poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Ksiądz nie zgodził się na zbiórkę na groby przy ul. Lipowej. "Taka odmowa zdarza nam się po raz pierwszy"

Dodano: 3 listopada 2015, 16:07

Z pieniędzy zebranych podczas kwest odnowiono w tym roku nagrobek zasłużonego dla Lublina lekarza Kazimierza Jaczewskiego (fot. Maciej Kaczanowski)
Z pieniędzy zebranych podczas kwest odnowiono w tym roku nagrobek zasłużonego dla Lublina lekarza Kazimierza Jaczewskiego (fot. Maciej Kaczanowski)

Proboszcz parafii pw. św. Agnieszki w Lublinie, który administruje cmentarzem na Kalinowszczyźnie, nie zgodził się na kwestowanie na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków z nekropolii przy ul. Lipowej. Mimo że kuria taką zgodę wydała.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Kwestę z ramienia Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina chciał 1 listopada przeprowadzić Jacek Skiba, radny dzielnicy Hajdów-Zadębie. – Zwróciłem się telefoniczne z prośbą o możliwość przeprowadzenia kwesty na cmentarzu na Kalinowszczyźnie. Niestety, spotkało mnie niemiłe zaskoczenie – opowiada Skiba. – Proboszcz parafii pw. św. Agnieszki, administrator cmentarza, zabronił kwestowania. Powiedział, że na tym cmentarzu on zbiera na potrzeby seminarium przy ul. Wyszyńskiego i odłożył słuchawkę. Nie mogę tego zrozumieć. Tym bardziej, że cel był szczególny, gdyż gromadzimy pieniądze na odnowę nagrobków ludzi zasłużonych dla Lublina.

Jak dodaje Skiba, poprzedni proboszcz nie robił takich problemów. – Po odmowie kwestowałem na cmentarzu na Majdanku. Tam nikt nie robił problemu z tego, że jednocześnie prowadzono zbiórki na różne cele. Kwestowano zgodnie, do żadnych kłótni nie doszło – zaznacza Skiba

Z proboszczem próbował także rozmawiać Stanisław Santarek, prezes Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina. – Kontakt z nim był jednak niemożliwy. Taka odmowa zdarza nam się po raz pierwszy – zaznacza Santarek. – Proboszcz oczywiście może odmówić. Jest to jednak dla nas niezrozumiałe. Mamy przecież sygnały od mieszkańców Kalinowszczyzny, którzy chcieliby wesprzeć zabytkowe pomniki przy Lipowej. Często nie mają jednak sił, żeby jechać tak daleko, bo to głównie starsze osoby. Dlatego chcieliśmy im to ułatwić organizując kwestę na Kalinowszczyźnie.

Wczoraj nie udało nam się skontaktować z ks. Kazimierzem Gacanem, proboszczem parafii pw. św. Agnieszki. – Proboszcz jest poza Lublinem. Nie będzie go do czwartku – powiedział nam pracownik kancelarii. Nie chciał nam udostępnić numeru telefonu komórkowego księdza, ani się z nim skontaktować. – Proszę nie zawracać mi głowy! – uciął.

Co na to kuria? – Rozmawiałem z panem Santarkiem i rzeczywiście zgoda na kwestowanie była. Z prawnego punktu widzenia proboszcz może jednak nie zgodzić się na taką zbiórkę, ponieważ to on zarządza cmentarzem – mówi ks. Krzysztof Podstawka, rzecznik archidiecezji lubelskiej i przyznaje: Na innych lubelskich cmentarzach są organizowane równolegle kwesty na różne cele. Takim przykładem jest cmentarz przy ul. Lipowej.

wolontariusz
Gość
Hiacynt
(40) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

wolontariusz
wolontariusz (7 listopada 2015 o 07:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jeden biedny w Watykanie też urządzał swoją skromną ''chacinę'' /700/mkw 700 mkw dla jedneg,za pieniądze zbiórkowe z przeznaczeniem na dzieci.Ci ludzie nie znoszą tych co im robią konkurencję.OWSIAK to dla nich  to też ''chwast.''

Rozwiń
Gość
Gość (6 listopada 2015 o 23:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tak najlepiej zapomnieć o tych co już umarli i zbierać tylko na żyjących najlepiej na żyjącego w luksusie księdza proboszcz GA....... ten zbiera i w sięta i na tygodniu kiedy sie da ;-)
Rozwiń
Hiacynt
Hiacynt (5 listopada 2015 o 10:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zbiórka w takiej formie jak robi to Komitet jest przestarzała i dawno powinny być znalezione inne sposoby poszukiwania gotówki, a te istnieją. W sumie nie dziwie sie księdzu. Moze ktoś go oświecił w sprawie jakości wykonastwa prac.
Rozwiń
Gość
Gość (4 listopada 2015 o 12:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mądry Ksiądz. Dość tego żebractwa. Popatrzcie na cmentarz prawosławny. Odnowili i nie żebrali. Jeśli zbiórka to na odnowę grobów na danym cmentarzu. Ze świąt stała się okazja do biznesu. Zbierajcie w tygodniu a nie w święta.
Rozwiń
Gość
Gość (4 listopada 2015 o 12:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przecież oczywiste jest, że dla proboszczów tylko kasa się liczy. Po co mają się dzielić. Kiedy ludzie się opamiętają :D
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (40)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!