środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Kto zastąpi apb. Życińskiego?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 marca 2011, 18:39
Autor: PIT

Według jednego z księży nowy metropolita lubelski powinien zostać wybrany do końca czerwca. (Archiwu
Według jednego z księży nowy metropolita lubelski powinien zostać wybrany do końca czerwca. (Archiwu

W kościele pojawiło się kilka nazwisk duchownych, którzy mogą zastąpić zmarłego w lutym metropolitę lubelskiego. Wśród nich jest między innymi biskup Wacław Depo z Zamościa, bp Tadeusz Pikus z Warszawy oraz bp Ignacy Dec ze Świdnicy.

Dzisiaj „Gazeta Wyborcza” do tych nazwisk dodała osoby bp Andrzeja Dziuby z Łowicza, bp Andrzeja Czai, który jest profesorem KUL i księdza Grzegorza Rysia, pełniącego funkcję rektora seminarium duchownego w Krakowie.

Duchowni nie chętnie rozmawiają na ten temat. – Jak to się mówi: „non comment” – kwituje bp Pikus.

– Te nazwiska to zwykłe przypuszczenia, tutaj trzeba spokojnie czekać na decyzję Stolicy Apostolskiej – komentuje wysoko postawiony duchowny z Zamościa.

– Uważam, że ksiądz Ryś jest bardzo dobrym kandydatem. To wybitny historyk, jest profesorem, więc z uwagi na KUL byłby idealny (osoba, która zajmie miejsce arcybiskupa archidiecezji, obejmie też funkcję Wielkiego Kanclerza KUL – przyp. red.). To powinien być ktoś, kto zrozumie środowisko profesorskie, a zarazem osoba otwarta na świat – ocenia ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. – Kandydat powinien znać diecezję, którą będzie kierował, dosyć ze „spadochroniarzami” z innych części Polski – dodaje.

Według jednego z księży nowy metropolita lubelski powinien zostać wybrany do końca czerwca. Nowego arcybiskupa wyznacza papież. Raz na trzy lata do Stolicy Apostolskiej trafia lista osób zdolnych do pełnienia funkcji biskupa. Legat Papieski przeprowadza tajny wywiad na temat potencjalnych kandydatów. Zgromadzone informacje przedstawia Kongregacji ds. Biskupów i Sekretariat Stanu. Po zapoznaniu się z nimi nazwiska trzech kandydatów są przekazywane papieżowi, który mianuje spośród nich biskupa danej diecezji.

W tym momencie archidiecezją lubelską kieruje bp Mieczysław Cisło, który pełni funkcję tymczasowego administratora.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
kuria metropolitarna
Petrus
BBTR67
(24) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

kuria metropolitarna
kuria metropolitarna (15 czerwca 2011 o 19:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
informujemy iz wybranym nowym metropolitą został bp edward białogłowski z rzeszowa decyzja przyszła wczoraj przed południem z stolicy apostolskiej:)
Rozwiń
Petrus
Petrus (24 kwietnia 2011 o 12:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niestety w Polsce biskupów mianowało się dotychczas według kluczy: tytuł naukowy, rektor seminarim lub kanclerz kurii, spadkowicz z Watykanu!!! Układy!!! Układziki itd... Daleko nie musimy sięgać nasi biskupi - J.E. Bp. C. - Rektor Seminiarum, J.E bp. M. - kanclerz, J.E. bp. W.- prof. KUL, sercanin - a skąd ten sie wziął to nie wielu pewnie wie, ponieważ jest sposza jakiegkolwiek układu!!!! Albo nasi sąsiedzi - J.E. bp. D. z Zamościa - rektor, J.E. bp. K. z Siedlec - Watykan, J.E. Bp. N. z Sandomierza - Watykan, itd....

Mam nadzieję, że teraz się to zmieni, ponieważ jest tylu wspaniałych kapłanów, którzy powinni prowadzić Lud Boży do zbawienia. Mamy juz dosyć, my Lud wierny nepotyzmu, układów i kolokwialnie można rzec - kumplostwa. Chcialibyśmy mieć prawdziwego Pasterza, kogoś kto nie jest medialny, nie jest oderwany od duszpasterstwa, kto rozumie życie, młodych ludzi, trudności i przede wszystkim nasza lubelszczyznę, czyli niestety Polskę D.

W naszej archideicezji jest tylu wspaniałych kapłanów, których cechuje wiara, otwartość, szczerość, nie ogranicza ich profesura czy też stanowisko.

Poczekamy, zoabczymy, oby nie skończyło sie jak zawsze.... kościoły pustoszeją


Pozdrawiam

sparow30@wp.pl
Rozwiń
BBTR67
BBTR67 (1 kwietnia 2011 o 19:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Podpisuję się!!!
Rozwiń
Bimberek
Bimberek (1 kwietnia 2011 o 10:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak ta Gazeta Wyborcza martwi się o Kościół, a ostatnio o obsadę Archidiecezji Lubelskiej! Oczywiście, najlepszym kandydatem byłby Adam Michnik! Ale ponieważ nie może, to Wyborcza lansuje ks. Grzegorza Rysia, który pochodzi ze samego środeczka sitwy krakowskiej, wyjątkowo spolegliwej wobec Gazety Wyborczej. Macharski, Dziwisz, Pieronek, Nycz, ks. Boniecki i środowisko Tygodnika Powszechnego, to tylko niektórzy przedstawiciele tej kliki. Wystarczy? Chcę arcybiskupa-POLAKA!!!
Rozwiń
Kuriewicz
Kuriewicz (31 marca 2011 o 12:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najlepiej syn albo córka żeby kasa pozostała w rodzinie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (24)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!