niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Kto wejdzie na Podzamcze? Wyprzedzający ruch PKS Wschód

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 kwietnia 2012, 19:00
Autor: Dominik Smaga

 (Maciej Kaczanowski/ Archiwum)
(Maciej Kaczanowski/ Archiwum)

Pod koniec lata możemy dowiedzieć się, która firma zechce przekształcić dworzec autobusowy i jego okolice. Władze miasta nie będą musiały szukać inwestora dla tego terenu. Prezydenta chce w tym wyręczyć spółka PKS Wschód, do której należy większość tego terenu.

PKS Wschód przygotowuje właśnie memorandum dla zainteresowanych inwestorów. W dokumencie mają się znaleźć m.in. podstawowe informacje o tym terenie oraz o oczekiwaniach wobec firmy, która zechce wyłożyć swoje pieniądze. Wiadomo, już, że znajdzie się tam zapis o utrzymaniu funkcji komunikacyjnej.

– Chcemy, by znalazł się tu dworzec przesiadkowy – wyjaśnia Teresa Królikowska, prezes PKS Wschód.
Królikowska zastrzega, że nie chce tworzyć koncepcji wykorzystania Podzamcza konkurencyjnej wobec tej, nad którą pracuje miasto. – Inwestor będzie musiał poruszać się w ramach wyznaczonych przez plan zagospodarowania przestrzennego – podkreśla.

Prace nad takim planem rozpoczęli już urbaniści z Urzędu Miasta. Mają przy tym wykorzystywać koncepcję, która zwyciężyła w konkursie architektonicznym ogłoszonym i rozstrzygniętym przez magistrat. Koncepcja zakłada m.in. przykrycie części al. Tysiąclecia płytą, na której byłyby nowe budynki. Jest jednak mało realne, by Ratusz się na to zdecydował ze względu na duże koszty.

– W 2013 r. powinniśmy mieć uchwalony plan zagospodarowania – zapowiadał podczas konkursowego finału Krzysztof Żuk, prezydent miasta. Wtedy też miały się rozpocząć poszukiwania inwestora.

Wyprzedzający ruch PKS Wschód zdejmuje z miasta to zadanie .– Każdy, kto zagospodaruje ten teren zgodnie z planem jest przez nas mile widziany – zapewnia Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik prezydenta Lublina. Pod koniec może zakończyć się pierwszy etap, czyli wybór inwestora.

Nie wiadomo jeszcze, jakie korzyści będzie mieć z tego PKS. W grę wchodzi m.in. sprzedaż terenu inwestorowi lub zawiązanie z nim spółki, która czerpałaby zyski z najmu powierzchni komercyjnych na Podzamczu. Prace budowlane w tym obrębie mogłyby się zacząć około roku 2015, bo po uchwaleniu planu potrzebny byłby jeszcze czas na sporządzenie projektów budowlanych i uzyskanie dla nich niezbędnych pozwoleń.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
.
MARYJAN ARCYBISKUP
Bandyta z Pabianic
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

.
. (24 kwietnia 2012 o 09:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wystarczy pojechać do Turcji, żeby zobaczyć jak powinien wygladac dworzec autobusowy, autobusy i system połączeń.Nawet za 1000 złotych poza sezonem kosztuje wyjazd.To znacznie taniej niz jakakolwiek opinia tzw eksperta.Tam dworce autobusowe-Otogar- przypominaja terminale na lotniskach.
Rozwiń
MARYJAN ARCYBISKUP
MARYJAN ARCYBISKUP (24 kwietnia 2012 o 08:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PKS Wschód, który powstał z pomysłu byłego wojewody, a obecnie burmistrza Tomaszowa Lubelskiego, Wojciecha Żukowskiego (PiS), pozwolił zarządowi tej spółki z panią Królikowską na czele, sponiewieranie majątku wszystkich spółek, które weszły w skład PKS Wschód. Wysprzedano majątek tych oddziałów na ponad kilkaset milionów złotych i pieniądze przepadły... A za te kilkaset milionów moznaby wybudować przepiekny dworzec autobusowy w Lublinie.
Ale jak to zwykle bywa w instytucjach, gdzie działają związki zawodowe, czyli instytucje będące ostoją nicnierobów i krzykaczy "że im sie należy", mających dwie lewe ręce do roboty, zarobione pieniądze sponiewierano i narazono na upadek terenowe oddziały PKS Wschód.
Ciekawie sprawa wygląda w samym Tomaszowie Lubelskim, gdzie były wojewoda, który podpisał sie pod upadkiem tamtejszego oddziału PKSu zostaje wybrany przez tych samych ludzi na burmistrza. Grunt to umieć sie ustawić, kozrystając z niewiedzy biednych ludzi, którzy wierzą, że PiS to przyszłość Polski... żal.
Rozwiń
Bandyta z Pabianic
Bandyta z Pabianic (23 kwietnia 2012 o 22:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
G%wno może Królikowska i ten cały jeżdżący rzęch-PKS zrobić. Gdy opracowywanie planu zagospodarowania przestrzennego jest w toku, wstrzymane jest wydawanie wszelkich decyzji o warunkach i pozwolenia na budowę.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!