wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Kto może zostać patronem ulicy? Radny PiS chce lustracji kandydatów

Dodano: 12 lutego 2016, 15:20
Autor: Dominik Smaga

Lustracji wszystkich osób mających zostać patronami ulic chce miejski radny PiS, Piotr Gawryszczak. Zaproponował to podczas wczorajszej sesji Rady Miasta mającej nazwać uliczkę, do której trudno trafić. W dyskusji padło pytanie: co o patronie sądzi IPN?

To naprawdę makabra była – mówi Wiesław Dudek, mieszkaniec ulicy będącej przecznicą zbudowanej niedawno ul. Zelwerowicza. Domy przy tej drodze mają adresy „pożyczone” od ul. Poligonowej, co jest źródłem wielu problemów. Choćby z wezwaniem karetki. – Byłem użądlony przez osę, szczęśliwie tylko w język, a nie w gardło, bo byłby koniec. Karetka jechała pół godziny.

Kłopotliwe sytuacje, choć mniej dramatyczne, zdarzały się tu częściej. – Służby komunalne, czy kurierzy mieli problem z dojazdem do tych posesji, bo jechali na Poligonową oddaloną o 700 m – mówi Michał Krawczyk z klubu radnych PO, który to klub zaproponował, by ulicę w końcu nazwać.

Na patrona mieszkańcy wskazali zmarłego w 1998 r. Mirosława Dereckiego, autora wielu opowieści i reportaży o Lublinie: prasowych, radiowych i telewizyjnych. To z kolei wzbudziło zastrzeżenia opozycyjnego klubu PiS.

– Nie mamy w tej sprawie informacji z Instytutu Pamięci Narodowej – podkreśla Piotr Gawryszczak (PiS), który chciał aby Ratusz wystąpił do IPN o zlustrowanie Dereckiego. – Nie ma takiego obowiązku – odpowiada mu Piotr Dreher, radny PO. – Jeśli nie ma powodów, byśmy komuś grzebali w życiorysie, to nie róbmy tego – apeluje Krawczyk zwracając się wprost do Gawryszczaka. – Chyba, że traktuje to pan jako czystą przyjemność.

– Ja wcale nie mam żadnej satysfakcji, jeśli w aktach znajduję, że osoba, która walczyła z Niemcami i Sowietami a później poszła na współpracę z komunistami, występuje jako osoba, która donosiła na swoich kolegów – mówi Gawryszczak. I proponuje, by lustracji poddawać wszystkie żyjące w czasach PRL osoby, które mogą się stać patronami lubelskich ulic. – Apeluję, żeby z automatu wysyłać zapytanie do IPN, czy ta osoba jest świetlaną postacią.

Taki przypadek sprzed pięciu lat (dotyczący niedoszłego placu Adama Stanowskiego) przypomina radny Dreher: – IPN napisał, że nie czuje się władny opiniować patrona danej ulicy, bo jest to w kompetencji rady gminy – podkreśla radny PO. Przypomina też, że w 2011 r. radni nie czekając na jakiekolwiek opinie nadali nazwę placowi Lecha Kaczyńskiego. – Jakoś to państwu radnym nie przeszkadzało – wytyka Dreher.

Ostatecznie za projektem uchwały w sprawie ul. Mirosława Dereckiego głosowało 16 radnych, 2 było przeciw, zaś 12 wstrzymało się od głosu.

Czytaj więcej o: Lublin ul. Dereckiego
Gość
wyborca
Gość
(30) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (13 lutego 2016 o 12:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wszystkich przeciwników pomysłu radnego informuję o prawdziwym przypadku: córka bandyty z sowieckim rodowodem, który mordował i okradał w czasie wojny Polaków, a dla niepoznaki przybrał polskie nazwisko, taki "niby partyzant", jakich niestety było wielu, po latach wystąpiła do naszych władz o rentę po tatusiu "bohaterze". I tylko zeznania ocalałych uchroniły nas wszystkich od wydatków i śmieszności. SzKODnicy niech wezmą sie za naprawę Rzeczpospolitej, a zaprzestaną walki o władzę, bo na to nie mają szans.
Rozwiń
wyborca
wyborca (13 lutego 2016 o 10:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

DOMAGAM SIĘ BY PRZY NAJBLIŻSZYCH WYBORACH KANDYDACI NA RADNYCH MIELI OBOWIĄZEK PRZEDSTAWIANIA AKTUALNYCH BADAŃ PSYCHIATRYCZNYCH

Popieram !

Rozwiń
Gość
Gość (13 lutego 2016 o 00:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale porąbany ciemnoPIS oddał głosy na tego tępo patrzącego smroda !!!! I takie coś was reprezentuje w Radzie !!! Ale przygłupy ! Ciemny naród wszystko kupi, nawet przygłupa. Ale kto ma reprezentować przygłupów w Radzie ? No jasne, taki sam przygłup, Amen !!!
Rozwiń
Gość
Gość (12 lutego 2016 o 23:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Patrzcie ludzie na kogom głosujecie bo tym samym dajecie świadectwo o sobie Ze jesteście naród głupi co wszystko kupi.
Rozwiń
Gość
Gość (12 lutego 2016 o 22:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W artykule nie ma podstawowej informacji. Jak to się stało, że dwie ulice nazywały się tak samo, kto jest za to odpowiedzialny i czy mieszkańcy muszą zapłacić za zmianę dokumentów.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (30)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!