poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Lublin

Wkrótce będzie łatwiej stracić prawo jazdy. Nowe przepisy

Dodano: 15 maja 2015, 06:45
Autor: Paweł Puzio

Kto przekroczy dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym, pożegna się z prawem jazdy na trzy miesiące. M.in. taki przepis wchodzi w życie już od najbliższego poniedziałku

Nie będzie żadnej taryfy ulgowej. Nowe prawo będziemy egzekwować od pierwszych dni jego obowiązywania – zapowiada komisarz Renata Laszczka-Rusek, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Od poniedziałku kierowcy, którzy lubią „przycisnąć”, muszą się mieć na baczności. Za drastyczne przekroczenie limitu prędkości w terenie zabudowanym (o 50 km/h) kontrolujący policjant będzie mógł odebrać kierowcy prawo jazdy na 3 miesiące.

Na tym nie koniec. Jeżeli osoba, której zatrzymano dokumenty ponownie siądzie za kierownicą, to okres zatrzymania prawa jazdy zostanie przedłużony do 6 miesięcy. A jeśli zrobi to jeszcze raz, to będzie musiała jeszcze raz zdawać egzamin.

Nie brakuje głosów krytyki pod adresem nowych regulacji. – Ustawodawca wykazał się niechlujstwem prawnym. Nie uwzględniono np. błędu urządzenia pomiarowego, który w przypadku klasycznej „suszarki” wynosi ok.7 proc, a miernika laserowego ok. 3 proc. W wielu przypadkach może być to kluczowe – mówi Janusz Popiel, prezes Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych.

– Jest to krok w dobrym kierunku, ale teraz trzeba szybko zweryfikować wszystkie ograniczenia prędkości w obszarach zabudowanych – dodaje prof. dr hab. Marek Opielak z Politechniki Lubelskiej. – Bezmyślnie stawiane ograniczenia do 50 km/h, np. przy bezpiecznych drogach dwupasmowych, będą prowokować do polowania na kierowców

Wątpliwości budzi też waga wykroczenia. – Zupełnie inne zagrożenie stwarza kierowca jadący zbyt szybko nocą, po drodze dwupasmowej, np. obwodnicy wewnątrz miasta, niż półgłówek szalejący w środku dnia w pobliżu szkoły. Ten drugi z miejsca powinien stracić prawo jazdy. Ale czy taka sama kara powinna spotkać „nocnego pirata”? – zastanawia się prof. Opielak.

Też na 3 miesiące uprawnienia do prowadzenia stracą kierowcy, którzy przewożą zbyt dużą liczbę osób. Na cenzurowanym będą też kierowcy złapani na jeździe po alkoholu. Po pierwsze – wzrosną kary finansowe – pierwszy raz będzie karany kwotą min. 5000 zł, kolejny min. 10 000 zł.

– Kierowcy prowadzący samochód w stanie nietrzeźwości, którzy wcześniej byli już skazani za to przestępstwo, stracą prawo jazdy dożywotnio – dodaje Małgorzata Woźniak, rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Najwięcej wątpliwości budzi wprowadzony obowiązek zainstalowania w samochodzie blokady alkoholowej dla osób skazanych za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila). – To regulacja dla bogatych – komentuje Janusz Popiel. – Montaż blokady to wydatek 4000 zl plus koszty corocznej kalibracji – wylicza.

To już działa

Od 11 kwietnia kierowcy, którzy zaparkują na miejscu przeznaczonym dla osoby niepełnosprawnej muszą się liczyć z mandatem w wysokości 800 zł. Za nieuprawnione posługiwanie się kartą parkingową grozi 300 zł mandatu.

Czytaj więcej o: prawo jazdy
Gość
Gość
Gość
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (16 maja 2015 o 12:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Decyzyjnych idiotów u nas nie brakuje. Jazda 50/h chyba tylko na III biegu , bo na V zaraz katalizator zapchany, a gdzie ekologia ? " na rower się przesiądź jak ci tak na ekologii zależy, a nie będziesz farmazony pisał.
Rozwiń
Gość
Gość (16 maja 2015 o 11:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Decyzyjnych idiotów u nas nie brakuje. Jazda 50/h chyba tylko na III biegu , bo na V zaraz katalizator zapchany, a gdzie ekologia ?
Rozwiń
Gość
Gość (15 maja 2015 o 16:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To już zaczyna przypominać polowanie jak na żyda podczas okupacji.

Rozwiń
Gość
Gość (15 maja 2015 o 16:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No i bardzo dobrze czesać baranki do -bulu-, a w Wa-wie będą i już są ograniczenia do 70 km/g a w wiejskich miasteczkach czesanko.
Rozwiń
Gość
Gość (15 maja 2015 o 16:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak można ludziom zabierać coś za co zapłacili z własnych ciężko zarobionych pieniędzy? Przecież to jest zwyczajna kradzież. Rozumiem, że za wykroczenie powinna być kara, ale dla czego od razu ludzi okradać z ich własności. Dla zachowania równości proponuję: za wykroczenia drogowe zabierajmy POsłom dodatkowo ich głodowe diety.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!