji – mówi Zbigniew Ławniczak, miejski radny PiS. – Prezydent nie dostał tu upoważnienia Rady Miasta – podkreślał Tomasz Pitucha, szef klubu radnych PiS. Członkowie klubu podkreślali, że Lublin nie jest przygotowany na przyjęcie imigrantów, bo nawet dla mieszkańców Lublina brakuje miejskich mieszkań. – W służbie zdrowia są cały czas kolejki do lekarzy, a napływ imigrantów może się wiązać ze wzrostem zachorowalności – twierdził Pitucha.

Do dzisiejszych konferencji Krzysztof Żuk odniósł się w specjalnym oświadczeniu, które zamieścił na portalu Facebook:

– Przyglądam się toczącej się w Lublinie dyskusji i jestem zaskoczony skalą manipulacji i kłamstw ze strony polityków PiS. Nigdy z moich ust nie padło stwierdzenie, że Lublin przyjmie uchodźców. Takie decyzje należą wyłącznie do rządu polskiego. Posłowie PiS doskonale o tym wiedzą. Trzymajmy się zatem faktów – stwierdza Żuk.

Prezydent Lublina podkreśla, że deklaracja samorządowców jest „propozycją wsparcia rządu w przypadku sformułowania przez niego polityki migracyjnej”.

– Deklaracja ta jest też wyrazem otwartości w stosunku do studentów zagranicznych, którzy chętnie wybierają Lublin do studiowania i późniejszego zamieszkania. Posłowie PiS, przez swoje wystąpienia i budowanie wrogości do obcokrajowców działają na szkodę Lublina i jego dobrej opinii, którą jako miasto akademickie cieszy się w Polsce i na świecie – komentuje Żuk. – Ta mowa nienawiści w efekcie kierowana jest w szczególności przeciwko studentom zagranicznym z Uniwersytetu Medycznego, KUL czy UMCS. Już dziś uniwersytety w Budapeszcie i Pradze przyjmują więcej studentów zagranicznych, którzy nie chcą studiować Polsce, bo boją się kampanii nienawiści do obcych. Czy naprawdę na tym zależy politykom PiS?

Oprócz Żuka deklarację podpisali prezydenci Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia. Na dokumencie jest też miejsce na podpis prezydenta Katowic, który jednak odmówił jej podpisania. Marcin Krupa stwierdził, że nie podpisuje deklaracji, w tworzeniu których nie uczestniczył.

Sonda: Czy powinniśmy przyjmować uchodźców?

Liczba głosów: 2253
85.49%
Nie
12.78%
Tak
1.73%
Nie mam zdania

Quiz: Czterej pancerni i pies - co wiesz o serialu?

Czterej pancerni i pies - co wiesz o serialu?

Komentarze 430

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 4 lipca 2017 o 16:24
+1
Niech radni PiS wskażą gdzie w tej deklaracji emigranckiej jest mowa o przyjmowaniu przez Lublin uchodźców i emigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki. Przeczytałem cały dokument, nie ma tam nawet słowa o konkretnych krajach albo kontynentach, nie ma żadnych liczb, nie ma żadnych konkretów poza tym, że powstaje zespół roboczy która ma wymieniać się doświadczeniami i współpracować z różnymi organizacjami przy procesach MIGRACYJNYCH. Tak dla przypomnienia, za Wikipedią: "Migracja ludności – wędrówka ludności mająca na celu zmianę miejsca pobytu. Przemieszczanie się ludności jest całkowicie naturalnym zjawiskiem i występowało we wszystkich czasach."
Niech radni PiS wskażą gdzie w tej deklaracji emigranckiej jest mowa o przyjmowaniu przez Lublin uchodźców i emigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki. Przeczytałem cały dokument, nie ma tam nawet słowa o konkretnych krajach albo kontynentach, nie ma żadnych liczb, nie ma żadnych konkretów poza tym, że powstaje zespół roboczy która ma wymieniać się doświadczeniami i współpracować z różnymi organizacjami przy procesach MIGRACYJNYCH. Tak dla przypomnienia, za Wikipedią: "Migracja ludności – wędrówka ludności mająca na celu zmianę miejsca po... rozwiń
Avatar
Gość / 9 lipca 2017 o 13:43
dużą sztuką jest kopać się po własnej ***, ale p0 to potrafi wyjątkowo dobrze.
Avatar
Gość / 7 lipca 2017 o 09:32
BILL GATES - wzywa przywódców UE do powstrzymywania napływu emigrantów !!!!
Avatar
Gość / 5 lipca 2017 o 20:20
Zuczku - ponad połowa Polaków wolałaby raczej aby nasz kraj opuścił UE, niż przyjął tzw. uchodźców muzułmańskich
Avatar
Gość / 5 lipca 2017 o 18:03
Na czyj rozkaz ZUK podpisal deklaracje ???? SCHETINO czy tuSSk ??
Avatar
Gość / 5 lipca 2017 o 18:03
Leatitia Avia, młoda deputowana z partii prezydenta Francji, pogryzła taksówkarza. Powodem było to, że nie mogła zapłacić za kurs kartą, bo taksówkarz miał zepusty terminal.
Avatar
Gość / 5 lipca 2017 o 16:49
Mieszkam w Niemczech i nie ma teraz problemow takich jak na poczatku. Niemcy to panstwo , gdzie sie rozwiazuje problemy , a nie straszy . Osrodki dla uchodzcow nazywasz gettem ???? Oni sa zadowoleni, bo maja dom i pokuj a dzieci moga sie uczyc. Dobry organizacja to domena Niemcow. Poczatkowo naplyw byl poza kontrola, ale teraz juz wiadomo, ze 90 % to emigranci, a nie uchodzcy. Ja mowie o uchodzcach. Emigranci sa na innych prawach i z nimi tez sobie Niemcy poradza. Na pewno nie wszyscy sa zadowoleni, ale tak jak w Niemczech tak i we Francji..ludzie nie dali sie zastraszyc populistom . Skad taka nienawisc do nieznajomych i nieznanych ??? tu w Polsce ??? Nikt nie ucieka z Niemiec z powodu emigrantow.....tam zyje 80 milionow ludzi
Mieszkam w Niemczech i nie ma teraz problemow takich jak na poczatku. Niemcy to panstwo , gdzie sie rozwiazuje problemy , a nie straszy . Osrodki dla uchodzcow nazywasz gettem ???? Oni sa zadowoleni, bo maja dom i pokuj a dzieci moga sie uczyc. Dobry organizacja to domena Niemcow. Poczatkowo naplyw byl poza kontrola, ale teraz juz wiadomo, ze 90 % to emigranci, a nie uchodzcy. Ja mowie o uchodzcach. Emigranci sa na innych prawach i z nimi tez sobie Niemcy poradza. Na pewno nie wszyscy sa zadowoleni, ale tak jak w Niemczech tak i we Francji..... rozwiń
Avatar
Gość / 5 lipca 2017 o 16:47
w Polsce rządzi JAKOTAKO
Avatar
Gość / 5 lipca 2017 o 16:47
w Polsce rządzi JAKOTAKO
Avatar
Gość / 5 lipca 2017 o 16:46
Otrzymujemy pigułę o jednoznacznym wydźwięku etycznym. Ona która rozbija całą budowaną przez PIS narrację, że są wyjątkowi, nadzwyczajni i chcą przewrócić zgniłą hierarchię III RP. A okazuje się, że są klasycznymi fałszywymi moralistami
Avatar
Gość / 9 lipca 2017 o 13:43
dużą sztuką jest kopać się po własnej ***, ale p0 to potrafi wyjątkowo dobrze.
Avatar
Gość / 7 lipca 2017 o 09:32
BILL GATES - wzywa przywódców UE do powstrzymywania napływu emigrantów !!!!
Avatar
Gość / 5 lipca 2017 o 20:20
Zuczku - ponad połowa Polaków wolałaby raczej aby nasz kraj opuścił UE, niż przyjął tzw. uchodźców muzułmańskich
Avatar
Gość / 5 lipca 2017 o 18:03
Na czyj rozkaz ZUK podpisal deklaracje ???? SCHETINO czy tuSSk ??
Avatar
Gość / 5 lipca 2017 o 18:03
Leatitia Avia, młoda deputowana z partii prezydenta Francji, pogryzła taksówkarza. Powodem było to, że nie mogła zapłacić za kurs kartą, bo taksówkarz miał zepusty terminal.
Avatar
Gość / 5 lipca 2017 o 16:49
Mieszkam w Niemczech i nie ma teraz problemow takich jak na poczatku. Niemcy to panstwo , gdzie sie rozwiazuje problemy , a nie straszy . Osrodki dla uchodzcow nazywasz gettem ???? Oni sa zadowoleni, bo maja dom i pokuj a dzieci moga sie uczyc. Dobry organizacja to domena Niemcow. Poczatkowo naplyw byl poza kontrola, ale teraz juz wiadomo, ze 90 % to emigranci, a nie uchodzcy. Ja mowie o uchodzcach. Emigranci sa na innych prawach i z nimi tez sobie Niemcy poradza. Na pewno nie wszyscy sa zadowoleni, ale tak jak w Niemczech tak i we Francji..ludzie nie dali sie zastraszyc populistom . Skad taka nienawisc do nieznajomych i nieznanych ??? tu w Polsce ??? Nikt nie ucieka z Niemiec z powodu emigrantow.....tam zyje 80 milionow ludzi
Mieszkam w Niemczech i nie ma teraz problemow takich jak na poczatku. Niemcy to panstwo , gdzie sie rozwiazuje problemy , a nie straszy . Osrodki dla uchodzcow nazywasz gettem ???? Oni sa zadowoleni, bo maja dom i pokuj a dzieci moga sie uczyc. Dobry organizacja to domena Niemcow. Poczatkowo naplyw byl poza kontrola, ale teraz juz wiadomo, ze 90 % to emigranci, a nie uchodzcy. Ja mowie o uchodzcach. Emigranci sa na innych prawach i z nimi tez sobie Niemcy poradza. Na pewno nie wszyscy sa zadowoleni, ale tak jak w Niemczech tak i we Francji..... rozwiń
Avatar
Gość / 5 lipca 2017 o 16:47
w Polsce rządzi JAKOTAKO
Avatar
Gość / 5 lipca 2017 o 16:47
w Polsce rządzi JAKOTAKO
Avatar
Gość / 5 lipca 2017 o 16:46
Otrzymujemy pigułę o jednoznacznym wydźwięku etycznym. Ona która rozbija całą budowaną przez PIS narrację, że są wyjątkowi, nadzwyczajni i chcą przewrócić zgniłą hierarchię III RP. A okazuje się, że są klasycznymi fałszywymi moralistami
Avatar
Gość / 5 lipca 2017 o 16:39
Na czyj rozkaz ZUK podpisal deklaracje ???? SCHETINO czy tuSSk ??
Zobacz wszystkie komentarze 430

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych w Puławach
25 maja 2018, 18:00

Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych w Puławach 0 0

Co Gdzie Kiedy. Już w piątek, 25 maja o godz. 18 w Marinie Puławy (ul. Portowa 3) rozpocznie się I Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych. To święto miłośników dobrego piwa. Impreza potrwa cały weekend!

Dramat rodziny z Lublina, stracili cały majątek. Zainwestowali w GetBack

Dramat rodziny z Lublina, stracili cały majątek. Zainwestowali w GetBack 2 9

340 tys. zł, czyli dorobek całego życia, straciła na poleconych jej w banku obligacjach 81-letnia Krystyna Rafalska z Lublina. Na liście osób, które zainwestowały w papiery GetBacku, jest znacznie więcej mieszkańców regionu

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Lublinie i Białej Podlaskiej

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Lublinie i Białej Podlaskiej 0 3

Mateusz Morawiecki odwiedzi w sobotę Lublin. Spotkanie w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim jest otwarte dla mieszkańców

Kubańska noc w Radości
26 maja 2018, 21:00

Kubańska noc w Radości 1 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maj o godz. 21 w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15) odbędzie się kubańska impreza. Będą też warsztaty taneczne i animacje.

Klubowa impreza w OSTRO
26 maja 2018, 20:00

Klubowa impreza w OSTRO 0 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 26 maja o godz. 20 w klubie OSTRO (Krakowskie Przedmieście 25) odbędzie się klubowa impreza w rytmie house i electro.

Techno Lublin w Plenerze
26 maja 2018, 20:00

Techno Lublin w Plenerze 0 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Plener (al. Piłsudskiego 23) zaprasza na imprezę z cyklu Techno Lublin, podczas której 10 znanych lubelskich DJ'ów przez 12 godzin będzie rozkręcać imprezę. Start 26 maja o godz. 20.

Chełmianka - Motor, czyli mecz o wszystko

Chełmianka - Motor, czyli mecz o wszystko 5 8

Warto będzie wybrać się w sobotę na stadion w Chełmie. Piłkarze Artura Bożyka podejmują Motor Lublin. Jeżeli wygrają, to na dobre wrócą do walki o awans. Jednocześnie mogą zamknąć drogę do II ligi rywalom. Bardzo ciekawe derby rozpoczną się o godz. 17

Alicja Mazurek z Lublina cudem przeżyła tragiczny wypadek. Potrzebna jest pomoc
galeria
film

Alicja Mazurek z Lublina cudem przeżyła tragiczny wypadek. Potrzebna jest pomoc 74 6

Alicja Mazurek z Lublina potrzebuje pomocy. Po tragicznym wypadku trafiła do kliniki "Budzik", rodzina i przyjaciele zbierają pieniądze na jej leczenie i rehabilitację

Mieszkaniec Świdnika wymyślił prosty biznes. Oszukał 370 osób

Mieszkaniec Świdnika wymyślił prosty biznes. Oszukał 370 osób 13 4

26-letni mieszkaniec Świdnika aresztowany. Grozi mu do 8 lat więzienia

Motocyklista urwał koło na krawężniku. Uszkodziło samochód

Motocyklista urwał koło na krawężniku. Uszkodziło samochód 0 4

Motocyklista z gminy Urzędów uderzył w krawężnik. Od jednośladu oderwało się przednie koło i uderzyło w jadący z przeciwka samochód

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista 6 1

35-latek zginął w wypadku w miejscowości Fiukówka w powiecie łukowskim

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie?

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie? 1 0

Najbliższy weekend upłynie kibicom z województwa lubelskiego pod znakiem derbów. W Chełmie gra Motor, a w Radzyniu Podlaskim zmierzą się tamtejsze Orlęta Spomlek i Podlasie (godz. 17). Punktów niby bardziej potrzebują podopieczni Tomasza Złomańczuka jednak gospodarze też mają o co grać

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac 13 27

Po niedzieli zacznie się układanie kamiennych płyt na odnawianym deptaku. Najpierw pojawią się między ul. Kapucyńską i Staszica. Na całej długości powinny być ułożone do końca czerwca. Taki jest nowy termin ustalony przez miasto z wykonawcą prac, które miały się zakończyć do połowy maja

Czwartek na KULturaliach w Lublinie [zdjęcia]
galeria