niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Kto będzie jedynką Zjednoczonej Lewicy w Lublinie: Czerniak czy Palikot?

Dodano: 26 lipca 2015, 19:57

Janusz Palikot i Jacek Czerniak (fot. Archiwum)
Janusz Palikot i Jacek Czerniak (fot. Archiwum)

Jacek Czerniak i Riad Haidar to kandydaci SLD na liderów list wyborczych do Sejmu w dwóch okręgach w województwie lubelskim. Swoich rekomendacji oficjalnie nie udziela koalicyjny Twój Ruch. Decyzje o podziale „jedynek” na listach Zjednoczonej Lewicy zapaść mają na szczeblu centralnym.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Przed tygodniem rady krajowe Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Twojego Ruchu powiedziały „tak” dla wspólnego startu w wyborach parlamentarnych pod szyldem Zjednoczonej Lewicy. W koalicji uczestniczą też mniejsze ugrupowania lewicowe, ale to przedstawiciele dwóch głównych partii wiodą prym w trwających negocjacjach o podziale miejsc na listach w poszczególnych okręgach.

Niezależnie od rozmów na szczycie, w sobotę Rada Wojewódzka SLD w Lublinie podjęła uchwałę, w której rekomenduje swoich kandydatów na liderów list w województwie lubelskim. W okręgu nr 6, czyli tzw. lubelskim „jedynką” ma być poseł i szef lokalnych struktur partii Jacek Czerniak. Z kolei listę w okręgu nr 7, który obejmuje m. in. Chełm, Zamość i Białą Podlaską miałby otwierać Riad Haidar, radny sejmiku województwa i ordynator neonatologii w bialskim szpitalu specjalistycznym.

– Na dzień dzisiejszy takie jest nasze stanowisko. Kiedy centrala ogłosi efekty swoich negocjacji, ustosunkujemy się do tego. Walczymy o dwie „jedynki” w regionie, bo inaczej bylibyśmy niepoważni – mówi poseł Jacek Czerniak.

Pozostaje pytanie, czy stanowisko Rady Wojewódzkiej SLD zostanie przez centralę uwzględnione. Lubelscy działacze niedawno podpadli przewodniczącemu Leszkowi Millerowi po tym, jak pod koniec maja wzywali całe kierownictwo Sojuszu do ustąpienia. A według nieoficjalnych informacji Miller miał ustalić z Januszem Palikotem, że to właśnie lider Twojego Ruchu ma otrzymać „jedynkę” w Lublinie. Mówi się też, że w drugim z okręgów w naszym regionie listę Zjednoczonej Lewicy miałby otwierać inny poseł tej partii, Michał Kabaciński.

– Taki mamy plan na ewentualność, gdybyśmy mieli w tych wyborach wystawiać własne listy. Ale rozmowy w sprawie koalicji zbliżają się do ostatniego etapu i wierzę, że ostatecznie wystartujemy razem. Nie zamierzamy jednak wychodzić z taką inicjatywą jak Rada Wojewódzka SLD i nie będziemy wystawiać swoich rekomendacji. Czekamy na ustalenia centralne – mówi poseł Kabaciński, który uczestniczy w rozmowach w Warszawie. Jak dodaje, jeśli do 7 sierpnia nie będzie porozumienia w tej sprawie, Twój Ruch zacznie samodzielnie układać listy wyborcze.

SONDA
Liczba głosów: 323

Kto powinien być liderem listy w wyborach Zjednoczonej Lewicy w Lublinie?

19.5 %
Jacek Czerniak
37.46 %
Janusz Palikot
12.69 %
Ktoś inny
30.34 %
Nie interesuje mnie to
Gość
Gość
Marco
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (27 lipca 2015 o 12:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lewica w lubelskiem to tacy ludzie jak gallant, zińczuk, sadowski no może kotuła. Na nich należy stawiać! Wszystkie partie lewicowe zaliczyli i to ich siła. Rozpatrzyć można kandydatury osób, które są w środowisku znane ze swojej działalności artystycznej tak jak Janusz P. Michał K. lub osoby znane ze swej siły fizycznej akurat intelekt nie jest tutaj najważniejszy patrz Marta K.- pierwszy cios wśród urzędników.
Rozwiń
Gość
Gość (27 lipca 2015 o 12:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ewentualnie towarzyszka Izabella Sierakowska

Rozwiń
Marco
Marco (27 lipca 2015 o 11:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Sejm nie dla pisowskij obłudy i mesjasza KUKIZA ,który chce zbawić Polskę tylko nie wie jak . Nie dla nacjonalistów i faszystów z Polskiej zjednoczonej partii radykalnej PIS . Jedyną słuszną zmianą jest LEWICA z Januszem Palikotem otwartym na zmiany a nie na chaos .

Dożarłes bucu mocarza ?

Rozwiń
Gość
Gość (27 lipca 2015 o 11:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kochani Lublinianie! Czas spuścić największego politycznego szkodnika - zsl-psl raz i na zawsze. Dość czerwonych "ludowcow", którzy rolników nazywają FRAJERAMI i godzą się na 50% dotacje zamiast 100% jak w Niemczech czy Francji. Precz z sitwą i kolesiostwem!
Rozwiń
Gość
Gość (27 lipca 2015 o 09:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sejm nie dla pisowskij obłudy i mesjasza KUKIZA ,który chce zbawić Polskę tylko nie wie jak . Nie dla nacjonalistów i faszystów z Polskiej zjednoczonej partii radykalnej PIS . Jedyną słuszną zmianą jest LEWICA z Januszem Palikotem otwartym na zmiany a nie na chaos .
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!