sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Latający wynalazek z Lublina

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 kwietnia 2015, 06:30

Choć jest jeszcze w fazie testów, to już zdobywa nagrody. Zespół prof. Mirosława Wendekera z Politechniki Lubelskiej został wyróżniony za urządzenie do skróconego startu i lądowania statku powietrznego.

Prof. Wendeker wraz z dwoma innymi pracownikami Katedry Termodynamiki, Mechaniki Płynów i Napędów Lotniczych Politechniki Lubelskiej - dr. Konradem Pietrykowskim i mgr. Zbigniewem Czyżem - zostali laureatami nagrody Renoma Roku 2014 magazynu "Prestiż - relacje gospodarcze”.

Lubelscy naukowcy znaleźli się w gronie ośmiu wyróżnionych. Konkursowa kapituła wybrała ich spośród 101 kandydatów zgłoszonych przez uprawnione instytucje, organizacje i media. Nagrodę otrzymali w kategorii Wynalazca (ponadto nagradzano też przedsiębiorców, firmy i produkty).

Urządzenie stworzone przez pracowników Politechniki Lubelskiej na razie jest testowane na bezzałogowej maszynie latającej typu dron. Docelowo ma być wykorzystywane m. in. w wiatrakowcach. Wynalazek umożliwia pionowy start, bądź start pod dowolnym kątem od podłoża, co w przypadku maszyn dostępnych na rynku nie jest możliwe.

- Jego zastosowanie pozwala na efekt szybkiego startu i lądowania, zmniejszenie zużycia energii i zwiększenie bezpieczeństwa - wylicza prof. Wendeker.

To rozwiązanie było testowane za pomocą zaawansowanych programów komputerowych, obecnie są prowadzone testy na dronie. - Zaczęliśmy współpracę z jednym z producentów wiatrakowców i będziemy starali się o dofinansowanie, żeby podjąć próby w locie. Urządzenie mogłoby być wykorzystywane w statkach powietrznych o małej masie do patrolowania dróg i sieci energetycznych, do opryskiwania pól, ale też do lotów rekreacyjnych - dodaje.

Prof. Wendeker liczy, że dużym rynkiem zbytu dla lubelskiego wynalazku mogłaby być Rosja, gdzie wiatrakowce są popularne ze względu na trudne warunki drogowe. Tego typu maszyny sporym zainteresowaniem cieszą się też m. in. w Stanach Zjednoczonych.

Wiatrakowiec

Statek powietrzny z rodziny wiropłatów, wyposażony w wirnik nośny i śmigło typu pchającego bądź ciągnącego. Wirnik nie jest napędzany silnikiem. Obraca się dzięki wykorzystaniu zjawiska autorotacji, powstającego dzięki ruchowi postępowemu wiropłata względem powietrza, uzyskanego dzięki sile napędowej śmigła. Wiatrakowce posiadają cechy krótkiego startu i lądowania.

Mają wiele zalet: są lekkie, tanie oraz łatwiejsze w obsłudze niż śmigłowce. Potrafią osiągnąć prędkość sięgającą 150 kilometrów na godzinę i wznieść się na wysokość 1500 metrów.

Wikipedia
  Edytuj ten wpis
WSI
pamieć
pl
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

WSI
WSI (7 kwietnia 2015 o 10:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A coś ostatnio cicho o drugim geniuszu z Politechniki co miał robić benzynę z Cisowianki. Razem z premierem Pawlakiem.

Rozwiń
pamieć
pamieć (7 kwietnia 2015 o 09:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Podstawowa zasada w Politechnice Lubelskiej  do każdego rozwiązanego problemu obowiązkowo dopisany kierownik katedry lub dziekan, omnibus. Pamietam konferencje naukowe gdzie na wszystkie 54 artykuły wspólautorem był szef. Tak nie robi się nauki

Rozwiń
pl
pl (7 kwietnia 2015 o 08:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

prawdziwy PROFESOR nie trzyma łap w kieszeniach

jak kogoś nie znasz to się nie odzywaj. Na studiach miałem zajęcia z Panem Wendekerem i według mnie to jeden z niewielu ludzi z pasją, którzy potrafią przekazać wiedzę i zarazić nauką studentów. To nie taki beton profesorski, który jak dostanie stopień to do końca kariery spija śmietankę i się wymądrza do studentów.

Rozwiń
Dofinansowanie
Dofinansowanie (7 kwietnia 2015 o 08:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Czy to ten sam profesor co wymyślił samochód na wodór z prądu a prąd z wodoru?

Rozwiń
leonardo
leonardo (7 kwietnia 2015 o 08:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

prawdziwy PROFESOR nie trzyma łap w kieszeniach

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!