niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Kwaśniewskiego prześwietlą w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 marca 2006, 20:55

Lubelska prokuratura ściągnie raport NIK, dokumentację księgową, a potem zleci biegłym jej ocenę. Tak będą wyglądały pierwsze działania w śledztwie dotyczącym nadużyć finansowych w Komitecie ds. Młodzieży i Kultury Fizycznej, którym kierował Aleksander Kwaśniewski.

Kto będzie prowadził śledztwo w sprawie Kwaśniewskiego – jeszcze nie wiadomo. Ma trafić do którejś z prokuratur okręgowych na Lubelszczyźnie. Wiele wskazuje, że zajmą się nim prokuratorzy z wydziału do zwalczania przestępczości zorganizowanej Prokuratury Okręgowej w Lublinie. Kluczowe znaczenie dla śledztwa będzie miała opinia biegłych badających dokumentację Komitetu ds. Młodzieży i Kultury Fizycznej. Potem przyjdzie pora na świadków i samego Kwaśniewskiego. W jakim charakterze w Lublinie pojawi się były prezydent, świadka czy podejrzanego, o tym zdecyduje prokurator.
Polecenie wszczęcia śledztwa w tej sprawie wydał wczoraj Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości. Polecił też, żeby trafiło do Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie.
– Materiały powinny do nas dotrzeć lada dzień – mówi Cezary Maj, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie. – Jeszcze nie wiemy, co dokładnie zawierają.
Doniesienia do prokuratury złożyło prawicowe pismo „Gazeta Polska”. Według niego, w 1989 roku Kwaśniewski rozpoczął wyprowadzanie pieniędzy z kont funduszy podlegających komitetowi. Skarb Państwa miał na tym stracić około 100 mln dolarów. Pieniądze w większości zasilały konta spółek i organizacji politycznie i towarzysko związanych z Kwaśniewskim. Według gazety, udzielał on im pożyczek na kilka procent, w czasie gdy inflacja sięgała kilkuset procent.
„Gazeta Polska” powołuje się na raport NIK, która dopatrzyła się w działaniach m.in. Kwaśniewskiego złamania prawa. Pismo zawiadamiało o tym prokuraturę w 2000 r. Ta jednak nie wszczęła wtedy śledztwa.
Kwaśniewski kierował komitetem do 1990 roku. Według ministra Ziobry sprawa nie uległa jednak przedawnieniu, bo przez 10 lat Kwaśniewskiego chronił immunitet prezydencki, a tego okresu nie zalicza się do biegu przedawnienia.
Lubelską prokuraturą od kilku tygodni kieruje powołany przez Ziobrę Robert Bednarczyk, który zastąpił Grzegorza Janickiego. Nowy szef prokuratury cieszy się zaufaniem ministra, które nie zmalało nawet po tym, jak stracił swój pistolet (pisaliśmy o tym w poniedziałek).
W prokuraturze w Lublinie prowadzona jest wciąż sprawa Krzysztofa Janika, za rządów SLD ministra spraw wewnętrznych. Ktoś doniósł, że zawiadomił znajomego o planowanych działaniach policji.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!