poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Kupcy zwolnieni z opłaty targowej na miejskich targowiskach w Lublinie

Autor: Dominik Smaga

Od 1 stycznia kupcy handlujący na miejskich targowiskach będą zwolnieni z opłaty targowej. Uchwałę w tej sprawie przyjęła w czwartek Rada Miasta Lublin.

Po wejściu w życie tej uchwały kupcy nie będą musieli uiszczać opłaty niezależnie od tego, jak duże stoisko rozłożą. W przypadku najmniejszego stoiska działającego sześć dni w tygodniu kupiec oszczędzi 130 zł miesięcznie, w przypadku 25-metrowego straganu 910 zł.

W uzasadnieniu projektu prezydent tłumaczył, że chce w ten sposób przyciągnąć kupców na legalne place z miejsc, gdzie handel nie jest dozwolony.

Przyjęta w czwartek uchwała określa, że opłata nie będzie pobierana na targowiskach przy al. Unii Lubelskiej, al. Tysiąciecia, Ruskiej 4-6, części działki przy Ruskiej 5a, Pocztowej, Wileńskiej, Krańcowej, Żelazowej Woli, Braci Wieniawskich, Paderewskiego, Kruczkowskiego (róg Przybylskiego), Gospodarczej, Jutrzenki, Filaretów, Kleeberga, Nałkowskich i Tarasowej.

Zwolnienie z opłaty targowej dotyczyć ma także sprzedawców kwiatów, wieńców i zniczy na stoiskach obok cmentarzy. Płacić nie będą też osoby handlujące na Krakowskim Przedmieściu.

Jest jednak grupa kupców, którzy na wczorajszej uchwale nie skorzystają, a wręcz stracą. Mowa o tych handlujących na coniedzielnej giełdzie organizowanej na stadionie przy ul. Kresowej. Tu opłaty nie znikną, tylko wzrosną, np. za najmniejsze stoisko z 5 na 20 zł.

– My kierujemy projekt uchwały głównie do naszych przedsiębiorców z Lublina, a na terenie targu przy Kresowej są głównie osoby spoza Lublina – tłumaczyła Marta Wcisło (PO), która proponowała zniesienie opłat z wyjątkiem stadionu przy Kresowej. – W 60 proc. handlujący na wszystkich targowiskach są spoza Lublina – podkreślał Piotr Breś (PiS). Zaś kierujący klubem PiS Sylwester Tułajew zaproponował poprawkę, która skutkowałaby zniesieniem opłat także przy Kresowej.

– Teren przy Kresowej nie jest targowiskiem – odpowiadał mu prezydent Krzysztof Żuk. Po przerwie w obradach Tułajew wycofał poprawkę i stanęło na tym, co proponował prezydent: przy Kresowej będzie drożej.

Uchwała będzie skutkować uszczupleniem wpływów do miejskiej kasy o ok. 1 mln zł.

Czytaj więcej o: Lublin targowisko
Użytkownik niezarejestrowany
Gość
BudŻet
(20) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (7 czerwca 2016 o 23:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Stadion przy Kresowej to atrakcyjny teren. Graff zapisał go Miastu pod warunkiem, że będzie służył lublinianom jako obiekt rekreacyjny. Na ten teren ma chrapkę Kępa, a że z panią Wcisło są po jednej myśli to trzeba uwalić najpierw targowisko, które utrzymuje stadion, później już będzie z górki.
Rozwiń
Gość
Gość (14 listopada 2015 o 14:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pani Marto w dniu jutrzejszym z chęcią zapraszamy na giełde przy ul.Kresowej. Handlujący z chęcią przeprowadzą z Panią rozmowę odnośnie opłat!!
Rozwiń
BudŻet
BudŻet (25 października 2015 o 07:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Bardzo dziękuję Pani Radnej Wcisło za przeforsowanie tej uchwały. Dla mojej ciotki to dodatkowe 400zł na miesiąc. A tych pieniędzy "nie przeje" tylko będzie więcej odkładać do ZUSu aby miała lepszą emeryturę (choć ja mam b. złą opinię o tym rozwiązaniu) a to jest dla 40 letnie schorowanej osoby b. ważne. Kolorowa i cukierkowo nie jest, ale zawsze coś.

To się razem z "cioteczką" albo rozczarujecie albo zrzucicie na pokrycie kosztów tej nielegalnej uchwały Rady Miasta.

Są w tym zakresie wyroki WSA, bo nie tylko w Lublinie wpadali na pomysł "kiełbasy wyborczej" w postaci podmiotowego zwolnienia od lokalnych opłat lub podatków.

Rozwiń
gość
gość (24 października 2015 o 12:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak giełda na ul. Kresowa jest nielegalnym targowiskiem to kto pobierał opłaty przez 20lat
I do kogo trafiały te pieniądze?
Rozwiń
Gość
Gość (23 października 2015 o 11:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawo Pani Marto i Panie Krzysztofie. Najwyższy czas, aby handel odbywał się w miejscach do tego przeznaczonych. Wreszcie zniknie ten bałagan i samowola.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (20)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!