wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Kto zapłaci za szczepienie?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 stycznia 2002, 21:56

Pacjenci powinni sami zatroszczyć się o szczepienie przeciw WZW B. Jeśli ktoś tego nie zrobi, może zarazić się podczas operacji, a wtedy szpital musi zapłacić odszkodowanie. Dyrektorzy placówek zastanawiają się jak zjeść tę żabę.
Przypomnijmy. Od stycznia Ministerstwo Zdrowia przestało finansować szczepienia przeciwko żółtaczce dla osób, które oczekują na planowe zabiegi operacyjne. Z własnej kieszeni trzeba zapłacić ok. 180 zł. Kogo na to nie stać, ten ryzykuje zakażeniem.
- Szpital musi mieć świadomość, że może osobę nie zaszczepioną zakazić WZW B i, że dzieje się to z powodu zaniedbań sanitarnych - mówi Krystyna Walkowska, dyrektor Biura Prawnego LRKCh.
Dyrektorzy nie przewidują jednak wymuszania na chorych podpisywania jakichkolwiek oświadczeń, w których nie szczepieni pacjenci braliby na siebie ryzyko zakażenia. Ich zdaniem jest to działanie bezprawne, co zresztą potwierdziło Ministerstwo Zdrowia.
- Ze szczepień zrezygnowano z powodu ich wysokiego kosztu i znacznej poprawy sytuacji epidemiologicznej - mówi dr Janusz Słodziński, kierownik działu epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. - Gdy jeszcze w 1993 roku na żółtaczkę zapadało 35 osób na 100 tysięcy mieszkańców, teraz ta liczba spadła do 9. Dyrektorzy szpitali mają jednak odmienne zdanie.
- Uważam, że zmniejszenie ilości zakażeń miało jednak związek z obowiązkowymi szczepieniami - mówi dyrektor SPSK 4 w Lublinie dr Marian Przylepa. - Mamy na to dowód. W dwóch przypadkach zakażenia WZW B wśród personelu okazało się, że sprawa dotyczy osób, które nie poddały się obowiązkowemu szczepieniu.
Marek Wójtowicz, dyrektor SPZOZ w Lubartowie, ubolewa, że odebrano darmowe świadczenia nawet tym pacjentom, którzy dostali już bezpłatnie jedną czy dwie dawki. Zabiegów w szpitalu jednak nie będzie.
- Myślę, że jedynym rozsądnym wyjściem byłoby, aby wykonywali je lekarze rodzinni. Mają przecież pieniądze na profilaktykę - mówi.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!