poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Lublin

Kto i jak głosował na projekty budżetu obywatelskiego? Pytają co zmienić w następnej edycji

Dodano: 11 stycznia 2016, 16:10
Autor: Dominik Smaga

(fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)
(fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

W miesiąc ustalone mają być nowe zasady podziału budżetu obywatelskiego. O to jak je ulepszyć Ratusz pyta samych mieszkańców. A jednocześnie daje im wciągającą lekturę, w której każdy może sprawdzić jak głosowali jego sąsiedzi, a jak rówieśnicy.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

W tym roku budżet obywatelski będzie dzielony już po raz trzeci. Za drugim razem głosowało się inaczej, niż za pierwszym i teraz też mogą czekać nas zmiany. Jakie?

– W tej sprawie rozpoczynamy dyskusję z mieszkańcami – mówi Piotr Choroś z Urzędu Miasta, który organizuje w tej sprawie dwa otwarte dla wszystkich spotkania: 12 i 19 stycznia. Początek o godz. 17 w Ratuszu. – Jeśli będzie trzeba zorganizować ich więcej - zrobimy to. Jesteśmy też otwarci na spotkania w dzielnicach. Zależy nam na opiniach mieszkańców. Już teraz dostajemy pytania, m.in. o techniczne aspekty głosowania przez internet: czy powinniśmy tam wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia, np. kod wysyłany przez sms, albo wysyłany mailem link do aktywacji konta. Szczegóły te mogą wpływać na frekwencję.

Na dyskusję i ustalenia nie jest wcale tak dużo czasu. – Połowa lutego to termin, gdy powinny być już znane zasady trzeciej edycji budżetu obywatelskiego – mówi Choroś. Wtedy też jasne ma być już m.in. to na ile projektów będzie można oddać głos i to jak będzie przebiegać głosowanie przez internet.

Nie w połowie lutego, ale już teraz udostępniona została miejska baza danych umożliwiająca sprawdzenie, jakim poparciem cieszyły się poszczególne projekty w określonych grupach wiekowych, czy też na konkretnych ulicach. A nawet to, na co chętniej głosowały panie, a na co panowie.

Dane są uszczegółowione co do rocznika. Dzięki temu dowiadujemy się, że jedyna głosująca 102-latka poparła projekt budowy boiska dla podstawówki przy ul. Kalinowszczyzna. Właśnie ten projekt był numerem jeden wśród 242 głosujących lublinian, którzy skończyli 91. rok życia. Jedna z dwóch 101-letnich pań poparła plac zabaw przy ul. Wygon, a druga jezdnię i chodnik w ul. Biskupińskiej. Za to wśród najmłodszych głosujących (16–18 lat) największe poparcie miała budowa boiska przy Zemborzyckiej.

Ze statystyk jasno wynika, że głosom ludzi młodych zawdzięcza zwycięstwo projekt „Aktywny Student”. W kategorii projektów dużych zajął pierwsze miejsce z wynikiem 5800 głosów, z czego aż 4977 oddały osoby w wieku lat 19–25. W grupie wiekowej 56–65 lat najpopularniejszy był remont ul. Wiklinowej wraz z budową miejsc parkingowych, a mieszkańcy w wieku 81–90 lat najchętniej głosowali na remont ul. Balladyny. Nietrudno się domyślić, że na ul. Balladyny projekt ten był pierwszy na podium. Na ul. Skłodowskiej królował projekt budowy skateparku, choć zyskał tylko 9 z 86 głosów oddanych przez mieszkańców tej ulicy.

Z tabelek dowiemy się i tego, że panie głosowały zdecydowanie chętniej niż panowie. Kobiety oddały ponad 68 tys. głosów, podczas gdy mężczyźni 49 tys.

Gość
Gość
Gość
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 stycznia 2016 o 01:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A czy tamten piękny projekt Hollywoodzkiego znaku Lublin na filarach przeszedł? Jaką czcionką będą iluminowane litery?
Rozwiń
Gość
Gość (11 stycznia 2016 o 23:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W budzecie powinny brac udział wyłacznie projekty ogólnomiejskie, słuzace wszystkim mieszkancom. A nie najwiekszej spoldzielni w miescie która zamiast pozyskiwac srodki z innych zródeł wrzucala do skrzynek wypelnione karty do glosowania , które potem zbierali pracownicy administracji. Dla mnie to skandal i granda po prostu. Sama mieszkam na Czubach od 25 lat ale zaglosowalam na rewitalizacje okolic Zalewu. Bo na budowe parkingu to SM Czuby powinno poszukac srodków gdzies indziej, naprawde wstyd
Rozwiń
Gość
Gość (11 stycznia 2016 o 20:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chyba sobie żartujecie. W Lublinie można było oszukiwać jeszcze bardziej niż w Puławach. Tylko w Puławach lepiej się pewne środowiska zorganizowały. Nie myślcie że głosowanie na BO Lublina był taki idealny :) a statystyki z lipnych PESELi może każdy sobie zrobić..
Rozwiń
Gość
Gość (11 stycznia 2016 o 17:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co zmienić? ORŁowskiego podejście spoldxielnia Czuby.Gotowe wypełnione wskazanym projektem karty do głosowania wręczane mieszkańcom.Później pracownicy spółdzielni zbierają.A spolecznenprojekty nie mogą się przebić.Zarząd wyznacza te które im pasują.Można proponować a nie dawać gotowe.Jak ma mieszkaniec wybrać projekt jak karta jest wypełniona.Tylko Internet wtedy.
Rozwiń
Gość
Gość (11 stycznia 2016 o 17:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Taaa. Dobre. W Puławach urzedniki po tej edycji muszą się jeszcze wieleee nauczyccccc. Tylko długo im jakoś schodzi ta nauka bo przecież to już była 3 edycja :)))
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!