Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 stycznia 2015 r.
7:30
Edytuj ten wpis

Kurs franka wystrzelił. Dłużnicy w szoku

1 23 A A

W czwartek kurs franka przekroczył granicę 4 złotych. Dla dłużników w szwajcarskiej walucie to fatalna wiadomość. Do kredytu będą musieli dopłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Kiedy brałem kredyt, kurs franka wynosił 2,20 zł. Dziś, mając jedno mieszkanie, faktycznie spłacam dwa - mówi pan Paweł z Lublina.

Jeszcze wczoraj rano frank kosztował średnio 3,54 złotego. Po godz. 11 według niektórych platform jego cena skoczyła aż o 40 proc. - do kwoty 5,20. Ostatecznie około południa kurs zaczął się stabilizować na poziomie 4,10-4,20 zł. Wszystko z powodu decyzji centralnego banku Szwajcarii, który poinformował, że przestaje bronić swojej waluty.

Co to oznacza dla kredytobiorców? - Muszą być przygotowani na to, że ich bank może zażądać ubezpieczenia kredytu lub dodatkowego zabezpieczenia - mówi Robert Wolanin z lubelskiego oddziału Domu Maklerskiego BDM S.A. - Jeśli ktoś wziął kredyt na 100 proc. wartości mieszkania w 2008 roku, kiedy kurs wynosił poniżej 3,28 zł, teraz może być zmuszony do wydania dodatkowo kilkunastu tysięcy złotych - przewiduje ekspert.

Ile osób z naszego regionu jest w podobnej sytuacji? Trudno powiedzieć, bo banki nie podają takich informacji, zasłaniając się tajemnicą bankową. W całym kraju kredyty we frankach ma około 700 tysięcy osób.

Do małego trzęsienia ziemi doszło też wczoraj w punktach wymiany walut. - Pojawiła się panika. Nie wiedzieliśmy, czy to cyberatak, bo kursy latały jak szalone - mówi Marek Korab, właściciel jednego z lubelskich kantorów. Jak dodaje, nie było jednak przypadków, by klienci masowo wyprzedawali zgromadzone franki.
Zdaniem Roberta Wolanina, ta cała sytuacja to efekt stagnacji, jaka miała miejsce w ostatnim kwartale ubiegłego roku. - Przy odwróceniu trendów zawsze mamy do czynienia z dynamicznymi zmianami cen - podkreśla.

Według ekspertów kurs franka w najbliższym czasie nie powinien wzrastać. - W tej chwili to jest już maksimum, bo te kapitały, które miały zarobić, już zarobiły. Ale w sierpniu możemy mieć do czynienia z drugim skokiem stagnacyjnym -przewiduje Wolanin.

Zachowaj spokój

- Jedyne co mogą zrobić "frankowcy”, to nie panikować i czekać na rozwój wypadków. Ten, kto nie musi, niech nie kupuje teraz waluty. Obecnie grają spekulanci - zachowajmy zimną krew i nie dajmy im zarobić. Złoty powinien obronić kurs na poziomie ok. 4,1 zł. Niestety, musimy się z tym pogodzić, że przez najbliższe kilka miesięcy cena franka nie spadnie poniżej 4 zł. Raty kredytów wzrosną o ok. 25 %, bo część wzrostu kursu rekompensują ujemne stopy procentowe narzucone przez SNB - komentuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Jurek / 17 marca 2015 o 00:13

Zawsze można zresztą płacić niższą ratę kupując taniej walutę. Ja tak robię już od dawna, wymieniając na własną rękę w Amronet.pl, a nie przez bank.

Avatar
karka7 / 21 stycznia 2015 o 17:46

Frankowcy zaryzykowali i źle na tym wyszli. Gdyby wzięli pożyczkę w złotych nie mieliby takiego problemu: http://pomocdlazadluzonych.com.pl/pozyczka-gotowkowa-info.php W zasadzie sami są sobie winni.

Avatar
aika / 18 stycznia 2015 o 19:24

POLACY!!! Zawistni, głupi i beznadziejnie złośliwi. Co powiecie na to zatem. W 2008 roku musiałam odejść od męża z dwójką dzieci. Niestety mieszkaliśmy w mieszkaniu teściowej zatem inne rozwiązanie nie wchodziło w grę. Nie miałam gdzie. Zarabiałam za dużo, żeby się starać o mieszkanie w gminie i za mało, żeby pozwolić sobie na kupno mieszkania. Moja mama wcześniej przepisała na mnie mieszkanie swoje, w którym mieszka z ojcem i które jest 90 km od Warszawy. Nie mogłam zatem skorzystać z dodatku" na swoim". Byłam czysto teoretycznie już właścicielem jednego. Tylko co z tego, jak dalej nie miałam gdzie mieszkać i nie miałam pieniedzy. Znalazłam mieszkanie najtaniej jak się dało w blokowiskach z czasów Gomółki - a nie apartament!!! Zwróciłam się do banków o kredyt, ale te dawały mi w złotówkach o 100 tys. mniej niż kosztowało. Tylko we frankach jeden bank przydzielił mi kredytu. Była to kwota 360 000 zł - 8000 zł od razu poszło na prowizję dla banku. Aktualnie liczyłam sobie tę kwotę według dzisiejszych kredytów w złotówkach na dokładnie tyle lat co mam i wychodzi mi rata 1980 zł. W tamtym czasie kompletnie nie wiem jaka byłaby rata, gdyż jak powiedziałam wcześniej nikt mi takiego kredytu dać nie chciał. We frankach ratą w wysokości 1800 zł mogłam się cieszyć zaledwie do końca 2008 roku czyli przez 9 miesięcy. Potem rata wynosiła ok. 1900 zł ze skokami do 2200 zł, od 2012 roku rata kosztuje mnie 2100 - 2150 zł. W styczniu wyniesie 2700 zł. ZATEM CZY KTOŚ DO CHOL...RY POLICZYŁ TO KIEDYŚ? Kredyt we frankach - przynajmniej dla tych po 2007 roku tańszy nie jest!!! Kredyty we frankach w większości brali ci, którym banki nie chciały udzielić innego kredytu, gdyż dla tych samych zarobków kredyty we frankach były o 40% większe.

A jaka jest moja sytuacja? jestem samotną matką z dwójką dzieci. Aby podołać mam dwie prace. Jedna idzie w 100% na opłaty i kredyt, druga jest na życie. Skromne. Tak drastyczny wzrost raty niestety doprowadzi mnie do bankructwa. Trzeciej pracy nie zmieszczę w 24 godzinach dnia. Kawioru proszę szanownych idiotów nigdy nie jadłam. Chciałam kredyt w złotówkach. NIE MOGŁAM GO WZIĄĆ!!!

Ach... zapomniałam dodać... Ojciec alimentów nie płaci oczywiście. Jak to w Polsce! Nawet zgłosiłam sprawę do prokuratury. Zeznał, że mu ciężko i umorzyli. Jest współwłaścicielem dochodowej firmy... ale, że to spółka cywilna pięknie się podzielił zarobkami na papierze i nic nie mogę zrobić... Zalega już ok. 30 000 zł.

POLACY!!! Zawistni, głupi i beznadziejnie złośliwi. Co powiecie na to zatem. W 2008 roku musiałam odejść od męża z dwójką dzieci. Niestety mieszkaliśmy w mieszkaniu teściowej zatem inne rozwiązanie nie wchodziło w grę. Nie miałam gdzie. Zarabiałam za dużo, żeby się starać o mieszkanie w gminie i za mało, żeby pozwolić sobie na kupno mieszkania. Moja mama wcześniej przepisała na mnie mieszkanie swoje, w którym mieszka z ojcem i które jest 90 km od Warszawy. Nie mogłam zatem skorzystać z dodatku" na swoim". Byłam czysto teoretycznie już wła... rozwiń

Avatar
Daniel Toruń / 17 stycznia 2015 o 08:44
Brawo frankowiczom pozabierać co sie da cwaniaczki brali po 110% kredytu szpanowali i sie śmiali w twarz a teraz placz. Ja tez mam kredyt juz 2 raz ale nawet 10 lat temu było wiadomo ze nie wolno kupować 100% procent za kredyt i ze brać kredyt należy w tej walucie w której sie zarabia. No i wiadomo ze z domem na kredyt należy uważać bo dom to wydatek około 600000 tysięcy a nie jak to sie komuś wydaje( większości 300000 tysięcy) a sprzedać dom to nie lada sztuka bo kto odkupi dom który wam sie podoba a dla innych to kwestia zmiany 50% projektu. To ze cześć posłów chce pomoc frankowiczom to wiadomo dla czego bo szukają głosów dla siebie alle: POLSKO OJCZYZNO MOJA NIE POMAGAJ FRANKOWICZOM WIEDZIELI CO ROBIĄ NIE POMAGAJ BO TO NIE UCZCIWE.
Brawo frankowiczom pozabierać co sie da cwaniaczki brali po 110% kredytu szpanowali i sie śmiali w twarz a teraz placz. Ja tez mam kredyt juz 2 raz ale nawet 10 lat temu było wiadomo ze nie wolno kupować 100% procent za kredyt i ze brać kredyt należy w tej walucie w której sie zarabia. No i wiadomo ze z domem na kredyt należy uważać bo dom to wydatek około 600000 tysięcy a nie jak to sie komuś wydaje( większości 300000 tysięcy) a sprzedać dom to nie lada sztuka bo kto odkupi dom który wam sie podoba a dla innych to kwestia zmiany 50% projekt... rozwiń
Avatar
niepawełniezlublina / 16 stycznia 2015 o 16:33

"mówi pan Paweł z Lublina."

Ludzi bez wyobraxni i naiwnych nie sieją. Ale 10 lat temu tacy "panowie Pawłowie z Lublina" śmieli mi się w twarz, jak brałem kredyt w złotówkach. Miałem bardzo wysoką ratę w porównaniu do nich. Obecna wyższa rata frankowiczów "rekompensuje" im lata rat mniejszych niż moja. O co płacz? A kredyt bierze się w takiej walucie, w jakiej się zarabia.

Avatar
kozetka / 16 stycznia 2015 o 15:29
Hej frankowicze !! co było dzisiaj na obiadek?? polski kawior, czyli kaszanka?!! Tfu!! niedobre.
Sprzedawajcie swoje apartamenty, zanim komornik tego nie zrobi!! Przenoście się do ,
teściowej na kozetkę !! kozetka, niestety, skrzypi, więc bzykać się będziecie tylko raz w tygodniu
gdy teściowa jest w kościółku na nieszporach !! 
 
Avatar
borys / 16 stycznia 2015 o 13:22

:lol: Sorry ale takie obliczenia to może przedstawiać kompletny laik a nie osoba z TV, która udaje, że się na tym zna. Te bzdury w ogóle nie potwierdzają się w realu  :lol:

Ten pan to obliczył wczorajszymi informacjami z TV, że w przypadku comiesięcznej raty 2 tys. PLN i skoku franka aż o 15 % to rata będzie wyższa o 300 zł.

Oczywiście obie tezy są przesadzone, bo mało który Lubelak płaci ratę 2 tys. PLN miesięcznie, a i frank nie podskoczył aż o 15 %, a jeśli nawet to co z tego ?

Kredyty we frankach zawsze będą tańsze do spłaty.

Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko wzrost kursu walut ale także (co bardzo ważne) obniżenie przez bank szwajcarski stóp procentowych. W sumie jedno rekompensuje drugie w znacznym stopniu, przez co rata kredytu wcale nie galopuje tak gwałtownie   ;)  

Boże drogi! Jakby tak obliczano ratę mojego kredytu hipotecznego (który jest we frankach) to płaciłbym teraz prawie o 100% więcej niż kilka lat temu kiedy podpisywałem umowę z bankiem    :P

Owszem, płacę teraz większą ratę ale nie aż tak dużą jak się może wydawać. 

Ludzie, poczytajcie trochę o kredytach hipotecznych w obcej walucie, porównajcie jaki jest rzeczywisty koszt kredytu biorąc pod uwagę cały okres spłaty czyli ok 30 lat, porównajcie go z kredytem w złotówkach, zobaczcie co po 30 latach wyjdzie korzystniej i nie zakładajcie nam kredytobiorcom na siłę pętli na szyję bo może cudownie nie jest ale do tragedii to jeszcze bardzo daleka droga  :)

:lol: Sorry ale takie obliczenia to może przedstawiać kompletny laik a nie osoba z TV, która udaje, że się na tym zna. Te bzdury w ogóle nie potwierdzają się w realu  :lol:

Ten pan to obliczył wczorajszymi informacjami z TV, że w przypadku comiesięcznej raty 2 tys. PLN i skoku franka aż o 15 % to rata będzie wyższa o 300 zł.

Oczywiście obie tezy są przesadzone, bo mało który Lubelak płaci ratę 2 tys. PLN miesięcznie, a i frank nie podskoczył aż o 15 %, a... rozwiń

Avatar
hyperbola / 16 stycznia 2015 o 12:01

Tak? A jak to obliczyłeś?

Bardzo jestem ciekaw bo sam mam kredyt we frankach. Oczywiście kwoty kredytów są różne ale skoro mówimy o średniej...

Proszę napisz jak to wyliczyłeś i od jakiego kapitału.

Ten pan to obliczył wczorajszymi informacjami z TV, że w przypadku comiesięcznej raty 2 tys. PLN i skoku franka aż o 15 % to rata będzie wyższa o 300 zł.

Oczywiście obie tezy są przesadzone, bo mało który Lubelak płaci ratę 2 tys. PLN miesięcznie, a i frank nie podskoczył aż o 15 %, a jeśli nawet to co z tego ?

Kredyty we frankach zawsze będą tańsze do spłaty.

Ten pan to obliczył wczorajszymi informacjami z TV, że w przypadku comiesięcznej raty 2 tys. PLN i skoku franka aż o 15 % to rata będzie wyższa o 300 zł.

Oczywiście obie tezy są przesadzone, bo mało który Lubelak płaci ratę 2 tys. PLN miesięcznie, a i frank nie podskoczył aż o 15 %, a jeśli nawet to co z tego ?

Kredyty we frankach zawsze będą tańsze do spłaty.

rozwiń
Avatar
borys / 16 stycznia 2015 o 10:40

Soryy ale średnio rata wzrosła około 300zł a nie 50zł

Tak? A jak to obliczyłeś?

Bardzo jestem ciekaw bo sam mam kredyt we frankach. Oczywiście kwoty kredytów są różne ale skoro mówimy o średniej...

Proszę napisz jak to wyliczyłeś i od jakiego kapitału.

Avatar
........... / 16 stycznia 2015 o 10:33

Ja mam kredyt we frankach szwajcarskich i gdybym miał brać kredyt hipoteczny ponownie to także we frankach. Tylko, że banki niestety nie chcą udzielać kredytów w tej walucie i trudno im się dziwić. Tam nie pracują ludzie wzięci z ulicy i doskonale wiedzą, że udzielanie kredytu we frankach po kursie wyższym niż 3 zł byłoby i jest bardzo korzystne dla kredytobiorcy i zarazem bardzo ryzykowne dla banku. Inteligentni ludzie wiedzą, że drogi frank jest niekorzystny dla szwajcarskiej gospodarki dlatego szwajcarzy zrobią wszystko żeby osłabić swoją walutę. Kredyt udzielony po kursie 3,5 zł (lub wyższym) a spłacany przez 30 lat po kursie 2,5 zł (lub niższym) przyniósłby bankom ogromne straty, dlatego wmawiają ciemnemu narodowi jaki to niekorzystny czas na branie kredytu we frankach:) i że dla dobra klienta muszą odmawiać udzielania takich kredytów. A ta cała medialna dramaturgia skutecznie odstrasza ludzi od starania się o kredyt we frankach szwajcarskich i o to chyba chodzi. Zresztą banki tak wywindowały warunki jakie trzeba spełnić żeby dostać taki kredyt, że nawet nie ma sensu o tym myśleć. A szkoda!

Ja mam kredyt we frankach szwajcarskich i gdybym miał brać kredyt hipoteczny ponownie to także we frankach. Tylko, że banki niestety nie chcą udzielać kredytów w tej walucie i trudno im się dziwić. Tam nie pracują ludzie wzięci z ulicy i doskonale wiedzą, że udzielanie kredytu we frankach po kursie wyższym niż 3 zł byłoby i jest bardzo korzystne dla kredytobiorcy i zarazem bardzo ryzykowne dla banku. Inteligentni ludzie wiedzą, że drogi frank jest niekorzystny dla szwajcarskiej gospodarki dlatego szwajcarzy zrobią wszystko żeby osłabić sw... rozwiń

Avatar
Jurek / 17 marca 2015 o 00:13

Zawsze można zresztą płacić niższą ratę kupując taniej walutę. Ja tak robię już od dawna, wymieniając na własną rękę w Amronet.pl, a nie przez bank.

Avatar
karka7 / 21 stycznia 2015 o 17:46

Frankowcy zaryzykowali i źle na tym wyszli. Gdyby wzięli pożyczkę w złotych nie mieliby takiego problemu: http://pomocdlazadluzonych.com.pl/pozyczka-gotowkowa-info.php W zasadzie sami są sobie winni.

Avatar
aika / 18 stycznia 2015 o 19:24

POLACY!!! Zawistni, głupi i beznadziejnie złośliwi. Co powiecie na to zatem. W 2008 roku musiałam odejść od męża z dwójką dzieci. Niestety mieszkaliśmy w mieszkaniu teściowej zatem inne rozwiązanie nie wchodziło w grę. Nie miałam gdzie. Zarabiałam za dużo, żeby się starać o mieszkanie w gminie i za mało, żeby pozwolić sobie na kupno mieszkania. Moja mama wcześniej przepisała na mnie mieszkanie swoje, w którym mieszka z ojcem i które jest 90 km od Warszawy. Nie mogłam zatem skorzystać z dodatku" na swoim". Byłam czysto teoretycznie już właścicielem jednego. Tylko co z tego, jak dalej nie miałam gdzie mieszkać i nie miałam pieniedzy. Znalazłam mieszkanie najtaniej jak się dało w blokowiskach z czasów Gomółki - a nie apartament!!! Zwróciłam się do banków o kredyt, ale te dawały mi w złotówkach o 100 tys. mniej niż kosztowało. Tylko we frankach jeden bank przydzielił mi kredytu. Była to kwota 360 000 zł - 8000 zł od razu poszło na prowizję dla banku. Aktualnie liczyłam sobie tę kwotę według dzisiejszych kredytów w złotówkach na dokładnie tyle lat co mam i wychodzi mi rata 1980 zł. W tamtym czasie kompletnie nie wiem jaka byłaby rata, gdyż jak powiedziałam wcześniej nikt mi takiego kredytu dać nie chciał. We frankach ratą w wysokości 1800 zł mogłam się cieszyć zaledwie do końca 2008 roku czyli przez 9 miesięcy. Potem rata wynosiła ok. 1900 zł ze skokami do 2200 zł, od 2012 roku rata kosztuje mnie 2100 - 2150 zł. W styczniu wyniesie 2700 zł. ZATEM CZY KTOŚ DO CHOL...RY POLICZYŁ TO KIEDYŚ? Kredyt we frankach - przynajmniej dla tych po 2007 roku tańszy nie jest!!! Kredyty we frankach w większości brali ci, którym banki nie chciały udzielić innego kredytu, gdyż dla tych samych zarobków kredyty we frankach były o 40% większe.

A jaka jest moja sytuacja? jestem samotną matką z dwójką dzieci. Aby podołać mam dwie prace. Jedna idzie w 100% na opłaty i kredyt, druga jest na życie. Skromne. Tak drastyczny wzrost raty niestety doprowadzi mnie do bankructwa. Trzeciej pracy nie zmieszczę w 24 godzinach dnia. Kawioru proszę szanownych idiotów nigdy nie jadłam. Chciałam kredyt w złotówkach. NIE MOGŁAM GO WZIĄĆ!!!

Ach... zapomniałam dodać... Ojciec alimentów nie płaci oczywiście. Jak to w Polsce! Nawet zgłosiłam sprawę do prokuratury. Zeznał, że mu ciężko i umorzyli. Jest współwłaścicielem dochodowej firmy... ale, że to spółka cywilna pięknie się podzielił zarobkami na papierze i nic nie mogę zrobić... Zalega już ok. 30 000 zł.

POLACY!!! Zawistni, głupi i beznadziejnie złośliwi. Co powiecie na to zatem. W 2008 roku musiałam odejść od męża z dwójką dzieci. Niestety mieszkaliśmy w mieszkaniu teściowej zatem inne rozwiązanie nie wchodziło w grę. Nie miałam gdzie. Zarabiałam za dużo, żeby się starać o mieszkanie w gminie i za mało, żeby pozwolić sobie na kupno mieszkania. Moja mama wcześniej przepisała na mnie mieszkanie swoje, w którym mieszka z ojcem i które jest 90 km od Warszawy. Nie mogłam zatem skorzystać z dodatku" na swoim". Byłam czysto teoretycznie już wła... rozwiń

Avatar
Daniel Toruń / 17 stycznia 2015 o 08:44
Brawo frankowiczom pozabierać co sie da cwaniaczki brali po 110% kredytu szpanowali i sie śmiali w twarz a teraz placz. Ja tez mam kredyt juz 2 raz ale nawet 10 lat temu było wiadomo ze nie wolno kupować 100% procent za kredyt i ze brać kredyt należy w tej walucie w której sie zarabia. No i wiadomo ze z domem na kredyt należy uważać bo dom to wydatek około 600000 tysięcy a nie jak to sie komuś wydaje( większości 300000 tysięcy) a sprzedać dom to nie lada sztuka bo kto odkupi dom który wam sie podoba a dla innych to kwestia zmiany 50% projektu. To ze cześć posłów chce pomoc frankowiczom to wiadomo dla czego bo szukają głosów dla siebie alle: POLSKO OJCZYZNO MOJA NIE POMAGAJ FRANKOWICZOM WIEDZIELI CO ROBIĄ NIE POMAGAJ BO TO NIE UCZCIWE.
Brawo frankowiczom pozabierać co sie da cwaniaczki brali po 110% kredytu szpanowali i sie śmiali w twarz a teraz placz. Ja tez mam kredyt juz 2 raz ale nawet 10 lat temu było wiadomo ze nie wolno kupować 100% procent za kredyt i ze brać kredyt należy w tej walucie w której sie zarabia. No i wiadomo ze z domem na kredyt należy uważać bo dom to wydatek około 600000 tysięcy a nie jak to sie komuś wydaje( większości 300000 tysięcy) a sprzedać dom to nie lada sztuka bo kto odkupi dom który wam sie podoba a dla innych to kwestia zmiany 50% projekt... rozwiń
Avatar
niepawełniezlublina / 16 stycznia 2015 o 16:33

"mówi pan Paweł z Lublina."

Ludzi bez wyobraxni i naiwnych nie sieją. Ale 10 lat temu tacy "panowie Pawłowie z Lublina" śmieli mi się w twarz, jak brałem kredyt w złotówkach. Miałem bardzo wysoką ratę w porównaniu do nich. Obecna wyższa rata frankowiczów "rekompensuje" im lata rat mniejszych niż moja. O co płacz? A kredyt bierze się w takiej walucie, w jakiej się zarabia.

Avatar
kozetka / 16 stycznia 2015 o 15:29
Hej frankowicze !! co było dzisiaj na obiadek?? polski kawior, czyli kaszanka?!! Tfu!! niedobre.
Sprzedawajcie swoje apartamenty, zanim komornik tego nie zrobi!! Przenoście się do ,
teściowej na kozetkę !! kozetka, niestety, skrzypi, więc bzykać się będziecie tylko raz w tygodniu
gdy teściowa jest w kościółku na nieszporach !! 
 
Avatar
borys / 16 stycznia 2015 o 13:22

:lol: Sorry ale takie obliczenia to może przedstawiać kompletny laik a nie osoba z TV, która udaje, że się na tym zna. Te bzdury w ogóle nie potwierdzają się w realu  :lol:

Ten pan to obliczył wczorajszymi informacjami z TV, że w przypadku comiesięcznej raty 2 tys. PLN i skoku franka aż o 15 % to rata będzie wyższa o 300 zł.

Oczywiście obie tezy są przesadzone, bo mało który Lubelak płaci ratę 2 tys. PLN miesięcznie, a i frank nie podskoczył aż o 15 %, a jeśli nawet to co z tego ?

Kredyty we frankach zawsze będą tańsze do spłaty.

Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko wzrost kursu walut ale także (co bardzo ważne) obniżenie przez bank szwajcarski stóp procentowych. W sumie jedno rekompensuje drugie w znacznym stopniu, przez co rata kredytu wcale nie galopuje tak gwałtownie   ;)  

Boże drogi! Jakby tak obliczano ratę mojego kredytu hipotecznego (który jest we frankach) to płaciłbym teraz prawie o 100% więcej niż kilka lat temu kiedy podpisywałem umowę z bankiem    :P

Owszem, płacę teraz większą ratę ale nie aż tak dużą jak się może wydawać. 

Ludzie, poczytajcie trochę o kredytach hipotecznych w obcej walucie, porównajcie jaki jest rzeczywisty koszt kredytu biorąc pod uwagę cały okres spłaty czyli ok 30 lat, porównajcie go z kredytem w złotówkach, zobaczcie co po 30 latach wyjdzie korzystniej i nie zakładajcie nam kredytobiorcom na siłę pętli na szyję bo może cudownie nie jest ale do tragedii to jeszcze bardzo daleka droga  :)

:lol: Sorry ale takie obliczenia to może przedstawiać kompletny laik a nie osoba z TV, która udaje, że się na tym zna. Te bzdury w ogóle nie potwierdzają się w realu  :lol:

Ten pan to obliczył wczorajszymi informacjami z TV, że w przypadku comiesięcznej raty 2 tys. PLN i skoku franka aż o 15 % to rata będzie wyższa o 300 zł.

Oczywiście obie tezy są przesadzone, bo mało który Lubelak płaci ratę 2 tys. PLN miesięcznie, a i frank nie podskoczył aż o 15 %, a... rozwiń

Avatar
hyperbola / 16 stycznia 2015 o 12:01

Tak? A jak to obliczyłeś?

Bardzo jestem ciekaw bo sam mam kredyt we frankach. Oczywiście kwoty kredytów są różne ale skoro mówimy o średniej...

Proszę napisz jak to wyliczyłeś i od jakiego kapitału.

Ten pan to obliczył wczorajszymi informacjami z TV, że w przypadku comiesięcznej raty 2 tys. PLN i skoku franka aż o 15 % to rata będzie wyższa o 300 zł.

Oczywiście obie tezy są przesadzone, bo mało który Lubelak płaci ratę 2 tys. PLN miesięcznie, a i frank nie podskoczył aż o 15 %, a jeśli nawet to co z tego ?

Kredyty we frankach zawsze będą tańsze do spłaty.

Ten pan to obliczył wczorajszymi informacjami z TV, że w przypadku comiesięcznej raty 2 tys. PLN i skoku franka aż o 15 % to rata będzie wyższa o 300 zł.

Oczywiście obie tezy są przesadzone, bo mało który Lubelak płaci ratę 2 tys. PLN miesięcznie, a i frank nie podskoczył aż o 15 %, a jeśli nawet to co z tego ?

Kredyty we frankach zawsze będą tańsze do spłaty.

rozwiń
Avatar
borys / 16 stycznia 2015 o 10:40

Soryy ale średnio rata wzrosła około 300zł a nie 50zł

Tak? A jak to obliczyłeś?

Bardzo jestem ciekaw bo sam mam kredyt we frankach. Oczywiście kwoty kredytów są różne ale skoro mówimy o średniej...

Proszę napisz jak to wyliczyłeś i od jakiego kapitału.

Avatar
........... / 16 stycznia 2015 o 10:33

Ja mam kredyt we frankach szwajcarskich i gdybym miał brać kredyt hipoteczny ponownie to także we frankach. Tylko, że banki niestety nie chcą udzielać kredytów w tej walucie i trudno im się dziwić. Tam nie pracują ludzie wzięci z ulicy i doskonale wiedzą, że udzielanie kredytu we frankach po kursie wyższym niż 3 zł byłoby i jest bardzo korzystne dla kredytobiorcy i zarazem bardzo ryzykowne dla banku. Inteligentni ludzie wiedzą, że drogi frank jest niekorzystny dla szwajcarskiej gospodarki dlatego szwajcarzy zrobią wszystko żeby osłabić swoją walutę. Kredyt udzielony po kursie 3,5 zł (lub wyższym) a spłacany przez 30 lat po kursie 2,5 zł (lub niższym) przyniósłby bankom ogromne straty, dlatego wmawiają ciemnemu narodowi jaki to niekorzystny czas na branie kredytu we frankach:) i że dla dobra klienta muszą odmawiać udzielania takich kredytów. A ta cała medialna dramaturgia skutecznie odstrasza ludzi od starania się o kredyt we frankach szwajcarskich i o to chyba chodzi. Zresztą banki tak wywindowały warunki jakie trzeba spełnić żeby dostać taki kredyt, że nawet nie ma sensu o tym myśleć. A szkoda!

Ja mam kredyt we frankach szwajcarskich i gdybym miał brać kredyt hipoteczny ponownie to także we frankach. Tylko, że banki niestety nie chcą udzielać kredytów w tej walucie i trudno im się dziwić. Tam nie pracują ludzie wzięci z ulicy i doskonale wiedzą, że udzielanie kredytu we frankach po kursie wyższym niż 3 zł byłoby i jest bardzo korzystne dla kredytobiorcy i zarazem bardzo ryzykowne dla banku. Inteligentni ludzie wiedzą, że drogi frank jest niekorzystny dla szwajcarskiej gospodarki dlatego szwajcarzy zrobią wszystko żeby osłabić sw... rozwiń

Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą"

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą" 0 0

Hubert Kołodziejski z Rokitna (pow. bialski) znalazł się w gronie najbardziej obiecujących projektantów mody w Polsce według magazynu K–MAG.

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim
26 maja 2018, 11:00

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim 1 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 11 na terenie Mariny nad Zalewem Zemborzyckim rozpocznie się akcja W rytmie natury. Na uczestników czeka moc atrakcji.

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo] 6 0

Kilkaset par zatańczyło w piątek poloneza na placu Chopina w Puławach. Na koniec mieszkańcy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze
film

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze 54 7

– Totalne fiasko – tak pielęgniarki ze szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie oceniają dzisiejsze rozmowy z dyrekcją w sprawie podwyżek wynagrodzeń. Kilkadziesiąt pielęgniarek nadal jest na L4. Na poniedziałek zaplanowano kolejną turę rozmów.

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych?

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych? 1 0

Kolejna gigantyczna kumulacja w loterii Eurojackpot. Już dziś 25.05.2018 r. do wygrania jest aż 385 mln zł. Sprawdź wyniki losowania i zwycięskie liczby. Czy ktoś zgarnie główną wygraną?

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie 0 0

Nie ma tu recepty, ale każdy kto nie może zasnąć, łatwo zidentyfikuje się z podmiotem lirycznym

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia 3 14

Puławscy radni upoważnili prezydenta do zadłużenia miasta i rozstrzygnięcia ostatniego przetargu na budowę nowej hali widowiskowo-sportowej. Łączne wydatki związane z budową pierwszego etapu obiektu (bez basenu) władze szacują na ok. 90 mln złotych.

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych
26 maja 2018, 10:00

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych 0 0

Z bezpłatnych badań prowadzonych przez studentów z organizacji Młodych Medyków przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie będzie można skorzystać już w sobotę, 26 maja w Tarasach Zamkowych.

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia]
galeria

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia] 0 0

Ponad 300 awansów na wyższe stopnie służbowe przyznał Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Okazją były piątkowe wojewódzkie uroczystości 27. rocznicy utworzenia Straży Granicznej, które odbyły się w Białej Podlaskiej.

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy
galeria
film

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy 12 0

Od soboty będzie można rezerwować bezpłatne wejściówki na Noc Kultury (2/3 czerwca). Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, a rezerwacja jest możliwa tylko przez internet. Chodzi oczywiście tylko o wydarzenia, na które wpuszczana może być ograniczona liczba widzów. Jakie to imprezy i jak zdobyć wejściówkę?

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta
Sonda

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta 30 16

Przewodnicząca rady miasta Bożena Krygier powalczy jesienią o fotel prezydenta miasta Puławy. Jej kandydaturę potwierdziły władze Prawa i Sprawiedliwości.

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć?
25 maja 2018, 0:00

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć? 1 0

Co Gdzie Kiedy. W ten weekend TVN stawia na widowiskowe hity Michaela Baya - Transformers i Armageddon. Ale w naziemnej telewizji cyfrowej zobaczymy także festiwalowego Toma, doskonałą gangsterkę od Scorsese - Infiltrację czy polską Karbalę. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej 14 3

Drugi już przetarg na ogromny areał w bialskiej podstrefie ekonomicznej zakończył się fiaskiem.

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki 3 3

Władze podlubelskiej gminy Niemce znalazły sposób na to, by zachęcić mieszkańców do płacenia podatków w ich gminie. Już po raz drugi urzędnicy zorganizowali loterię z nagrodami. Można wygrać telewizor, laptop albo konsolę.

Zamość: Galeria sztuki na murach zoo

Zamość: Galeria sztuki na murach zoo 1 0

W Zamościu odbędzie się festiwal Hip-Hop Graffiti Jam, podczas którego stworzona będzie miejską galerię sztuki na szarych dziś murach Ogrodu Zoologicznego. Wszystko dzięki grantowi otrzymanego w programie Lechstarter.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!