czwartek, 17 sierpnia 2017 r.

Lublin

KUL bierze się za Majdanek

Dodano: 13 czerwca 2012, 18:50

Tak kampus na Majdanku wygląda teraz. – Prace termomodernizacyjne wiążą się z bieżącą działalnością
Tak kampus na Majdanku wygląda teraz. – Prace termomodernizacyjne wiążą się z bieżącą działalnością

Katolicki Uniwersytet Lubelski chce w tym roku odnowić budynki, które przejął od wojska. A co z planami budowy w tym miejscu nowego kampusu?

Uczelnia ogłosiła właśnie przetarg na „termomodernizację budynków naukowo-dydaktycznych przy Drodze Męczenników Majdanka 70”. Chodzi o ocieplenie dwóch obiektów, w których są prowadzone zajęcia (nr 2 i 3), wymianę drzwi i niektórych instalacji.

– Termomodernizacja jest potrzebna dla efektywnego korzystania z budynków dydaktycznych – tłumaczy Radosław Hałas, rzecznik KUL.

– Eksploatacja zimą jest dość kosztowna, stąd pomysł na modernizację przy wsparciu środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wsparcie obejmuje 90 proc. wartości inwestycji (z czego 30 proc. to dotacja bezzwrotna, a 60 proc. to pożyczka).

To pierwsza poważna inwestycja uniwersytetu w kompleksie dawnych koszar, który trzy lata temu uczelnia przejęła od wojska. Stacjonowała tam 3. Brygada Zmechanizowana. Po reorganizacji żołnierze przenieśli się do innych obiektów. A Majdanek został wystawiony do dzierżawy.

Jako pierwszy skorzystał KUL, który w połowie 2009 r. podpisał w wojskiem dziesięcioletnią umowę (z możliwością przedłużenia) dzierżawy kilku budynków i 23 hektarów terenu. Kilka miesięcy później, w odświeżonych salach, studenci rozpoczęli zajęcia.

Władze uniwersytetu od początku nie kryły, że wiążą z Majdankiem duże nadzieje.

Uczelnia marzy, żeby w kampusie powstały nowe budynki dydaktyczne, akademik (także dla studiujących małżeństw), przedszkole (dla dzieci studentów i wykładowców) czy centrum konferencyjne.

Ale żeby to było możliwe, najpierw cały kompleks musi przejść na własność uniwersytetu. Do tej pory nie było o tym mowy. M.in. z powodu roszczeń dotyczących części gruntów, na których były koszary. Byli właściciele kilku hektarów zażądali unieważnienia decyzji wywłaszczeniowych, na podstawie których zostali pozbawieni terenów. Sprawy trafiły do sądów.
Czytaj więcej o:
MONIKA
Stoik
yu
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

MONIKA
MONIKA (26 czerwca 2012 o 20:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie wierzę w modernizację niczego w tych kampusach..................
Rozwiń
Stoik
Stoik (14 czerwca 2012 o 14:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Od pewnego czasu Niektórzy swoiście pojmują misję tego Uniwersytetu. To, co zapisano w najnowszym statucie KUL, zatwierdzonym przez Stolicę Apostolską 16 kwietnia 2012 roku, ma niewiele wspólnego z tym co obecnie dzieje się na tej Uczelni.
Rozwiń
yu
yu (14 czerwca 2012 o 10:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W związku z trudną sytuacją finansową Uczelni z dniem 05.06.2012 r. zostają wstrzymane wszystkie zakupy finansowane ze środków budżetu KUL, również te, które zostały zatwierdzone podczas ostatniej komisji ds. zakupów.
Taki komunikat a ładuję się pieniądze w dzierżawione budynki ,które za kilka lat mogą wrócić do wojska.Inna sprawa to działalnośc tego funduszu ,który władował miliony w kul.Proszę zobaczyć powiązania personalne tych dwu instytucji.
Rozwiń
Gość.
Gość. (14 czerwca 2012 o 10:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nareszcie!! tam w zimie można zamarznąć, na zajęciach i wykładach siedzi się w kurtkach i rękawiczkach. momentami na dworze jest cieplej. paranoja.
Za to grzeją na wiosnę jak się rozpuścić tam można.....
Rozwiń
irena
irena (14 czerwca 2012 o 09:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ale nasi rządzący chowają głowę w piasek i udają ,że nie ma byłych właścicieli,którym zabrano ich własność siłą przy pomocy wojska i policji..Teraz najlepiej oddać cudzą własność kościołowi,podlizać się czarnej mafii,tak jak zrobił to Klich,ale i tak nic nie uratowało jego stołka.KUL już uważa że ta nieruchomość jest jego na zasadzie faktów dokonanych - to sposób postępowania na który pozwalają nasi rządzący.Wstyd mi ,że niestety z taką Polską muszę walczyć o swoją własność,a też jestem poszkodowana
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!