czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Kto dziś tęskni za mundurkiem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 września 2003, 21:07
Autor: Ewa Dziadosz

Umundurowanie uczniów powstrzyma patologię w szkołach – taką propozycję przesłał warszawski Zespół ds. Pomocy Ofiarom Przestępstw do Ministerstwa Edukacji i Sportu oraz sejmowej Komisji Edukacji. Przedstawiciele lubelskich instytucji edukacyjnych kwitują tę propozycję jowialnym śmiechem.

– Dwa razy zamawiałem dla moich uczniów mundurki i za każdym razem pomysł okazał się zupełnym niewypałem – mówi Michał Bobrzyński, dyr. Prywatnego Katolickiego LO im. ks. Gostyńskiego. – Wyrosłem z tradycji skautowskiej i cały czas uważam, że młodzi ludzie ubrani w jednolite harcerskie stroje wyglądają bardzo pięknie. To oni jednak decydują, że będą harcerskim strojem podkreślać wartości, w które wierzą.
Dyr. Bobrzyński po kilku latach prowadzenia szkoły cieszy się, gdy uczniowie przychodzą na lekcje w dobrze skrojonych spodniach i krawatach. I chociaż wołałby ujednolić uczniowskie stroje, przyznaje, że w czasach, gdy rodzicom brakuje pieniędzy na podręczniki, trudno wymagać wydatków na mundurki. Bezradnie jednak rozkłada ręce nad strojami dziewcząt.
– Co powiedzieć pannicy z pępkiem na wierzchu, gdy patrzy z ufnością i pyta, czy wreszcie ładnie się ubrała?
Żadna z pozostałych lubelskich szkół niepaństwowych nie próbowała nawet umundurować uczniów dla osiągnięcia lepszych efektów wychowawczych. Podobnie szkoły państwowe, które dla poprawy bezpieczeństwa raczej decydują się na zatrudnienie ochroniarzy i montowanie kamer.
– Próbowaliśmy kiedyś wprowadzić identyfikatory, ale okazało się to inicjatywą z góry skazaną na niepowodzenie – mówi Bogdan Wagner, dyr. VII LO. – Uczniowie robili sobie tylko z tego żarty. Toteż absurdalnego pomysłu umundurowania uczniów nawet nie warto komentować.
Podobnego zdania jest także Piotr Burek, dyr. Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miejskiego w Lublinie. Wprawdzie z nostalgią wspomina czasy, gdy nosił szary mundurek „liceum Czartoryskich” w Puławach, ale nie wierzy, aby współczesna młodzież zgodziła się na podobny strój.
– Uczniowie nigdy nie lubią narzucania im jakichkolwiek wzorów – mówi. – Gdyby to była inicjatywa oddolna, gdyby sami uczniowie chcieli podkreślić swoją przynależność do szkoły, to być może pomysł mógłby się sprawdzić.

ZAPRASZAMY DO DEBATY

Wszyscy nasi rozmówcy zgodnie przyznają, że sytuacja w szkołach wymaga poważnej społecznej debaty. Inicjatywy umundurowania uczniów czy wprowadzenia lekcji o korupcji to kolejne półśrodki ośmieszające poważne problemy.
Czekamy na Państwa głosy w tej sprawie. Tel. 534-06-06 (od poniedziałku), e-mail: ludzie@dziennikwschodni.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
folkatka
Gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

folkatka
folkatka (22 sierpnia 2015 o 19:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Japonia to akurat zły przyklad, bo to jest kraj o zupełnie odmiennej kulturze niż nasza - znajoma spedzila tam prawie dwa lata, bo jej mąż dostał stypendium naukowe na uniwersytecie w Tokio, sporo mi opowiadala o tamtejszej rzeczywistości. Moim zdaniem, nie trzeba sięgać az tak daleko. Wystarczy wpajanie określonej kultury w codziennym zyciu. Umiejetność - lub jej brak - doboru odpwiedniego stroju do sytuacji jest wypadkową tego, co dana osoba wynosi z domu. Niestety. Żyjemy w swiecie, gdzie coraz więcj ludzi przychodzi w swetrach do filharmonii, w tshirtach na uczelniane egzaminy i rozmowy kwalifikacyjne. Zatraca się gdzies tradycyjny podział na strój odswiętny i strój zwykły. Szkoda. Ja bardzo lubiłam wszystkie egzaminy na studiach, bo byla to jedyna okazja, kiedy moi koledzy przychodzili w garniakach. Garniak to jest +100 do męskosci, przynajmniej dla mnie :) Niestety, od znajomych, pracujacych na wyzszych uczelniach Lublina wiem, że zanika ten piękny zwyczaj.

Rozwiń
Gość
Gość (22 sierpnia 2015 o 14:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A może by tak spróbować wziąć przykład z Japonii? Tam jakoś nie ma takich problemów, poza tym tam mundurki to nie są jakieś szmatki tylko porządne ubrania. To co Polsce nie wychodzi z mundurkami Japonii udaje się w ręcz wzorowo. Moim zdaniem gdyby podejście władz do umundurowania szkolnego to po pewnym czasie młodzież też by się dostosowała.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!