Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 grudnia 2016 r.
18:02

Ks. Wierzbicki z KUL na dywaniku u arcybiskupa. Za słowa o Kościele i PiS

223 96 A A
Ks. prof. Alfred Wierzbicki
Ks. prof. Alfred Wierzbicki

Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik upominał ks. prof. Alfreda Wierzbickiego. Chodzi o wywiad, jakiego etyk z KUL udzielił dziennikarce TOK FM. Na antenie radia powiedział m.in. że „Kościół wyszedł na głupka, bo poparł PiS”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W niedzielę na antenie radia TOK FM ks. prof. Alfred Wierzbicki komentował aktualną sytuację polityczną w kraju. Powiedział m.in.: „w mojej ocenie na głupka wyszedł Kościół katolicki, który poparł PiS”, dodając, że Kościół stał się zakładnikiem tego ugrupowania. Skrytykował też abp Marka Jędraszewskiego, który ma zostać metropolitą krakowskim. Zarzucił mu, że wypowiada się tak, jakby należał do tej partii Jarosława Kaczyńskiego.

W kręgach kościelnych słowa wykładowcy KUL wywołały burzę. W czwartek na stronach internetowych Archidiecezji Lubelskiej i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ukazało się oświadczenie, pod którym podpisali się rzecznicy obu instytucji: ks. Krzysztof Podstawka i Lidia Jaskuła.

„W związku z licznymi głosami osób dotkniętych wypowiedziami ks. prof. Alfreda Wierzbickiego dla Radia TOK FM, informujemy, że Arcybiskup Metropolita Lubelski i Rektor KUL nie podzielają wyrażonych przez niego krzywdzących i nieusprawiedliwionych ocen dotyczących Kościoła katolickiego w Polsce i jego hierarchii. Uważają także, że wypowiedzi te szkodzą dobremu imieniu Uniwersytetu i Archidiecezji” – czytamy.

Z oświadczenia dowiadujemy się także, że metropolita lubelski i Wielki Kanclerz KUL abp Stanisław Budzik spotkał się z ks. prof. Wierzbickim i wręczył mu pisemne upomnienie.

– Doszło pomiędzy nimi do rozmowy – mówi ks. Krzysztof Podstawka, rzecznik lubelskiej kurii. – To braterskie upomnienie, które nie ma charakteru dyscyplinującego, ale jest prośbą o refleksję, żeby ksiądz profesor pamiętał, że jest przede wszystkim duszpasterzem. Nie ma mowy o żadnych konsekwencjach, to jedynie apel o rozwagę w doborze słów. Uważamy, że te opinie były przesadzone.

Ks. Podstawka i rzeczniczka KUL przyznają, że w ostatnich dniach do arcybiskupa docierało „wiele głosów oburzenia” tak mocnymi słowami ks. Wierzbickiego.

– Rektor i arcybiskup byli pytani o te wypowiedzi. Do uniwersytetu i kurii przychodziły też maile od osób, które poczuły się urażone formą wypowiedzi – mówi Lidia Jaskuła, rzeczniczka KUL.

– Były też uwagi związane z tym, że ksiądz profesor zaangażował się w politykę – dodaje ks. Podstawka.

Z ks. prof. Alfredem Wierzbickim nie udało nam się skontaktować.

Komentarze 96

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Absolwentka KUL / 23 grudnia 2016 o 11:06
+1
Profesorze popieram!!! Jako etyk ma prawo wypowiadać się w tych kwestiach, wolność słowa, odpowiedzialność i szacunek, filozofia; to KUL ośmiesza się pisząc oświadczenia; w końcu wyraża własne stanowisko, a nie stanowisko KUL
Avatar
Gość / 23 grudnia 2016 o 11:02
+1
prawo za odwage
Avatar
Gość / 23 grudnia 2016 o 11:02
+1
ja równiez jestem z profesorem
Avatar
Gość / 23 grudnia 2016 o 11:01
+1
profesorze tak trzymac
Avatar
Gość / 23 grudnia 2016 o 11:01
+1
ma obiektywne spojrzenie i od rzau atak zwolenników pisu
Avatar
praktykująca / 23 grudnia 2016 o 10:03
+1
Jeden Sprawiedliwy w tej Sodomie, trzeba więc Go uciszyć. Nasi biskupi preferują " kościół " ludyczny ocierający się o zabobon ( święcenie owsa , wianków itp.). Jak się trafi ktoś wykształcony i myślący to sprowadzamy do parteru. A hierarchowie odziani w złotogłów ociężali z przejedzenia i przepicia wożą się karocami.
Avatar
Gość / 23 grudnia 2016 o 08:05
+1
Chociaż jeden Wierzbicki powiedział prawdę. Brawo za odwagę.
Avatar
Gość / 23 grudnia 2016 o 08:02
+1
jako etyk jest ok. mieliśmy z nim proseminarium z etyki ogólnej, na której pisalismy prace proseminaryjne. nie powinien wypowiadać się na tematy polityczne. wtedy wychodzi z niego ksiądz patriota, może nawet tw jak filozof.
Avatar
Gość / 23 grudnia 2016 o 07:52
+1
Jeden sprawiedliwy na początek, co prawdę w oczy powiedział. Etyk, ksiądz i profesor z prawdziwego zdarzenia. Episkopat powinien iść za tym przykładem!
Avatar
Gość / 23 grudnia 2016 o 06:09
+1
Życiński by poparł wypowieć ks. Wierzbickiego. Ale to by zrobił Życiński, człowiek z otwartym umysłem a nie całujący tyłek Jarosława Budzik
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2017 o 13:13
Szczyt obłudy i nieprzyzwoitości! To abp St Budzik razem z większością hierarchów kościoła politykuję i grzeszy. Nic dziwnego, że boli ich prawda! Ale prawdy nie zagłuszy nic! Kościół zdradził Chrystusa! Brawo ksiądz Wierzbicki, broni prawdy! się Chrystusowo
Avatar
Gość / 17 kwietnia 2017 o 16:21
panie budzik!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!zegarek dzwoni pora odejść.
Avatar
Gość / 27 stycznia 2017 o 08:45
KUL i Tygodnik Powszechny, to SB-ckie pomioty
Avatar
Gość / 2 stycznia 2017 o 19:16
Ten Pan Wierzbicki jezeli chce byc politykiem niech wystapi z stanu duchownego . Podobnie , jezeli chce byc wykladowca swieckim moze nim byc po co zaslania sie sutanna ? Ogladajac tego goscia w tv zemdlilo mna , nazarty klecha nie wie co mowi a chce robic z gwiazde wiec zeby nie obrazac pozostalych duchownych niech sciagnie kiecke i robi za tego za ktorgo sie ma polityka czy komentatora politycznego a nie robi z siebie idioty .
Avatar
tutka / 30 grudnia 2016 o 13:27
Dobry NAUKOWIEC mówi prawdę za darmo nie tak jak komisja zjada parówki i zgniata puszki.
Avatar
ks / 29 grudnia 2016 o 22:21
kierujący się prawdą napisał:
Przecież Ks.Wierzbicki nie mówi nic innego jak jasną i pełną prawdę i to was boli,bo to prawda o was.Każdy przekrętus mówi,że jest uczciwy,każdy PSYCHOL mówi ,że ma rację i te prawdziwe słowa do was nie docierają.Ks. profesorze GŁOWA do GÓRY tak trzymać.
Avatar
kemor / 28 grudnia 2016 o 10:43
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
skończy jak charamsa i  lemański , wyznawca genderu
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Jedyne co można na taki bełko zareagować to -  nie jesteś bydlaku godny by stąpać po Polskiej Ziemi !!!
rozwiń
Avatar
Gość / 28 grudnia 2016 o 10:39
Wielce Szanowny Księże Profesorze ! Wielki Szacunek dla Pana za odwagę gdyż fałsz, kłamstw i obłuda jakim zieje polski kościół jest nie do przyjęcia !!Kiedy takich Wierzbickich, Pieronków będzie powyżej 50 % hałastry w sukienkach wrócę na łono Kościoła !!!! To wystąpienie Ks.Prof. jest budujące ! Czas by jedryszeskie, szklanki głódzie a szczególnie bandyta zbrodniarz Narodu tow. rydzok zniknęli raz na zawsze ! Tam na górze oczywiście na całą mafię kaczo-rydzokową belzebub czeka uśmięchnięty w piekle ! Bo tylko tam się znajdą a na ziemi czekając sobie w oborze ze świńmi nie z krówkami bo była by to nagroda.
Wielce Szanowny Księże Profesorze ! Wielki Szacunek dla Pana za odwagę gdyż fałsz, kłamstw i obłuda jakim zieje polski kościół jest nie do przyjęcia !!Kiedy takich Wierzbickich, Pieronków będzie powyżej 50 % hałastry w sukienkach wrócę na łono Kościoła !!!! To wystąpienie Ks.Prof. jest budujące ! Czas by jedryszeskie, szklanki głódzie a szczególnie bandyta zbrodniarz Narodu tow. rydzok zniknęli raz na zawsze ! Tam na górze oczywiście na całą mafię kaczo-rydzokową belzebub czeka uśmięchnięty w piekle ! Bo tylko tam się znajdą a na ziemi czeka... rozwiń
Avatar
kierujący się prawdą / 28 grudnia 2016 o 10:25
Przecież Ks.Wierzbicki nie mówi nic innego jak jasną i pełną prawdę i to was boli,bo to prawda o was.Każdy przekrętus mówi,że jest uczciwy,każdy PSYCHOL mówi ,że ma rację i te prawdziwe słowa do was nie docierają.Ks. profesorze GŁOWA do GÓRY tak trzymać.
Avatar
Gość / 27 grudnia 2016 o 21:32
Uczeń Waszkinela i TW Filozofa . Życiński by go nie wezwał . Ci na tym swoim ŻUL-u Palikota wyhodowali a i nie zaprzeczyli kiedy w Poznańskiej Bramia Grodzkiej Papieża Franciszka nazwali chu*em. Tam nie wiadomo kto jest faktycznym rektorem - może już Michael Schudrich ,tylko my nie wiemy
Zobacz wszystkie komentarze 96

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Giełda Minerałów i Biżuterii w Lublinie
26 maja 2018, 10:00

Giełda Minerałów i Biżuterii w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 26-27 maja w Lublinie przy ulicy Akademickiej 15 odbędzie się 49 edycja Giełdy Minerałów i Biżuterii Skarby Ziemi. Start w sobotę o godz. 10.

Pijany 14-latek na rowerze wjechał w samochód. Pisał SMS-a

Pijany 14-latek na rowerze wjechał w samochód. Pisał SMS-a 18 3

14-latek na rowerze wjechał w samochód. Tłumaczył, że nie zauważył auta bo pisał SMS-a. Miał promil alkoholu w organizmie.

Wjechał w ciężarówkę, która cofała. 19-latek w szpitalu

Wjechał w ciężarówkę, która cofała. 19-latek w szpitalu 3 2

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło na trasie Chełm - Rejowiec. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący pojazdem marki Ford Focus uderzył w cofający na drodze samochód ciężarowy marki Daf.

Noc Muzeów w Puławach: Gwardziści zatańczyli na dziedzińcu [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Noc Muzeów w Puławach: Gwardziści zatańczyli na dziedzińcu [zdjęcia, wideo] 9 2

W sobotę do północy, za darmo można było zwiedzać sale wystawowe Pałacu Czartoryskich, Świątynię Sybilli, czy Domek Aleksandryjski. Z tej możliwości skorzystały setki mieszkańców miasta i regionu. Na dziedzińcu cztery spektakle pokazała wrocławska Gwardia Gryfa.

Sezon na młode ziemniaki. Które wybrać? Co ugotować? [przepisy]
galeria

Sezon na młode ziemniaki. Które wybrać? Co ugotować? [przepisy] 2 1

Nie ma lepszej rzeczy niż młode ziemniaki z masłem, koperkiem i kwaśnym mlekiem. Czy na pewno? Młode ziemniaki można zapiec w ziołach na patelni. Albo zasmażyć z młodymi listkami szpinaku. W dodatku wcale nie trzeba ich obierać. Z młodych ziemniaków udają się także świetne zapiekanki.

Żyrzyn świętuje dwustulecie swojej oświaty
galeria

Żyrzyn świętuje dwustulecie swojej oświaty 3 1

Pierwsza izba szkolna w Żyrzynie zaczęła działać już w 1818 roku, co oznacza, że była jedną z pierwszych szkół w powiecie. W piątkowych uroczystościach rocznicowych wzięli udział obecni i byli pracownicy placówki im. Adama Mickiewicza oraz samorządowcy wszystkich szczebli.

"Lewiatan" w Miasto movie
30 maja 2018, 19:00

"Lewiatan" w Miasto movie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatni majowy pokaz filmowy w ramach cyklu Miasto movie w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 30 maja o godz. 19 zobaczymy film Lewiatan.

Pierwsze grzyby w Lasach Kozłowieckich

Pierwsze grzyby w Lasach Kozłowieckich 16 1

- Informuję, że po majowych deszczach pojawiły się już pierwsze grzyby w Lasach Kozłowieckich - napisał Czytelnik Bernard i przysłał zdjęcie pięknych okazów.

Koniec darmowego biegania na stadionie. Jakie będą ceny?

Koniec darmowego biegania na stadionie. Jakie będą ceny? 2 14

Niebawem, żeby skorzystać z akcji „Biegaj z MOSiR-em” puławscy biegacze będą musieli płacić. To efekt nowej uchwały, która ma pozwolić uchronić miasto przed koniecznością zwrotu 13 mln złotych.

Na kilka godzin zamkną Al. Zygmuntowskie. Przez mecz

Na kilka godzin zamkną Al. Zygmuntowskie. Przez mecz 27 10

W niedzielę od godz. 17.30 do 22 zamknięte mają być Al. Zygmuntowskie z powodu meczu żużlowego na pobliskim stadionie.

Tak ma wyglądać pomnik rektora KUL

Tak ma wyglądać pomnik rektora KUL 0 6

Od zgody radnych zależy to, czy obok Al. Racławickich stanie pomnik pierwszego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. Idziego Radziszewskiego. Projekt jest już gotowy, jego opracowanie zleciła uczelnia, która w tym roku obchodzi 100-lecie swojego powstania.

Festiwal w Cannes. Paweł Pawlikowski najlepszym reżyserem
film

Festiwal w Cannes. Paweł Pawlikowski najlepszym reżyserem 0 2

Cannes, Francja. W sobotni (19.05) wieczór zakończył się 71. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Paweł Pawlikowski jako pierwszy Polak w historii otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię.

Noc Muzeów 2018 w Lublinie. Ile osób odwiedziło muzea? Co było hitem? [zdjęcia]
galeria

Noc Muzeów 2018 w Lublinie. Ile osób odwiedziło muzea? Co było hitem? [zdjęcia] 4 3

Tegoroczny hit frekwencyjny – donżon na Zamkowym Wzgórzu. Noc Muzeów była zdecydowanie mniej popularna niż Noc Kultury. – Pewnie duży wpływ miała pogoda – oceniają muzealnicy.  Ale żeby zobaczyć freski w Kaplicy Trójcy Świętej przynajmniej 40 minut w kolejce trzeba było postać

19-latek w audi czołowo zderzył się z ciężarówką. Zginął na miejscu [zdjęcia]
aktualizacja
galeria

19-latek w audi czołowo zderzył się z ciężarówką. Zginął na miejscu [zdjęcia] 20 10

W niedzielę po północy doszło do tragicznego wypadku w miejscowości Paszki Małe (pow. radzyński). Zginął młody kierowca.

Stal Kraśnik wygrała z Ładą Biłgoraj 4:0 i zapewniła sobie awans do III ligi!