piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

KUL bierze się za Majdanek

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 czerwca 2012, 18:50

Tak kampus na Majdanku wygląda teraz. – Prace termomodernizacyjne wiążą się z bieżącą działalnością
Tak kampus na Majdanku wygląda teraz. – Prace termomodernizacyjne wiążą się z bieżącą działalnością

Katolicki Uniwersytet Lubelski chce w tym roku odnowić budynki, które przejął od wojska. A co z planami budowy w tym miejscu nowego kampusu?

Uczelnia ogłosiła właśnie przetarg na „termomodernizację budynków naukowo-dydaktycznych przy Drodze Męczenników Majdanka 70”. Chodzi o ocieplenie dwóch obiektów, w których są prowadzone zajęcia (nr 2 i 3), wymianę drzwi i niektórych instalacji.

– Termomodernizacja jest potrzebna dla efektywnego korzystania z budynków dydaktycznych – tłumaczy Radosław Hałas, rzecznik KUL.

– Eksploatacja zimą jest dość kosztowna, stąd pomysł na modernizację przy wsparciu środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wsparcie obejmuje 90 proc. wartości inwestycji (z czego 30 proc. to dotacja bezzwrotna, a 60 proc. to pożyczka).

To pierwsza poważna inwestycja uniwersytetu w kompleksie dawnych koszar, który trzy lata temu uczelnia przejęła od wojska. Stacjonowała tam 3. Brygada Zmechanizowana. Po reorganizacji żołnierze przenieśli się do innych obiektów. A Majdanek został wystawiony do dzierżawy.

Jako pierwszy skorzystał KUL, który w połowie 2009 r. podpisał w wojskiem dziesięcioletnią umowę (z możliwością przedłużenia) dzierżawy kilku budynków i 23 hektarów terenu. Kilka miesięcy później, w odświeżonych salach, studenci rozpoczęli zajęcia.

Władze uniwersytetu od początku nie kryły, że wiążą z Majdankiem duże nadzieje.

Uczelnia marzy, żeby w kampusie powstały nowe budynki dydaktyczne, akademik (także dla studiujących małżeństw), przedszkole (dla dzieci studentów i wykładowców) czy centrum konferencyjne.

Ale żeby to było możliwe, najpierw cały kompleks musi przejść na własność uniwersytetu. Do tej pory nie było o tym mowy. M.in. z powodu roszczeń dotyczących części gruntów, na których były koszary. Byli właściciele kilku hektarów zażądali unieważnienia decyzji wywłaszczeniowych, na podstawie których zostali pozbawieni terenów. Sprawy trafiły do sądów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
MONIKA
Stoik
yu
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

MONIKA
MONIKA (26 czerwca 2012 o 20:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie wierzę w modernizację niczego w tych kampusach..................
Rozwiń
Stoik
Stoik (14 czerwca 2012 o 14:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Od pewnego czasu Niektórzy swoiście pojmują misję tego Uniwersytetu. To, co zapisano w najnowszym statucie KUL, zatwierdzonym przez Stolicę Apostolską 16 kwietnia 2012 roku, ma niewiele wspólnego z tym co obecnie dzieje się na tej Uczelni.
Rozwiń
yu
yu (14 czerwca 2012 o 10:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W związku z trudną sytuacją finansową Uczelni z dniem 05.06.2012 r. zostają wstrzymane wszystkie zakupy finansowane ze środków budżetu KUL, również te, które zostały zatwierdzone podczas ostatniej komisji ds. zakupów.
Taki komunikat a ładuję się pieniądze w dzierżawione budynki ,które za kilka lat mogą wrócić do wojska.Inna sprawa to działalnośc tego funduszu ,który władował miliony w kul.Proszę zobaczyć powiązania personalne tych dwu instytucji.
Rozwiń
Gość.
Gość. (14 czerwca 2012 o 10:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nareszcie!! tam w zimie można zamarznąć, na zajęciach i wykładach siedzi się w kurtkach i rękawiczkach. momentami na dworze jest cieplej. paranoja.
Za to grzeją na wiosnę jak się rozpuścić tam można.....
Rozwiń
irena
irena (14 czerwca 2012 o 09:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ale nasi rządzący chowają głowę w piasek i udają ,że nie ma byłych właścicieli,którym zabrano ich własność siłą przy pomocy wojska i policji..Teraz najlepiej oddać cudzą własność kościołowi,podlizać się czarnej mafii,tak jak zrobił to Klich,ale i tak nic nie uratowało jego stołka.KUL już uważa że ta nieruchomość jest jego na zasadzie faktów dokonanych - to sposób postępowania na który pozwalają nasi rządzący.Wstyd mi ,że niestety z taką Polską muszę walczyć o swoją własność,a też jestem poszkodowana
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!