Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 lipca 2017 r.
8:37

Ksiądz z KUL o ekologii: "To odmiana zielonego nazizmu". Ekolodzy protestują

7 104 A A

Odsunięcia od prowadzenia zajęć ks. prof. Tadeusza Guza domagają się od rektora KUL przedstawiciele środowisk ekologicznych z całej Polski. Chodzi o wypowiedź wykładowcy, w której miał nazwać ekologię „odmianą zielonego nazizmu”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

13 maja ks. prof. Guz wystąpił podczas zorganizowanej w Toruniu przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej o. Tadeusza Rydzyka konferencji pod hasłem „Jeszcze Polska nie zginęła - wieś”. Jej tematem przewodnim było zwrócenie uwagi na ogromną rolę kościoła, leśnictwa oraz łowiectwa w rozwój polskiej wsi. Wykładowca KUL miał tam swój wykład. Sporą część swojego wystąpienia ks. prof. Guz poświęcił ekologom.

– Ta ideologia jest odmianą zielonego nazizmu. Z tą jedną różnicą względem II Rzeszy, że nawet jedna rasa ludzka, czyli germańska, już nie ma prawa do dalszego istnienia – stwierdził na koniec swojego wystąpienia profesor.

Te słowa spotkały się z ostrym protestem środowisk ekologicznych. Wystosowały one do rektora KUL list otwarty, pod którym podpisało się ponad 200 przedstawicieli organizacji, stowarzyszeń i fundacji, naukowców i ekspertów. Domagają się odsunięcia wykładowcy od prowadzenia zajęć na uczelni.

– Ks. prof. Guz zaprezentował poglądy zamknięte, szowinistyczne, pseudo-naukowe, sprzeczne z istotą chrześcijaństwa. Wygłosił swoje wystąpienie w języku totalitarnym - krucjaty, nienawiści. (…) Wyrażamy wobec Jego Magnificencji zdziwienie, że osoba prezentująca takie poglądy może uczyć studentów, być kierownikiem katedry w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim – czytamy w piśmie.

Kilka dni temu autorzy listu opublikowali go w internecie. Podkreślają, że choć wysłali go 13 czerwca, to wciąż nie otrzymali od rektora odpowiedzi.

– Rzeczywiście wpłynął on do sekretariatu rektora w wersji papierowej i jego autorom zostanie przekazana odpowiedź – zapewnia Lidia Jaskuła, rzecznik prasowy KUL. I przypomina treść oświadczenia, jakie uczelnia kilka tygodni temu przekazała zainteresowanym sprawą mediom. – Przytoczone wypowiedzi są wyrazem indywidualnych poglądów o charakterze pozanaukowym, za które pełną odpowiedzialność bierze ich autor, a osoby urażone tymi wypowiedziami powinny być przez niego przeproszone.

Ks. prof. Guz z kolei przekonuje, że przypisano mu słowa, których nie wypowiedział. – Postawy władz KUL nie będę interpretować. Pragnę jedynie wskazać na fakt, iż oparły one swoje dotychczasowe wypowiedzi na temat mojego toruńskiego wystąpienia na zasadniczo zakłamanej podstawie listu. Wezwanie mnie zatem do przeproszenia za słowa, których nigdy nie pomyślałem, ani też nigdy nie wypowiedziałem, jest w sensie merytorycznym, prawnym i moralnym czymś bezprzedmiotowym – oświadcza.

Komentarze 104

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 lipca 2017 o 11:49
+1
Ha, ha, ha... "(...) tematem przewodnim było zwrócenie uwagi na ogromną rolę kościoła, leśnictwa oraz łowiectwa w rozwój polskiej wsi". Ogromna rola kościoła- strzyżenie owieczek- jest w tym zestawieniu nie do przecenienia.
Avatar
Gość / 7 lipca 2017 o 11:44
+1
Czarnemu sperma wali w mózg !!
Avatar
Gość / 7 lipca 2017 o 11:43
+1
KUL i wszystko jasne !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11
Avatar
Gość / 7 lipca 2017 o 11:43
+1
Kiedy w końcu ktoś mu nabije na pustym łbie guza ?
Avatar
Gość / 7 lipca 2017 o 11:41
+1
ekologia to bardzo wazny temat w zwariowanym świecie ,zielen uspokaja , leczy łagodzi ból i cierpienie tylko egoiści i nic nie mające z religią ludzie mogą mieć uwstecznione poglądy. ale niech im też świeci słońce i pada deszcz
Avatar
E....a / 7 lipca 2017 o 11:29
+1
Ksiądz nie zna praw ,którymi się rządzi natura.Przykre,że przy braku wiedzy wypowiada się tak autorytatywnie
Avatar
Gość / 7 lipca 2017 o 11:28
+1
Mówcie sobie o ekonazistach albo nawet ekoterrorystach a tym czasem z pokolenia na pokolenie rosną nam kolejne fale alergików, smog kumuluje się po miastach a zamiany klimatyczne są aż nazbyt widoczne. Kiedy zginie ostatnie zwierzę, uschnie ostatnia roślina a ostatni strumień zostanie zatruty ludzie się zorientują, że pieniędzmi nie da się jeść i nimi oddychać. Wtedy i tak już będzie za późno. W sumie nie wiem po co ja to piszę bo jak widzę po moich znajomych, większość nawet nie wchodzi do lasu bo tam czają się na każdym kroku kleszcze! Dotrwaliśmy czasów gdzie człowiek odkleił się od natury.
Mówcie sobie o ekonazistach albo nawet ekoterrorystach a tym czasem z pokolenia na pokolenie rosną nam kolejne fale alergików, smog kumuluje się po miastach a zamiany klimatyczne są aż nazbyt widoczne. Kiedy zginie ostatnie zwierzę, uschnie ostatnia roślina a ostatni strumień zostanie zatruty ludzie się zorientują, że pieniędzmi nie da się jeść i nimi oddychać. Wtedy i tak już będzie za późno. W sumie nie wiem po co ja to piszę bo jak widzę po moich znajomych, większość nawet nie wchodzi do lasu bo tam czają się na każdym kroku kleszcze! Do... rozwiń
Avatar
Gość / 7 lipca 2017 o 11:21
+1
Kolejny sukinsyn w czarnej sukieneczce wielbiący ojczulka muchomorka.
Avatar
Gość / 7 lipca 2017 o 11:19
+1
KUL z porządnej uczelni (wybitną nigdy nie była) onegdaj stał sie siedliskiem wszelkich idiotów okraszonych katolstwem w najbardziej szmatławym wydaniu. Absolwent KUL-u to umysłowa ameba.
Avatar
Gość / 7 lipca 2017 o 10:57
+1
Do puki w kościele rządzi taki rydzyk, a kazania prawi pijak z LSMów, to kościół jest dla mnie żadnym autorytetem...
Avatar
Gość / 12 lipca 2017 o 08:20
Kopernik tez dostawał wciry od sukienkowych. Skąd nazwa GRENLANDIA - GREENLAND?
Avatar
Gość / 12 lipca 2017 o 08:19
PUTIN - skazał, szto eto nie ludzie powodują efekt cieplarniany. Eto naturalnyj proces.
Avatar
Gość / 12 lipca 2017 o 07:45
Ksiądz mówił o ekologiźmie a nie o ekologii. Warto także sprawdzić znaczenie innych pojęć, których użył w swoim wystąpieniu. Filozofia zajmuje się porównywaniem różnych ideologii. Dziennik Wschodni nie musi szukać takich tanich sensacji.
Avatar
abc / 11 lipca 2017 o 09:39
undefined napisał:
Pajac w sukience żre i rucha za nasze pieniądze
 Jak nie dajesz, to nie za twoje... radni lubelscy bardziej za twoje korzystają z diet, a organizują czcze konferencje, nie protestujesz wypowiedzią?
Avatar
Gość / 11 lipca 2017 o 08:56
Im więcej prawdy, tym więcej wściekłości wśród lewactwa.
Avatar
Gość / 11 lipca 2017 o 08:15
wstydź się uniwersytecie co to z nazwy pozostałeś katolicki...... jedynie naukowcy zgromadzeni wokół Filozoficznej Szkoły Lubelskiej wciąż trwają przy Chrystusie, prawdzie i polskim narodzie... bo reszta to nie wiadomo przy jakim..... Deo Et Patriae..... wstydź się Dębiński.....
Avatar
Gość / 10 lipca 2017 o 18:38
******kul.pl/katedra-ekologii-krajobrazu,1197.html więc panie prof rektorze kul prof guza nie chce tego na kul
Avatar
Gość / 10 lipca 2017 o 18:37
Niechaj lewactwo odczepi się od kościoła!
Avatar
Gość / 10 lipca 2017 o 18:06
dlaczego pasibrzuch kłamie, że nawet tak nie pomyślał, jeżeli można usłyszeć, że właśnie takie karygodne słowa wypowiedział, od 18.45 minuty swojego strasznego wystąpienia: ***s://***youtube.com/watch?v=0mzkpo-v-di
Avatar
Gość / 10 lipca 2017 o 12:08
Ekoterroryzm (Wikipedia) – prowadzenie przestępczych działań z użyciem siły lub przemocy na szkodę przedsiębiorstw, osób fizycznych lub ich grup, uzasadniane prowadzeniem przez nich działalności szkodliwej dla środowiska naturalnego. Potocznie określa się tak także akcje protestacyjne, które niekoniecznie łamią prawo, ale są względnie uciążliwe. Nie mają one jednak na celu zagrożenia ludzkiemu życiu.
Zobacz wszystkie komentarze 104

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

TBV Start Lublin organizuje Camp dla młodzieży

TBV Start Lublin organizuje Camp dla młodzieży 0 0

KOSZYKÓWKA W tym tygodniu w Lublinie odbędą się trzy ciekawe wydarzenia. W środę o godzinie 9.30, w Hali MOSiR im. Z. Niedzieli przy Al. Zygmuntowskich 4, odbędzie się Camp do drużyny TBV Startu Lublin U16 (rocznik 2003/2004), który poprowadzą trenerzy z Energa Basket Ligi oraz szkoleniowcy grup młodzieżowych

W woj. lubelskim powstaje coraz więcej mieszkań. Przez rok wzrost o 107 proc.

W woj. lubelskim powstaje coraz więcej mieszkań. Przez rok wzrost o 107 proc. 0 0

Rośnie liczba domów i mieszkań oddawanych do użytkowania. Na przestrzeni roku, w całym regionie statystycy zanotowali wzrost na poziomie ponad 100 proc.

Walka o Kazimierz Dolny może być ostra. Na razie trzech możliwych kandydatów

Walka o Kazimierz Dolny może być ostra. Na razie trzech możliwych kandydatów 5 2

Obecny burmistrz, jego były zastępca oraz pełnomocnik wojewody – apetyt na fotel burmistrza Kazimierza Dolnego mają co najmniej trzy osoby.

P.Unity - koncert w Radiu Lublin
22 czerwca 2018, 18:00

P.Unity - koncert w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 22 czerwca o godz. 19 w Radiu Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi formacja P.Unity.

Krzysztof chciał być żołnierzem, ale miał wypadek i stracił nogę. Kamil pomoże w zbiórce na protezę

Krzysztof chciał być żołnierzem, ale miał wypadek i stracił nogę. Kamil pomoże w zbiórce na protezę 1 0

Cztery kraje, 17 miast, 18 dni i blisko 2800 km na rowerze – tak w liczbach wygląda trasa, jaką pokona Kamil Misztal z Lublina, by pomóc niepełnosprawnemu 26-latkowi spełnić jego marzenia.

Pierwszy transfer Motoru Lublin

Pierwszy transfer Motoru Lublin 1 1

Motor wziął sobie do serca starą, piłkarską prawdę, że zespół buduje się od tyłu. W poniedziałek pierwszy profesjonalny kontrakt z klubem podpisał Maksymilian Cichocki. A we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali o pozyskaniu kapitana Chełmianki Michała Wołosa

MUNDIAL 2018. Polska – Senegal 0:2 [NA ŻYWO]
galeria

MUNDIAL 2018. Polska – Senegal 0:2 [NA ŻYWO] 1 9

Odliczanie zakończone! O godzinie 17 reprezentacja Polski na stadionie w Moskwie zmierzy się z reprezentacją Senegalu. Biało-Czerwoni wracają na Mundial po 12 latach przerwy. W 2002 i 2006 roku w meczach otwarcia nasz zespół ponosił porażki. Tym razem kibice liczą na zwycięstwo

MUNDIAL 2018. Kolumbia – Japonia 1:2. Sensacja w Sarańsku

MUNDIAL 2018. Kolumbia – Japonia 1:2. Sensacja w Sarańsku 0 0

MUNDIAL 2018 W pierwszym meczu grupy H Japonia niespodziewanie pokonała w Sarańsku Kolumbię 2:1. Zespół z Ameryki Południowej niemal przez cały mecz musiał radzić sobie bez jednego zawodnika

Lublin: Komendant komisariatu pod lupą przełożonych. Chodzi o niewłaściwe stosunki z podwładnymi

Lublin: Komendant komisariatu pod lupą przełożonych. Chodzi o niewłaściwe stosunki z podwładnymi 4 7

Komendant III Komisariatu Policji w Lublinie musi się liczyć z „dyscyplinarką” za naruszenie zasad etyki zawodowej. Chodzi o relacje mł. insp. Piotra Kuczmary z podwładnymi.

Długa droga do raju piłkarek MKS Perły Lublin

Długa droga do raju piłkarek MKS Perły Lublin 0 1

Liga Mistrzyń piłkarek ręcznych MKS Perła Lublin nie zagra w fazie grupowej. Podopieczne Roberta Lisa do elity będą musiały przebijać się przez turniej kwalifikacyjny. Losowanie eliminacji jest zaplanowane na 27 czerwca

"To kuriozum na skalę europejską". Jest szansa na przebudowę problematycznej ścieżki rowerowej
Alarm 24

"To kuriozum na skalę europejską". Jest szansa na przebudowę problematycznej ścieżki rowerowej 4 25

Być może 300-metrowy odcinek ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Żwirki i Wigury w Świdniku stanie się bezpieczniejszy dla kierowców i rowerzystów. Obecnie to „kuriozum na skalę europejską”.