niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Kto ty jesteś? Patriota

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 czerwca 2006, 20:48

W Lublinie wyprzedzono pomysł Romana Giertycha, który chce wprowadzić do szkół lekcje patriotyzmu. Dyrektorzy szkół i wychowawcy klas już przeszli odpowiednie przeszkolenie. I teraz już wiedzą, jak wpajać młodzieży miłość do ojczyzny.

Szerzeniem miłości do ojczyzny zajął się Wydział Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta w Lublinie. Na początku maja zorganizował konferencję pod hasłem "Pedagogika patriotyzmu”. Były rozmowy historyczne np. o wkładzie Jana Pawła II w wychowanie patriotyczne, o miłości do ojczyzny w XX wieku, ale i czysto poradnikowe np. jak kształtować postawy patriotyczne wśród młodzieży szkolnej.
- Pomysł ministra edukacji o wprowadzeniu wychowania patriotycznego nas nie zaskoczył. My już wcześniej zaczęliśmy się do tego przygotowywać - mówi Ewa Dumkiewicz-
Sprawka, dyrektorka wydziału.
Minister edukacji chce, aby uczniowie mieli dodatkowe lekcje, na których wpajano by im patriotyczną wiedzę. - Przedmiot ten uczyłby nie tylko historii Polski, ale także stanowił element wychowywania młodzieży w duchu patriotyzmu, prawdy i miłości do ojczyzny - tłumaczył Roman Giertych podczas konferencji prasowej w MEN.
Do debaty na ten temat zaprosił nauczycieli, związki zawodowe, przedstawicieli rad rodziców, dyrektorów szkół, związki harcerskie oraz wszystkich związanych z edukacją. Zaapelował też do kuratorów. Wysłał im pismo z prośbą, by wszystkie uroczystości szkolne zaczynały się i kończyły hymnem państwowym.
Czy patriotyzmu trzeba uczyć na dodatkowej lekcji? Zdania na ten temat są podzielone. - Mój syn i tak późno kończy lekcje. Nie widzę potrzeby, żeby dokładać mu godzin - uważa Agata Komarska, matka gimnazjalisty.
- Patriotyzmu uczymy naszych uczniów podczas godziny wychowawczej - mówi Irena Kołodziejczyk, dyrektorka Gimnazjum nr 7 w lublinie. - Ale dodatkowy przedmiot o tej tematyce, by się przydał. Podczas historii tematyka patriotyczna jest traktowana zdawkowo. Materiał jest tak naładowany, że nie ma na to czasu.
A co na to uczniowie? - Jeśli tylko z tego przedmiotu nie będzie egzaminu, to może być - mówi Tomek, lubelski licealista. - Oby tylko nauczyciele na tej lekcji zbytnio nie przynudzali.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!