wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Kto po Janie Pawle II?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 kwietnia 2005, 17:19

„The Independent” wymienia sześciu ewentualnych kandydatów na Tron Piotrowy, mających – jego zdaniem – największe szanse na przejęcie spuścizny Janie Pawle II.

• 70-letni arcybiskup Sao Paulo Claudio Hummes pochodzący z największego katolickiego kraju, Argentyny – liberał. Według dziennika, jest mało prawdopodobne, by ta kandydatura niepokoiła konserwatystów, ponieważ jest franciszkaninem, a mnisi rzadko są wybierani na Tron Piotrowy.

• 62-letni arcybiskup Tegucigalpy Oscar Rodriguez Maradiaga – głowa kościoła Hondurasu, uważany za ortodoksyjnego, ale także zaangażowany społecznie. Jest stosunkowo młody i nie zawsze potrafi się zachować dyplomatycznie.

• 72-letni prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Francis Arinze – urodzony w Nigerii i niejednokrotnie wymieniany jako przyszły pierwszy czarnoskóry papież. Posiada ogromną wiedzę na temat islamu, ale jego teologiczny konserwatyzm może być podobny do światopoglądu Jana Pawła II.

• 60-letni arcybiskup Wiednia Christoph Schoenborn – z rodziny o czeskich korzeniach, z której wywodzi się dwóch kardynałów i 19 biskupów. Posiada duże doświadczenie w sprawach Watykanu, ale niepopularny w Austrii.

• 71-letni arcybiskup Mediolanu Dionigi Tettamanzi – najprawdopodniej ma największe szanse jako kandydat z Włoch. Uważa się go za umiarkowanego, ale jego poparcie dla organizacji Opus Dei nie przez wszystkich jest dobrze widziane.

• 77-letni sekretarz stanu Watykanu kardynał Angelo Sodano – piastował najwyższe stanowisko w watykańskiej kurii, co daje dużą przewagę, a także posiada własne zaplecze. Jednak jest w podeszłym wieku i ma dość krótkie doświadczenie duszpasterskie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!