piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Ławeczki na cmentarzu niezgodne z przepisami. Muszą być usunięte

Dodano: 7 maja 2015, 08:59
Autor: Dominik Smaga

Ustawione przy grobach ławeczki mogą zniknąć z największego na wschód od Wisły cmentarza komunalnego na Majdanku. – Ich umieszczanie jest niezgodne z przepisami – mówią urzędnicy. Ale osoby odwiedzające groby swoich bliskich nie chcą usuwać ławek

O tym jak wolno, a jak nie wolno korzystać z komunalnych cmentarzy mówi uchwała Rady Miasta. A jeden z jej punktów stanowi, że nie można ustawiać ławek i płotków „utrudniających komunikację i ruch pieszy”.

– Poza tym dokumentacje prac budowlanych prowadzonych na cmentarzu nie przewidują stawiania ławek i zagospodarowywania przestrzeni przy grobach w sposób dowolny – mówi Ludwika Stefańczyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta. – Do grobu przypisane jest tylko miejsce pod opaskę odwadniającą. Każde inne zagospodarowanie terenu, niezgodne z jego przeznaczeniem, jest naruszeniem prawa.

Przepisy przepisami

Przepisami mało kto się przejmuje i na miejskim cmentarzu na Majdanku ławeczki można zobaczyć przy zdecydowanej większości grobów. – Tak zawsze było i co w tym złego? – pyta pani Maria, jedna z osób odwiedzających tę nekropolię. – Mam już swoje lata, cmentarz jest duży, potrzeba przysiąść. Na grób nie przychodzi się po to, żeby położyć kwiaty, postawić znicze i od razu uciekać. Trzeba się pomodlić, powspominać trzeba. A trudno godnie uczcić czyjąś pamięć, gdy w głowie ma się tylko to, że nogi bolą.

Akcja czyszczenia cmentarza z ławek była prowadzona już na drugiej komunalnej nekropolii przy ul. Białej.

– Ludzie zaczęli sobie robić z ławek magazynki na narzędzie do utrzymania nagrobków w czystości. Te magazynki były w różnym stanie, w różnej formie i w różny sposób wykorzystane – stwierdza Stefańczyk. – Kilkakrotnie były wywieszone karteczki informujące, że każdy we własnym zakresie ma zdemontować ławkę. Był podany termin, a po tym terminie przystąpiliśmy sektorami do likwidacji ławek, a ponadto ustawiliśmy przy głównej alei ławki, których wygląd był uzgodniony z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Będa ławki, ale nie wszędzie

Na ten rok miasto zapowiada ustawienie nowych ławek wzdłuż głównych alejek cmentarza na Majdanku, by osoby odwiedzające groby bliskich mogły zatrzymać się w trakcie drogi i odpocząć. Po nekropolii maja też kursować dwa nowe meleksy.

fas
fas
ewa
(27) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

fas
fas (31 października 2015 o 19:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dzisiaj moja żona bardzo bardzo się potłukła i zdarła piszczel - popłakała się bólu..

Nie zauważyła ławeczki postawionej jak zasadzka przy grobie - co o tym myślicie?

Rozwiń
fas
fas (31 października 2015 o 19:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dzisiaj moja żona bardzo bardzo się potłukła i zdarła piszczel - popłakała się bólu..

Nie zauważyła ławeczki postawionej jak zasadzka przy grobie - co o tym myślicie?

Rozwiń
ewa
ewa (28 września 2015 o 23:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

cmentarz bluszczowa poznan. jutro minie 2 rocz. jak odszedl moj Kochany Ojciec. postawilismy nagrobek i pan.ktory go stawial mial zrobic tez mala laweczke. lecz biuro nie dalo takiej zgody. mam chora mame grob jest na koncu cmentarza. poastawilismy mala laweczke sami. dzisiaj ide i patrze laweczki nie ma. byla postawiona na drugim wykupionym miejscu. nikomu nie przeszkadzala!!! poszlam do biura i pytam gdzie jest laweczka. pani odpowiedziala mi, ze mam szukac po calym cmentarzu moze znajde. dodala  tez, ze oni sami moga tam postawic swoja laweczke za 250 zl. jak to jest bo nie rozumiem, nasza laweczka podobno przeszkadzala a ich nie bedzie przeszkadzac? cos tu jeest nie tak. jak mozna ukrasc czyjasc laweczke na cmentarzu.bez uprzedzenia. dla mnie jest to oburzajace. nawet na ludzkiej tragedii chca zarobic. nie wiem co mam ztym zrobic nie mam ani laweczki ani pieniedzy. ktore na nia wydalam.

Rozwiń
Gość
Gość (4 sierpnia 2015 o 08:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zamiast o meleksach, czas pomyśleć o taczkach dla urzędasów!
Rozwiń
Gość
Gość (8 maja 2015 o 19:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Urzędnicy dla ludzi czy na odwrót? Chrzanić ich i to kopnięte prawo ustanowione przez idiotę
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (27)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!