sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Kwesta na cmentarzu przy ul. Lipowej. Udało się odnowić ponad 200 nagrobków

  Edytuj ten wpis

Zbliża się doroczna kwesta na cmentarzu przy ul. Lipowej. Od poniedziałku mogą zgłaszać się wolontariusze, którzy chcą wziąć w niej udział. Dzięki datkom lublinian udało się już odnowić ponad 200 zabytkowych nagrobków.

– Zależy nam na udziale w kweście znanych osób – mówi Stanisław Santarek, wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina, który organizuje doroczną kwestę. – Z doświadczenia wiemy, że taki człowiek jest w stanie zebrać do 2 tys. zł w 1,5 godziny. Inni kwestarze uzyskują w tym czasie od 100 do 200 zł. Osoby popularne cieszą się chyba większym zaufaniem.

Organizatorzy akcji liczą również na udział ludzi kultury. – Do tej pory było z tym bardzo kiepsko – ubolewa Santarek. – To dziwne, bo w Warszawie na długo przed kwestą na Powązkach ustawia się kolejka artystów, gotowych do udziału w akcji.

Lubelska kwesta organizowana jest już po raz 24. Do tej pory społecznikom udało się odnowić 239 nagrobków. Wszystko dzięki darowiznom mieszkańców, wsparciu samorządowców oraz administracji cmentarza. Za pieniądze z zeszłorocznej zbiórki uratowano siedem cennych pomników. Prace pochłonęły 70 tys. zł, z czego blisko 63 tys. zł pochodziło z kwesty. Kolejne 5 tys. zł zaofiarowała jedna z mieszkanek Lublina, która na renowacje nagrobków przeznaczyła własne oszczędności. Budżet na remonty dopięto odsetkami z bankowych lokat.

W przyszłym roku Komitet chce odnowić 6 kamiennych pomników oraz jeden żeliwny nagrobek. Koszt prac oszacowano na 90 tys. zł. – Trudno powiedzieć, czy nam się uda – dodaje Santarek. – Koncentrujemy się na najstarszej części cmentarza. To są groby z XIX wieku, dawno opuszczone. Jednak ci ludzie żyli i pracowali w naszym mieście. Często mieli spore zasługi dla Lublina. Kwesta i renowacje to nasz wkład w historię miasta.

Co roku w akcji bierze udział 160–180 kwestarzy. Większość zbiera datki na cmentarzu przy ul. Lipowej. Kilka osób kwestuje na terenie nekropolii przy ul. Unickiej. Tegoroczna zbiórka rozpocznie się 30 października, a zakończy 1 listopada. Pierwsi kwestujący pojawią się na cmentarzach o godz. 8 rano. Zbiórka będzie trwać do godz. 19.

– Kwestarze mogą się zgłaszać przez cały czas, nawet 1 listopada – dodaje Santarek. – Lepiej jednak zrobić to wcześniej, bo musimy przygotować imienne identyfikatory.

Pieniądze ze zbiórki są w całości przekazywane na renowację pomników. Organizatorzy pokrywają koszty akcji z własnej kieszeni. Liczą na pomoc lubelskich restauratorów, którzy mogliby zapewnić kwestującym gorące napoje i drobny poczęstunek.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!