środa, 24 stycznia 2018 r.

Lublin

KUL podniósł opłaty dla studentów. "Przepraszamy"

  Edytuj ten wpis

W weekend uczelnia wycofała się z pomysłu podniesienia opłat i przeprosiła studentów (Karol Zienkiew
W weekend uczelnia wycofała się z pomysłu podniesienia opłat i przeprosiła studentów (Karol Zienkiew

KUL podniósł opłaty za reaktywację studiów czy powtarzanie semestru. Teraz zmienia zdanie i... oddaje pieniądze.

Studentów KUL, którzy po wakacjach wrócili na uczelnie, czekała niemiła niespodzianka. W dziekanatach dowiedzieli się, że rektor podniósł opłaty, średnio o 50 proc. Za powtarzanie jednego przedmiotu mieli zapłacić o 50 zł więcej, a za reaktywację studiów nawet o 500 zł więcej.

– W zeszłym roku opłata ta wynosiła 1000 zł, w tym roku jest to już 1500 zł – żali się jeden ze studentów z e-mailu do naszej redakcji. – Rozumiem, że uczelnia ma problemy finansowe, ale to nie jest powód, by tak drastycznie podnosić ceny.

Studenci narzekali nie tylko na podwyżki, ale także na brak informacji na ten temat. – Nikt nas nie poinformował o tych przecież istotnych zmianach. Dowiedzieliśmy się o tym dopiero w momencie odebrania blankietów – opowiadają.

Co na to KUL? – Podwyżka wiąże się z faktem, że od ponad 10 lat wysokość opłat nie była zmieniana – tłumaczy Lidia Jaskuła, rzecznik KUL.
Wszelkie informacje o zmianach cennika można uzyskać w dziekanatach poszczególnych wydziałów.

W weekend uczelnia wycofała się z pomysłu podniesienia opłat i przeprosiła studentów. – Procedura właściwego poinformowania studentów o planowanej zmianie opłat nie została dopełniona. W związku z tym władze uczelni podjęły decyzję, że opłaty w tym roku akademickim pozostaną na poziomie dotychczasowym – informuje rzecznik Jaskóła. – Za zaistniałą sytuację przepraszamy.

Uczelnia zobowiązała się też zwrócić różnicę osobom, które już zdążyły uiścić opłaty według nowych stawek.

Do konfliktu na tle wprowadzenia nowych stawek doszło też na Politechnice Lubelskiej, ale bez happy endu. Studenci o zmianie wysokości opłat za punkty ECTS dowiedzieli się z forum internetowego swojej uczelni. Jej władze, powołując się na swój regulamin zapewniały, że wszystko jest w porządku.

– Zmiana wysokości opłat jest wiążąca dla studenta z chwilą opublikowania tej informacji na stronie internetowej uczelni – tłumaczyła Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik PL – Student powinien zatem śledzić naszą stronę lub czytać ogłoszenia na tablicach wydziałowych.

KUL w opałach

KUL ubywa studentów. W tym roku naukę rozpoczęło ok. 4300 (w ub. roku "pierwszaków” było 5627). W tym roku nie ruszą studia na 11 kierunkach, w tym na obleganej do niedawna politologii. Uczelnia jest w trudnej sytuacji finansowej – pięć lat temu miała z kościelnej tacy 10,2 mln zł, teraz to ok. 3 mln zł (z budżetu państwa finansowana jest w ok. 65 proc.). Jednocześnie KUL nieźle ocenili naukowców z Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych. Trzy wydziały tej uczelni dostały kategorię "A” (najwyższa była "A+”), równie dobrze w Lublinie wypadła tylko Politechnika Lubelska. Na KUL jest jednak też jednostka najniżej oceniona "C” (Wydział Matematyki, Informatyki i Architektury Krajobrazu).
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
bigos
aaa
MAX
(28) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

bigos
bigos (9 października 2013 o 21:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

no tak zwłaszcza przy dobieraniu sobie pracowników: kierowników z najwyzszego szczebla, prawnika - doradcy  skłóconego z połową swojego środowiska, kierownika oskarżonego o fałszowanie dokumentów

http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130912/LUBLIN/130919865

Kruk krukowi oka nie wykole, bo to raczej nie przypadek że się wyłudzacza zatrudnia, bez kierunkowego wykształcenia . Nowa ekipa chyba próbuje "kręcic lody", ale nie potrafią nawet tak prostej sprawy jak podwyżki opłat ,załatwić zgodnie z własnymi przepisami. Niech żyją D.., S... Z..., M...

Rozwiń
aaa
aaa (8 października 2013 o 22:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jak cymbał to niech płaci i nie narzeka.

Rozwiń
MAX
MAX (8 października 2013 o 22:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

aby mieć warunek bądz powtarzanie na KUL-u trzeba być geniuszem:D politologia jako kieunek oblegany? ciekawe w którym okresie? kierunek funkcjonuje zaledwie 5 rok i z każdym rokiem jest coraz mniej ludzi to świadczy jedynie o poziomie jaki panuje na tzw. Kampusie Wschodnim. W tym roku niestety nie ruszył ponieważ przerzucono sie na bezpieczeństwo narodowe (przedmioty i kadra wykładowców z rodzimej politologii bez zmian). Proponuję autorowi tekstu zwrócić uwagę nad poprawnością pisania nazwiska rzecznika prasowego KUL :D

Rozwiń
iwan
iwan (8 października 2013 o 19:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Rektor KUL-u kolejny raz udowodnił, ze jest nieodpowiednią osobą na takim stanowisku. Błędne decyzje to jego specjalność.


Rektor KUL-u kolejny raz udowodnił, ze jest nieodpowiednią osobą na takim stanowisku. Błędne decyzje to jego specjalność.

no tak zwłaszcza przy dobieraniu sobie pracowników: kierowników z najwyzszego szczebla, prawnika - doradcy  skłóconego z połową swojego środowiska, kierownika oskarżonego o fałszowanie dokumentów

http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130912/LUBLIN/130919865

Rozwiń
io
io (8 października 2013 o 18:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

"Rektor KUL-u kolejny raz udowodnił, ze jest nieodpowiednią osobą na takim stanowisku. Błędne decyzje to jego specjalność."

Obecni Rektorzy to porządni i mądrzy ludzie, którzy otrzymali władzę w bardzo trudnym czasie (kilka lat bezmyślności i beztroski zrobiły swoje), jednak doradców mają kiepskich. Niestety nie wszystkie decyzje są dobre, ale przynajmniej są, a ktoś im podpowiada takie rozwiązania. Haos wprowadzają dwie osby, to właśnie one nie mają pojęcia co robią i na niczym się nie znają, są też twórcami większości podejmowanych decyzji -  to oni mają być głównymi doradcami hehe. Szkoda tylko dobrego imienia KUL-u i tego co kiedyś było wypracowane, tak to jest jak zatrudnia się nowych ludzi którzy wiedzy i predyspozycji nie mają, a zwalnia się dobrych pracowników mających to co jest potrzebne. Życzę tylko szybkiego przejrzenia na oczy, nie zawsze nowe oznacza dobre !!! Rektorom dużo siły i wytrwania w tym trudnym czasie.

jak na pracownika uczelni a mniemam,że jest twórcą tego posta to chaos należałoby pisać poprawnie .

Nawet jak na wyznawcę obecnej ekipy rektorskiej.

Jakie czasy są to każdy wie i rektorzy też wiedzieli.Wszystko można zrozumieć ale nie arogancję w stosunku do pracowników.Zmiany kadrowe to kompletna porażka.Miesiącami nie potrafią podjąć najprostszych decyzji.

Tworzą nową klikę .

czekam kiedy dziennikarze trochę powęszą i ukaże się artykuł o jednym z nowych zbawców KUL-u .

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (28)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!