Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 lutego 2018 r.
7:30

Kto dobrze zarabia, temu podniosą czynsz

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
65 12 A A
Od zamożności lokatorów mieszkań komunalnych zależałaby wysokość ich czynszu<br />
Od zamożności lokatorów mieszkań komunalnych zależałaby wysokość ich czynszu

To ma być rewolucja w wynajmie mieszkań komunalnych. Samorządy będą mogły żądać od najemców złożenia deklaracji o dochodach. Tym bogatszym podniosą czynsz. Nowe prawo umożliwi też przenoszenie lokatorów ze zbyt dużych mieszkań do mniejszych lokali

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To tylko część zmian, które wejdą w życie, jeżeli ostatecznie zatwierdzona zostanie ustawa dotycząca gminnych mieszkań. Ustawa została już uchwalona przez Sejm, który był w tej sprawie niemal jednomyślny: nowe prawo poparło 421 posłów, tylko 8 było przeciw. Teraz czas na głosowanie w Senacie i podpis prezydenta RP.

Co znalazło się w ustawie? Na żądanie samorządów najemcy mieszkań komunalnych musieliby składać oświadczenia o majątku i dochodach, ale nie częściej niż co 2,5 roku. Od zamożności lokatorów zależałaby wysokość ich czynszu. Jeżeli dochód przekraczałby kwoty ustalone przez samorząd, to czynsz mógłby proporcjonalnie wzrosnąć.

– Tak, rzeczywiście jest to przełomowe rozwiązanie – przyznał w Sejmie wiceminister infrastruktury Kazimierz Smoliński. – Te mieszkania nie są dla osób zamożnych.

Teraz czynsze w lokalach komunalnych są niezależne od grubości portfela najemców. – Zależą od wielkości lokalu, jego standardu oraz wieku budynku – mówi Łukasz Bilik, rzecznik Zarządu Nieruchomości Komunalnych w Lublinie. Oczywiście lokale od miasta przysługują tylko osobom niezamożnym, ale zgodnie z obecnym prawem ich dochód liczy się tylko do chwili, gdy dostaną klucze. Potem już nie. I nawet jeśli ktoś się wzbogaci, to jego czynsz jest taki sam, jak sąsiadów ledwo wiążących koniec z końcem.

– Nie chcemy tych osób zamożnych wyrzucać z mieszkań, ale niech one płacą wyższy czynsz – tłumaczył wiceminister Smoliński. Naliczana im stawka nie mogłaby jednak przekroczyć stawki rynkowej. Do oświadczenia trzeba by było wpisać także informację o posiadanych tytułach prawnych do innych lokali znajdujących się w tej samej lub pobliskiej miejscowości. Co to znaczy „pobliskiej”? To ustalałyby samorządy.

Złożenie oświadczenia byłoby obowiązkowe. Karą za brak takiej deklaracji byłby... wyższy czynsz. Takie zasady miałyby zastosowanie wyłącznie do umów najmu zawartych po wejściu w życie nowych przepisów (w Lublinie zawieranych jest ok. 400 umów rocznie). – Obowiązek składania deklaracji o dochodach i majątku wejdzie w życie najwcześniej po 2,5 roku od wejścia w życie tej ustawy – mówił wiceminister. Obecni najemcy nie musieliby składać deklaracji.

Kolejną rewolucją ma być możliwość przenoszenia osób zajmujących duże mieszkania do mniejszych lokali. Samorządy (a konkretnie rady gmin) będą zobowiązane przez ustawę do określenia „norm powierzchni mieszkaniowej” dla określonej liczby lokatorów, przy czym na jedną osobę nie mogłoby przypadać więcej niż 50 mkw., a na każdą kolejną dodatkowe 25 mkw. Jeśli ktoś będzie zajmować większy lokal, samorząd będzie mógł wypowiedzieć mu najem, wskazując jednocześnie lokal zamienny.

W samym Lublinie 149 osób zajmuje samotnie mieszkania o powierzchni większej niż 50 mkw.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 14 lutego 2018 o 08:51
+1
Czyli znowu wspieranie patologii...nie tylko ze nieroby nic nie robia a uczciwi pracujac zarabiaja i odprowadzaja podatki czyli utrzymuja holote to jeszcze trzeba im wiecej zabrac zamiast w nagrode opuscic... to reszcie cwaniakow lepiej wprowadzic podatek od bezrobocia wtedy raz dwa wzieliby sie do roboty wszyscy a tak znowu bedzie kombinowanie zeby oficjalnie malo zarabiac reszte na czarno zeby unikac podwyzki czynszu...brawo za pomysl!!!grunt to wspierac margines i patologie
Avatar
Gość / 14 lutego 2018 o 07:50
+1
Komuna wraca. Coraz bardziej się opłaca nie mieć, nie zarabiać.
Avatar
Gość / 14 lutego 2018 o 10:53
Najlepiej pozamykać działalności i klepać biedę i pobierać 500+ i inne zapomogi! to jest to wspomaganie naszych przedsiębiorców o którym gadali przed wyborami.
Avatar
Gość / 14 lutego 2018 o 10:37
bardzo dobrze popieram
Avatar
LIDIA / 14 lutego 2018 o 10:16
Jasne -czyli osoby pracujące na czarno mają najniższe czynsze, dopłaty do lokali, zapomogi itp, a osoby pracujące na umowie bulą.
Avatar
Gość / 14 lutego 2018 o 09:16
i jeszcze doplate do czynszu dostana, bo czynsz jest i tak wysoki , a mieszkancy Lublina od lat wlasciwie poza miasto, rzeczywiscie tak trzeba robic
Avatar
Gość / 14 lutego 2018 o 09:00
Nie no pewnie kto wiecej sie uczyl i ciezko pracowal by cos osiagnac musi teraz oddac darmozjadom tylko dlaczego? Czyli lepiej pic i nic nie robic poglebiac patologie i doic od panstwa bo im sie wszystko za darmo nalezy!!! Ciekawe dlaczego? Wiekszosc wcale nie ma zamiaru nigdy pracowac z tej holoty bo im tak dobrze i tak wszyscy pracujacy i odprowadzajacy podatki i tak ich utrzymuja to dlaczego maja byc tym karani i jeszcze bardziej pokrzywdzeni od tych nierobow...? Przeciez powinno byc odwrotnie trzeba ich wesprzez a zmusic holote zeby wziela sie w koncu do roboty i wtedy panstwo by tez skorzystalo czyli komuno wroc tak jak z 500plus pozwalniali sie by dostawac a robia na czarno bo tak lepiej sie im oplaci...w dobrym kierunku to zmierza ciekawe kto bedzie zarabial na panstwo i kto bedzie placil podatki jak takie pomysly beda upowszechniane???
Nie no pewnie kto wiecej sie uczyl i ciezko pracowal by cos osiagnac musi teraz oddac darmozjadom tylko dlaczego? Czyli lepiej pic i nic nie robic poglebiac patologie i doic od panstwa bo im sie wszystko za darmo nalezy!!! Ciekawe dlaczego? Wiekszosc wcale nie ma zamiaru nigdy pracowac z tej holoty bo im tak dobrze i tak wszyscy pracujacy i odprowadzajacy podatki i tak ich utrzymuja to dlaczego maja byc tym karani i jeszcze bardziej pokrzywdzeni od tych nierobow...? Przeciez powinno byc odwrotnie trzeba ich wesprzez a zmusic holote zeby wzi... rozwiń
Avatar
lizak / 14 lutego 2018 o 08:46
A ja tam wolę mieć jak nie mieć.
Avatar
Gość / 14 lutego 2018 o 08:44
To nie socjalizm. To już komunizm. Proponuję PiSowcom, by każdy obywatel musiał w sklepie spożywczym przedstawiać zaświadczenie o zarobkach i na tej podstawie sprzedawcy ustalali ile ma zapłacić za chleb. Bogaci płaciliby więcej.
Avatar
Gość / 14 lutego 2018 o 08:11
Czy 500+ będzie doliczane??!!
Avatar
Gość / 14 lutego 2018 o 10:53
Najlepiej pozamykać działalności i klepać biedę i pobierać 500+ i inne zapomogi! to jest to wspomaganie naszych przedsiębiorców o którym gadali przed wyborami.
Avatar
Gość / 14 lutego 2018 o 10:37
bardzo dobrze popieram
Avatar
LIDIA / 14 lutego 2018 o 10:16
Jasne -czyli osoby pracujące na czarno mają najniższe czynsze, dopłaty do lokali, zapomogi itp, a osoby pracujące na umowie bulą.
Avatar
Gość / 14 lutego 2018 o 09:16
i jeszcze doplate do czynszu dostana, bo czynsz jest i tak wysoki , a mieszkancy Lublina od lat wlasciwie poza miasto, rzeczywiscie tak trzeba robic
Avatar
Gość / 14 lutego 2018 o 09:00
Nie no pewnie kto wiecej sie uczyl i ciezko pracowal by cos osiagnac musi teraz oddac darmozjadom tylko dlaczego? Czyli lepiej pic i nic nie robic poglebiac patologie i doic od panstwa bo im sie wszystko za darmo nalezy!!! Ciekawe dlaczego? Wiekszosc wcale nie ma zamiaru nigdy pracowac z tej holoty bo im tak dobrze i tak wszyscy pracujacy i odprowadzajacy podatki i tak ich utrzymuja to dlaczego maja byc tym karani i jeszcze bardziej pokrzywdzeni od tych nierobow...? Przeciez powinno byc odwrotnie trzeba ich wesprzez a zmusic holote zeby wziela sie w koncu do roboty i wtedy panstwo by tez skorzystalo czyli komuno wroc tak jak z 500plus pozwalniali sie by dostawac a robia na czarno bo tak lepiej sie im oplaci...w dobrym kierunku to zmierza ciekawe kto bedzie zarabial na panstwo i kto bedzie placil podatki jak takie pomysly beda upowszechniane???
Nie no pewnie kto wiecej sie uczyl i ciezko pracowal by cos osiagnac musi teraz oddac darmozjadom tylko dlaczego? Czyli lepiej pic i nic nie robic poglebiac patologie i doic od panstwa bo im sie wszystko za darmo nalezy!!! Ciekawe dlaczego? Wiekszosc wcale nie ma zamiaru nigdy pracowac z tej holoty bo im tak dobrze i tak wszyscy pracujacy i odprowadzajacy podatki i tak ich utrzymuja to dlaczego maja byc tym karani i jeszcze bardziej pokrzywdzeni od tych nierobow...? Przeciez powinno byc odwrotnie trzeba ich wesprzez a zmusic holote zeby wzi... rozwiń
Avatar
Gość / 14 lutego 2018 o 08:51
+1
Czyli znowu wspieranie patologii...nie tylko ze nieroby nic nie robia a uczciwi pracujac zarabiaja i odprowadzaja podatki czyli utrzymuja holote to jeszcze trzeba im wiecej zabrac zamiast w nagrode opuscic... to reszcie cwaniakow lepiej wprowadzic podatek od bezrobocia wtedy raz dwa wzieliby sie do roboty wszyscy a tak znowu bedzie kombinowanie zeby oficjalnie malo zarabiac reszte na czarno zeby unikac podwyzki czynszu...brawo za pomysl!!!grunt to wspierac margines i patologie
Avatar
lizak / 14 lutego 2018 o 08:46
A ja tam wolę mieć jak nie mieć.
Avatar
Gość / 14 lutego 2018 o 08:44
To nie socjalizm. To już komunizm. Proponuję PiSowcom, by każdy obywatel musiał w sklepie spożywczym przedstawiać zaświadczenie o zarobkach i na tej podstawie sprzedawcy ustalali ile ma zapłacić za chleb. Bogaci płaciliby więcej.
Avatar
Gość / 14 lutego 2018 o 08:11
Czy 500+ będzie doliczane??!!
Avatar
xxxx / 14 lutego 2018 o 08:02
-1
undefined napisał:
Komuna wraca. Coraz bardziej się opłaca nie mieć, nie zarabiać.
 Twój umysł tkwi jeszcze w głębokiej komunie.
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem 0 3

Przez całe wakacje lubelscy restauratorzy mają organizować imprezy walcząc o miejsce na liście lokali polecanych turystom przez władze miasta. Wczoraj rozpoczął się nabór chętnych do tej rywalizacji. Każdy, kto przejdzie do drugiego etapu, będzie musiał zorganizować własne, otwarte wydarzenie.

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm 6 1

Ten wyjazd do Warszawy to była dla nas nagroda, którą nam odebrano – mówią Mateusz Sroka i Adam Sygocki, posłowie tegorocznego XXIV Sejmu Dzieci i Młodzieży, którzy w środę w Lublinie zorganizowali konferencję prasową w tej sprawie. Kancelaria Sejmu odwołała posiedzenie młodych parlamentarzystów, przekładając je z 1 czerwca na wrzesień.

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości"

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości" 2 6

– To zaklinanie rzeczywistości – tak mama siódmoklasisty ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Lublinie komentuje list do rodziców wystosowany przez minister edukacji narodowej. Anna Zalewska pisze w nim, że rekrutacja do zdublowanych klas pierwszych szkół średnich „nie spowoduje istotnych problemów”.

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski 1 0

Kosmetyki do makijażu, lokówki i suszarki, szczotki do włosów, lakiery do paznokci, pędzle oraz lusterka i lampy. W środę hol na parterze Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie zamienił się w salon kosmetyczno-fryzjerski

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii!

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii! 0 1

Najniżej notowany zespół z całej czwórki półfinalistów Pucharu Polski sprawił niespodziankę i ograł u siebie Eko Różanka 1:0

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016 74 6

Nie czekając na telewizyjną licencję MOSiR zamawia już wielki ekran, na którym obok Areny Lublin chce wyświetlać mecze zbliżających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Planowana przy stadionie strefa kibica ma być trzykrotnie większa od tej, którą przygotowano na Euro 2016 obok Aqua Lublin

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca 0 0

Piłkarze Powiślaka robili co mogli, ale kończą przygodę z Pucharem Polski na etapie wojewódzkiego półfinału. W środę lepsze okazały się Orlęta Spomlek, które wygrały w Końskowoli 5:2

Kalarepa w menu może być groźna

Kalarepa w menu może być groźna 0 1

Przedwojenny amerykański poeta zajął się pewnym bardzo popularnym warzywem. Kto używa kalarepy w kuchni może być zaskoczony

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem
galeria
film

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem 2 0

Damian S. i Magdalena J. stanęli w środę przed sądem. Odpowiadają za udział w rozboju i brutalne zabójstwo pracownika stacji benzynowej. Mirosława W. napadnięto, kiedy pełnił swój ostatni nocny dyżur na stacji paliw w Pałecznicy-Kolonii (gm. Niedźwiada). Sprawcy zabrali mu 140 zł.

Wojewoda lubelski z wizytą w USA

Wojewoda lubelski z wizytą w USA 0 4

Spotkania z Polonią, odwiedzanie nekropolii, msze święte oraz odsłonięcie tablicy poświęconej prezydentom Lechowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Kaczorowskiemu – to były główne punkty wizyty wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka w USA.

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja 0 25

Dojazdu do nowego przystanku kolejowego Lublin Zachód dotyczyć ma uchwała, której projekt chce w czwartek przeforsować w Radzie Miasta opozycyjny klub radnych Prawa i Sprawiedliwości

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta
galeria

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta 2 1

Zobacz zdjęcia Świdnika z góry.

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych]
ZDJĘCIA
galeria

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych] 47 7

218 najlepszych studentów z regionu dostało w środę stypendia od marszałka województwa. Sławomir Sosnowski wręczył im decyzje na uroczystej gali w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu
sonda
film

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu 49 10

Szef restauracji „Krokus” rozważa wprowadzenie do stałego menu nowej zupy o nazwie Kwaśny rosół a'la Sylwia. W ten sposób, z przymrużeniem oka odnosi się do konfliktu z kobietą o tym imieniu, która zakwestionowała jakość przygotowanego dla jej dziecka przyjęcia komunijnego.

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość
25 maja 2018, 21:00

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość 1 0

Już w najbliższy piątek rozpocznie się Szturmu Twierdzy Zamość przez wojska Chmielnickiego. Wielkie widowisko plenerowe potrwa przez trzy dni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!