niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Kto dobrze zarabia, temu podniosą czynsz

Dodano: 14 lutego 2018, 07:30
Autor: Dominik Smaga

Od zamożności lokatorów mieszkań komunalnych zależałaby wysokość ich czynszu<br />
Od zamożności lokatorów mieszkań komunalnych zależałaby wysokość ich czynszu

To ma być rewolucja w wynajmie mieszkań komunalnych. Samorządy będą mogły żądać od najemców złożenia deklaracji o dochodach. Tym bogatszym podniosą czynsz. Nowe prawo umożliwi też przenoszenie lokatorów ze zbyt dużych mieszkań do mniejszych lokali

To tylko część zmian, które wejdą w życie, jeżeli ostatecznie zatwierdzona zostanie ustawa dotycząca gminnych mieszkań. Ustawa została już uchwalona przez Sejm, który był w tej sprawie niemal jednomyślny: nowe prawo poparło 421 posłów, tylko 8 było przeciw. Teraz czas na głosowanie w Senacie i podpis prezydenta RP.

Co znalazło się w ustawie? Na żądanie samorządów najemcy mieszkań komunalnych musieliby składać oświadczenia o majątku i dochodach, ale nie częściej niż co 2,5 roku. Od zamożności lokatorów zależałaby wysokość ich czynszu. Jeżeli dochód przekraczałby kwoty ustalone przez samorząd, to czynsz mógłby proporcjonalnie wzrosnąć.

– Tak, rzeczywiście jest to przełomowe rozwiązanie – przyznał w Sejmie wiceminister infrastruktury Kazimierz Smoliński. – Te mieszkania nie są dla osób zamożnych.

Teraz czynsze w lokalach komunalnych są niezależne od grubości portfela najemców. – Zależą od wielkości lokalu, jego standardu oraz wieku budynku – mówi Łukasz Bilik, rzecznik Zarządu Nieruchomości Komunalnych w Lublinie. Oczywiście lokale od miasta przysługują tylko osobom niezamożnym, ale zgodnie z obecnym prawem ich dochód liczy się tylko do chwili, gdy dostaną klucze. Potem już nie. I nawet jeśli ktoś się wzbogaci, to jego czynsz jest taki sam, jak sąsiadów ledwo wiążących koniec z końcem.

– Nie chcemy tych osób zamożnych wyrzucać z mieszkań, ale niech one płacą wyższy czynsz – tłumaczył wiceminister Smoliński. Naliczana im stawka nie mogłaby jednak przekroczyć stawki rynkowej. Do oświadczenia trzeba by było wpisać także informację o posiadanych tytułach prawnych do innych lokali znajdujących się w tej samej lub pobliskiej miejscowości. Co to znaczy „pobliskiej”? To ustalałyby samorządy.

Złożenie oświadczenia byłoby obowiązkowe. Karą za brak takiej deklaracji byłby... wyższy czynsz. Takie zasady miałyby zastosowanie wyłącznie do umów najmu zawartych po wejściu w życie nowych przepisów (w Lublinie zawieranych jest ok. 400 umów rocznie). – Obowiązek składania deklaracji o dochodach i majątku wejdzie w życie najwcześniej po 2,5 roku od wejścia w życie tej ustawy – mówił wiceminister. Obecni najemcy nie musieliby składać deklaracji.

Kolejną rewolucją ma być możliwość przenoszenia osób zajmujących duże mieszkania do mniejszych lokali. Samorządy (a konkretnie rady gmin) będą zobowiązane przez ustawę do określenia „norm powierzchni mieszkaniowej” dla określonej liczby lokatorów, przy czym na jedną osobę nie mogłoby przypadać więcej niż 50 mkw., a na każdą kolejną dodatkowe 25 mkw. Jeśli ktoś będzie zajmować większy lokal, samorząd będzie mógł wypowiedzieć mu najem, wskazując jednocześnie lokal zamienny.

W samym Lublinie 149 osób zajmuje samotnie mieszkania o powierzchni większej niż 50 mkw.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
LIDIA
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 dni temu o 10:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najlepiej pozamykać działalności i klepać biedę i pobierać 500+ i inne zapomogi! to jest to wspomaganie naszych przedsiębiorców o którym gadali przed wyborami.
Rozwiń
Gość
Gość (4 dni temu o 10:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
bardzo dobrze popieram
Rozwiń
LIDIA
LIDIA (4 dni temu o 10:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jasne -czyli osoby pracujące na czarno mają najniższe czynsze, dopłaty do lokali, zapomogi itp, a osoby pracujące na umowie bulą.
Rozwiń
Gość
Gość (4 dni temu o 09:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
i jeszcze doplate do czynszu dostana, bo czynsz jest i tak wysoki , a mieszkancy Lublina od lat wlasciwie poza miasto, rzeczywiscie tak trzeba robic
Rozwiń
Gość
Gość (4 dni temu o 09:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie no pewnie kto wiecej sie uczyl i ciezko pracowal by cos osiagnac musi teraz oddac darmozjadom tylko dlaczego? Czyli lepiej pic i nic nie robic poglebiac patologie i doic od panstwa bo im sie wszystko za darmo nalezy!!! Ciekawe dlaczego? Wiekszosc wcale nie ma zamiaru nigdy pracowac z tej holoty bo im tak dobrze i tak wszyscy pracujacy i odprowadzajacy podatki i tak ich utrzymuja to dlaczego maja byc tym karani i jeszcze bardziej pokrzywdzeni od tych nierobow...? Przeciez powinno byc odwrotnie trzeba ich wesprzez a zmusic holote zeby wziela sie w koncu do roboty i wtedy panstwo by tez skorzystalo czyli komuno wroc tak jak z 500plus pozwalniali sie by dostawac a robia na czarno bo tak lepiej sie im oplaci...w dobrym kierunku to zmierza ciekawe kto bedzie zarabial na panstwo i kto bedzie placil podatki jak takie pomysly beda upowszechniane???
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!