niedziela, 25 marca 2018 r.

Lublin

Które szkoły w Lublinie czeka przeprowadzka?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 lutego 2011, 20:40
Autor: Dominik Smaga

– Nie ma powodu, by utrzymywać niektóre budynki, gdzie jest mało uczniów w sytuacji, gdy musimy budo
– Nie ma powodu, by utrzymywać niektóre budynki, gdzie jest mało uczniów w sytuacji, gdy musimy budo

Nadciąga burza w oświacie. Mało kto, cieszy się z planów Ratusza, który chce od września zafundować kilku szkołom przeprowadzkę. Tłumaczy, że musi oszczędzać na budowę nowych szkół. Pedagodzy grzmią: a gdzie dobro uczniów?!

– Nie ma powodu, by utrzymywać niektóre budynki, gdzie jest mało uczniów w sytuacji, gdy musimy budować szkoły w nowych osiedlach – wyjaśnia Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Część szkół czeka przeprowadzka. *Gimnazjum nr 12 z Podwala trafi do gmachu VII LO na Farbiarską, bo obie szkoły są coraz mniej liczne. *Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 1 z ul. Podwale trafi do SP 17 przy Krochmalnej, gdzie jest tylko 112 dzieci. Likwidacji podstawówki nie będzie, bo dzieci z Dzierżawnej chodziłyby aż na Plażową lub jechały autobusem, na co wielu rodzin nie stać. 80 proc. z nich korzysta z pomocy społecznej.

*Zespół Szkół nr 6 z Diamentowej trafi do "kolejówki” na Zemborzycką. Argumenty? Podobne. Tak jak w przypadku *Zespołu Szkół Energetycznych z ul. Długiej, który zostanie wchłonięty przez Lubelskie Centrum Edukacji Zawodowej na Magnoliowej, co potrwa rok. Jeszcze formalna zmiana: *Gimnazjum nr 19 i IV LO (oba przy Szkolnej) stworzą zespół szkół, co obniży koszty administracji.

To jeszcze propozycje. Uchwałę o zamiarze takich zmian muszą podjąć radni. Na razie nie dostali nawet jej projektu.

W szkołach wrze. Protestują licealiści ze Szkolnej, protestują na Długiej. – Nasza szkoła na stuletnią tradycję, lepsze wyniki niż ta z Magnoliowej, a to słabsza szkoła powinna być włączona do lepszej – irytuje się Alina Krzyżanowska, psycholog z ZSE. – Jesteśmy gimnazjum, które nie ma rejonu, mamy uczniów z całego miasta, trudną młodzież z niepowodzeniami. U nas ma pierwsze sukcesy. Boimy się, że przestaną chodzić do szkoły – zauważa Agnieszka Chojnacka psycholog z Diamentowej.

Pedagodzy tłumnie wybierają się na wtorkowe posiedzenie Komisji Oświaty w Radzie Miasta, która ma omawiać zmiany.

W planach jest jeszcze jedna roszada. *Gimnazjum 17 z Maszynowej może dołączyć do SP11 i XVII LO na Przyjaźni. – Koncepcja jest aktualna, nadal ją rozważamy, ale nie przesądziliśmy, która siedziba będzie lepsza dla tak powiększonego zespołu szkół – informuje Włodzimierz Wysocki, zastępca prezydenta. Kierunek przeprowadzki może być… odwrotny, bo na Maszynowej jest większy budynek.
Co ciekawe Ratusz nie wie, ile oszczędzi dzięki zmianom. Do wtorku ma to policzyć. – Oszczędności będą zamieniane na inwestycje w nowe szkoły – mówi Żuk. Chodzi budujących się dzielnice: Sławin, Szerokie i osiedlach, które wyrosną przy przedłużeniu ul. Jana Pawła II. Dzieci z tego ostatniego rejonu nie da rady wchłonąć największa w mieście podstawówka z Bursztynowej, która ma 1183 uczniów i pęka w szwach.

Co czeka opuszczone budynki? W pierwszej kolejności Ratusz sprawdzi, czy da się w nich ulokować biura, bo teraz część powierzchni urząd musi wynajmować od innych. To, co się nie przyda, trafi na sprzedaż.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Villa
aaaaaaaaaaa
uszk
(25) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Villa
Villa (24 października 2011 o 14:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wiele z likwidowanych/łączonych szkół ma bardzo dobre opinie: [url="http://http://opinie-o-szkolach.lublin.pl/"]http://opinie-o-szkolach.lublin.pl/[/url], ciekawe jak to wszystko będzie wyglądać po połączeniach?
Rozwiń
aaaaaaaaaaa
aaaaaaaaaaa (13 lutego 2011 o 18:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='amadeusz' timestamp='1297528916' post='436636']
A jak się podobierali w tych szkołach - albo z jednej wsi, albo z jednej rodziny dyrektor, a;bo co o zgrozo, z jednej grupy narodowościowej. Oczywiście w swoim czasie nie lustrowani,z przeszłością w PZPR, a nawet Z ZMP.
Jestem za likwidacją z powyższych względów również IX LO im. M. Kopernika.Rozpędzić na cztery wiatry,razem z Wydz. Oświaty UM.
[/quote]

Zlikwidować IX LO? Przecież to jedna z lepszych szkół w Lublinie. Budynek dziewiątki trzeba wyremontować albo zamienić siedzibę na większa.
Rozwiń
uszk
uszk (13 lutego 2011 o 17:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Może i wie co robi, ale w takim razie powinien informować o tym i udowadniać - ARGUMENTOWAĆ - że robi dobrze. Posługiwać się w tym celu językiem polskim, on jest bezpłatny.
Rozwiń
Piotr
Piotr (13 lutego 2011 o 17:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ja myślę, że urząd wie co robi - przecież tam nie siedzą same głupki. Na początek na pewno nie będzie redukcji etatów, ale po 2-3 latach być może ktoś odejdzie na emeryturę i w naturalny sposób ludzi ubędzie. Administracja liceum 3 osobowa, jak ktoś napisał, ale i w gimnazjum poza dyrekcją 3 osoby, więc rachunki podobne.Z ludźmi już tak jest, że każda zmiana wywołuje emocje, ale nie każda jest zła, jak się potem okazuje.
Rozwiń
mama
mama (13 lutego 2011 o 14:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='danuta' timestamp='1297594260' post='436871']
Przeprowadzka Gimnazjum nr 17;a co z młodzieżą z Grygowej?, z Tatar?;Czy Pan Prezydent pomyślał o środowisku ludzi biednych- ubogich.Mamy rok walki z wykluczeniem społecznym, a w Lublinie nikt tego nie bierze pod uwagę.Szkoda!!!!
[/quote]
Do "danuta"
A co ty masz do powiedzenia na temat ludzi z Tatar???Oświadczam,ze nie mieszka tam sama biedota ,jak to w swoim prostactwie raczyłaś określić!!Poza tym patrząc na twój komentarz stwierdzam z pełnym przekonaniem,że lepiej być biednym niż wykluczonym z umiejętności myślenia ,tak jak ty.Pamiętaj:nie szufladkuj,bo będziesz zaszufladkowana!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (25)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!