Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 września 2015 r.
21:10

Ks. Puzewicz o przyjęciu uchodźców: "Chętnie dołożę się do budowy meczetu"

1 131 A A
Ks. Mieczysław Puzewicz, dyrektor Radia eR
Ks. Mieczysław Puzewicz, dyrektor Radia eR

- Chętnie dołożę się do budowy meczetu w Lublinie lub w innym miejscu – pisze na swoim blogu ks. Mieczysław Puzewicz, dyrektor Radia eR. To kolejny głos przedstawiciela Kościoła katolickiego w toczącej się dyskusji dotyczącej uchodźców i imigrantów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dyrektor katolickiej rozgłośni zamieścił na blogu itinerarium.pl obszerny wpis. Jest to wywiad, którego udzielił duchowny. Padają w nim pytania dotyczące m.in. tego, czy Polska powinna przyjąć uchodźców. 

– Już ich mamy i będziemy mieli coraz więcej – odpowiada ks. Puzewicz. – Nie ma żadnego sposobu na zatrzymanie tego zjawiska. Żaden kraj, do którego chcieli się dostać uchodźcy (lub przez teren którego chcieli przejść) nie poradził sobie z ich napływem.

Dyrektor Radia eR przekonuje, że nie jest prawdą, iż Polska nie jest w stanie przyjąć kilku czy też kilkudziesięciu tysięcy imigrantów.

– Absurdem jest opowiadanie, że 2 tysiące, 5 tysięcy czy 50 tysięcy uchodźców to liczby nie do udźwignięcia dla naszego kraju – wskazuje ks. Puzewicz. – W latach 1991–1992 i w 2008, maleńka, ledwo 4-milionowa Gruzja przyjęła na swoim terytorium blisko 300 tysięcy uchodźców z Abchazji i Osetii Południowej, po konfliktach z Rosją. Środkowa i Zachodnia Ukraina pomieściły już 1 600 000 uchodźców z Donbasu. 

Duchowny przyznaje jednak, że jako społeczeństwo nie jesteśmy na to przygotowani. Za taki stan obwinia polityków. Wskazuje też, że od kilkunastu lat uczestniczy w różnego rodzaju formach opieki i pomocy uchodźcom. Przekonuje, że obecność tych osób w naszym kraju będzie okazją do ewangelizacji.

– Chętnie dołożę się do budowy meczetu w Lublinie lub w innym miejscu – zapewnia ks. Puzewicz. – W ten sposób będę kontynuował tradycję moich zacnych przodków, Firlejów, Sobieskich i innych szlachetnych polskich rodów, które fundowały meczety i cerkwie dla inaczej wierzących przybyszów w Polsce.

Głosy płynące od katolickich księży są różne. Ks. proboszcz Ryszard Winiarski ogłosił na stronie internetowej parafii pw. św. Jana Nepomucena w Dorohusku, dlaczego nie przyjąłby uchodźców do swojego domu. Jego zdaniem obecność tych osób w Polsce może być dla nas niebezpieczna, m.in. ze względu na brak weryfikacji i kontroli tych osób. Proboszcz nie wierzy też w ich pełną asymilację z polskim społeczeństwem. 

Komentarze 131

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 2 października 2017 o 10:51
Wywalić tego księdza ze stanu kapłańskiego!!
Avatar
Gość / 28 kwietnia 2016 o 13:31
ten ksiądz nie powinien być księdzem, bo to istny wilk w owczej skórze...
Avatar
Gość / 23 marca 2016 o 15:27
Ksiądz cymbał
Avatar
Gość / 23 lutego 2016 o 12:19
Dlaczego zdrajca nie patrzy prosto w oczy.
Avatar
Gość / 11 grudnia 2015 o 19:02
niech sobie ich bierze na plebanie
Avatar
Gość / 4 grudnia 2015 o 16:33
Skąd ten ksiądz ma pieniądze - że się dołoży????? To są nasze pieniądze zdrajco!
Avatar
Gość / 3 grudnia 2015 o 16:28
Poco sie dokladac,niech sfinanasuje calosc,jak ich tak kocha.
Avatar
Gość / 2 grudnia 2015 o 21:30
chyba cie pogięło klecho....a meczety możesz budować ze swojej kieszeni jak pójdziesz do roboty i to nie w Polsce...poza tym przypominam ci,że Polacy wierzą w Pana Jezusa,a nie w Allaha...
Avatar
Gość / 2 grudnia 2015 o 21:24
A z czego ty sie Quswa dołożysz baranie...co ty produkujesz debilu..skad masz pieniądze łajzo??
Avatar
Gość / 2 grudnia 2015 o 19:31
Marzy się mu chyba kolorowy amant :D
Avatar
Gość / 2 października 2017 o 10:51
Wywalić tego księdza ze stanu kapłańskiego!!
Avatar
Gość / 28 kwietnia 2016 o 13:31
ten ksiądz nie powinien być księdzem, bo to istny wilk w owczej skórze...
Avatar
Gość / 23 marca 2016 o 15:27
Ksiądz cymbał
Avatar
Gość / 23 lutego 2016 o 12:19
Dlaczego zdrajca nie patrzy prosto w oczy.
Avatar
Gość / 11 grudnia 2015 o 19:02
niech sobie ich bierze na plebanie
Avatar
Gość / 4 grudnia 2015 o 16:33
Skąd ten ksiądz ma pieniądze - że się dołoży????? To są nasze pieniądze zdrajco!
Avatar
Gość / 3 grudnia 2015 o 16:28
Poco sie dokladac,niech sfinanasuje calosc,jak ich tak kocha.
Avatar
Gość / 2 grudnia 2015 o 21:30
chyba cie pogięło klecho....a meczety możesz budować ze swojej kieszeni jak pójdziesz do roboty i to nie w Polsce...poza tym przypominam ci,że Polacy wierzą w Pana Jezusa,a nie w Allaha...
Avatar
Gość / 2 grudnia 2015 o 21:24
A z czego ty sie Quswa dołożysz baranie...co ty produkujesz debilu..skad masz pieniądze łajzo??
Avatar
Gość / 2 grudnia 2015 o 19:31
Marzy się mu chyba kolorowy amant :D
Zobacz wszystkie komentarze 131

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem"

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem" 3 12

To jest igranie z panem Bogiem. To komentarz jednego z kraśnickich radnych odnośnie odległości, w jakiej mają być usytuowane punkty sprzedaży i podawania alkoholu od kościołów. W Kraśniku odległość ta musi być co najmniej 20-metrowa. Dyskusja w temacie sprzedaży alkoholu w mieście i ewentualnego nocnego ograniczenia tej sprzedaży była burzliwa. Ostatecznie żadne decyzje nie zapadły. 

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent 83 43

Nowa droga na przedłużeniu ul. Bohaterów Monte Cassino otrzyma imię Tadeusza Mazowieckiego. W Lublinie będzie też skwer Władysława Bartoszewskiego

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie
galeria

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie 0 1

Był 9 września 1939 r., gdy na Lublin posypały się niemieckie bomby, jedna z nich wpadła do Ratusza i nie wybuchła. Ratuszowy woźny wyniósł ją z budynku i zmarł z wysiłku przed schodami. Jego imię nosi od wczoraj uliczka stykająca się z deptakiem. Tabliczkę z nazwą odsłaniała wzruszona rodzina

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję
galeria
film

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję 364 25

Jest zgoda na pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich obok Centrum Kultury. Na jego budowę zgodziła się dziś Rada Miasta. Nie pozwoliła jednak, by wykonać go według wizji radnej PiS, Małgorzaty Suchanowskiej. Większość rady zdecydowała, że projekt będzie wybrany w konkursie. Nalegali na to radni Wspólnego Lublina

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach
galeria

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach 17 15

Od 36 do 53 tys. złotych miesięcznie – tyle średnio zarabiali w państwowych spółkach trzej radni wojewódzcy PiS. Chodzi o Andrzeja Pruszkowskiego, Jana Franię i Grzegorza Muszyńskiego. Tak wynika z ich oświadczeń majątkowych za 2017 rok.

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta
wiersze między newsami

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta 0 0

Lektura obowiązkowa dla feministek. W końcu ktoś wyliczył, jakie obowiązki mają gospodynie domowe i określił miejsce poezji w ich życiu

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami
film

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami 213 44

W piątek ma dojść do decydujących rozmów w szpitalu przy alei Kraśnickiej w Lublinie. W czwartek już 130 pielęgniarek było na L4.

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami 7 16

- Polsko-ukraińskich relacji po prostu nie ma - w taki sposób przewodniczący PO podsumował relacje Polski z Ukrainą.

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia)
galeria

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia) 2 1

Otwarte jest już nowe centrum rehabilitacyjno-fizjoterapeutyczne "Werandki" w Nałęczowie. - To pierwszy tak nowoczesny ośrodek po wschodniej stronie Wisły. Wychodzimy na przeciw potrzebom pacjentów z całej Polski - tłumaczy jego dyrekcja. Będą tam mogli skorzystać z czterech "stref": kardiologii, ortopedii, treningu i diagnostyki.

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym
26 maja 2018, 16:00

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym 1 0

Co Gdzie Kiedy. Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki (ul. Lubelska 12) zaprasza na kolejną odsłonę Soboty Literackiej. 26 maja o godz. 16 odbędzie się spotkanie poświęcone Balladzie o pewnej panience Szczepana Twardocha.

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie 3 0

Gmina Biała Podlaska musi powtarzać przetargi na roboty drogowe. Wszystko dlatego, że wykonawcy swoją pracę wyceniają coraz drożej.

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie 0 17

Śledztwo w sprawie niegospodarności w stadninie koni w Janowie Podlaskim jest sztucznie przedłużane. Prokuratura powinna się zająć osobami, które obecnie tam rządzą, a dawny prezes Marek Trela powinien wrócić do pracy – przekonuje posłanka PO Joanna Mucha

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego
galeria

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego 0 2

We wtorek i środę odbyły się Juwenalia Państwowej Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS 0 4

Brianna Joelle Kiesel zasiliła szeregi Pszczółki Polski AZS UMCS Lublin. 24-letnia Amerykanka ma na swoim koncie występy w najlepszej lidze świata, WNBA. Ostatnio reprezentowała szwedzkie Umea Udominate

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł 0 16

Nie będzie w Lublinie ograniczeń nocnej sprzedaży alkoholu. Ich wprowadzenia chcieli radni PiS, ale większość Rady Miasta była temu przeciwna. W czwartek uchwalony został za to zakaz sprzedaży trunków m.in. obok szkół i kościołów. Radni ustalili też maksymalną liczbę zezwoleń dla sklepów i lokali gastronomicznych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!