sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Kuchni nie będzie, ale miasto chce dopłacić do cateringu w szkole

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 czerwca 2012, 17:11
Autor: Dominik Smaga

Ratusz szacuje, że do obiadu dokładałby ok. 3,50 zł, co rocznie daje 650 tys. zł.  (sxc.hu)
Ratusz szacuje, że do obiadu dokładałby ok. 3,50 zł, co rocznie daje 650 tys. zł. (sxc.hu)

Nie ma szansy na wznowienie pracy szkolnych kuchni w placówkach, w których obiady podawane są w formie cateringu. To odpowiedź Ratusza na prośby rodziców.

– Mamy inny pomysł – wyjaśnia Krzysztof Żuk, prezydent miasta. Chce dopłacać do obiadów. Jeśli pomysł wypali, posiłki w czterech placówkach nie będą już droższe od tych w innych szkołach.

Problem dotyczy podstawówki nr 46 oraz trzech zespołów szkół przy Radzyńskiej, Tumidajskiego i Rzeckiego. Z placówek tych (z wyjątkiem SP 46) do Ratusza trafiły podpisane przez rodziców obywatelskie projekty uchwał o wznowieniu pracy kuchni.

Argumenty rodziców? Konstytucja gwarantuje wszystkim równość, a teraz jedni uczniowie płacą za obiad tylko 2,80 zł (najniższa cena obiadu w szkole z kuchnią, średnia to 3,42), podczas gdy w innej szkole obiad kosztuje 7,80 zł. Wszystko przez to, że tam, gdzie jest kuchnia uczniowie płacą tylko za "wsad do kotła”, a ci jedzący obiady z cateringu opłacają też gotowanie i transport.

Argumenty Ratusza? Ponowne uruchomienie kuchni to przekraczający możliwości miasta wydatek: 9,5 mln zł na remont i sprzęt oraz milion rocznie na wydatki bieżące, m.in. 18 etatów. Poza tym nie ma przepisu, że szkoła musi mieć wyżywienie. Może, ale nie musi.

Pomysł na rozwiązanie? Ratusz dopłacałby do obiadów. Rodzice płaciliby za "wsad do kotła”, a resztę kosztów opłacałoby miasto. – Zapytaliśmy Regionalną Izbę Obrachunkową (RIO), czy wyrazi na to zgodę. Czekamy na odpowiedź – mówi Żuk.

Ratusz szacuje, że do obiadu dokładałby ok. 3,50 zł, co rocznie daje 650 tys. zł. Taki wydatek trzeba by zapisać w budżecie, poprawki do niego będą głosowane w Radzie Miasta w najbliższy czwartek, później radni będą mieć wakacje.

Dlatego, jeśli posiłki z dopłatami mają trafić na talerze we wrześniu, odpowiedź z RIO musi nadejść w ciągu kilku dni. To konieczne, by szkoły zdążyły ogłosić i rozstrzygnąć przetargi na dostawę obiadów. Bo tylko wybranej w przetargu firmy miasto będzie mogło przekazywać pieniądze. W dwóch placówkach umowa najmu stołówek właśnie wygasa, w dwóch innych, by wprowadzić firmę "z przetargu” trzeba rozwiązać umowę z obecnym najemcą.

Aktualnie w mieście kuchnię ma 40 stołówek szkolnych, w zeszłym roku kosztowały one 7,2 mln zł, a zatrudnienie wynosiło w nich łącznie 186 etatów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Polak
Apetito
Magda
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Polak
Polak (22 czerwca 2012 o 12:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Proste rozwiązanie ograniczyc dostęp nauczycieli i ich rodzin do dofinnsowanych obiadow i problem zniknie. Brakuje pieniędzy dla dzieci a rodziny nauczycieli jedzą obiady w szkołach po 3,50
Rozwiń
Apetito
Apetito (22 czerwca 2012 o 08:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Witać wyraźnie o co tu chodzi. Nie jest priorytetem dobro dziecka. Tu najważniejszym jest zarobek
niejednokrotnie skoligaconego"kateringowca", a z tym idące inne korzyści.
Rozwiń
Magda
Magda (22 czerwca 2012 o 07:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jaki katering? O czym oni mówią? W ZSO nr 4 (SP nr 44) przy ul. Tumidajskiego działa normalna kuchnia!!! Tam się gotuje, gromadzi półprodukty, wylewa zlewki i myje! To ma być katering czyli dowóz gotowych posiłków? Oj jak zwykle ściemnianie ciemnej masy urzędasów dla wytłumaczenia bezsensownej praktyki! Raptem stołówki w trzech szkołach to straszny wydatek dla gminy w sytuacji gdy istnieją w kilkudziesięciu innych! Też mi oszczędność! Jak zwykle na najsłabszych czyli dzieciach! Bzdurne tłumaczenia bez pokrycia Panie prezydencie! Panie Żuk obudź się Pan!
Rozwiń
kierowca
kierowca (22 czerwca 2012 o 00:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
LUDZIE!!! [url="http://www.orlen.pl/PL/dlabiznesu/hurtowecenypaliw/Strony/default.aspx"]http://www.orlen.pl[/url]

OLEJ NAPĘDOWY W HURCIE PO 5.12 zł!!!

NA STACJACH PO 5.70zł

58 groszy marży!!!!!!!!!

ŻĄDAMY OBNIŻEK NA STACJACH!!!!!!!
Rozwiń
leon
leon (21 czerwca 2012 o 22:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I tu urzędnicy mają swoje racje.
Taki katering to ileś tam przetargów (ustawionych), jakieś gratyfikacjie itp. profity.
A z kuchni prowadzonej przez Komitet Rodzicielski urzędnik nie ma nic.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!