niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Lee Feinstein ambasadorem USA w Polsce

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 maja 2009, 16:33

Znany jest już nowy ambasador Stanów Zjednoczonych w Warszawie. Zostanie nim 50-letni Lee Feinstein, który ma zastąpić bardzo popularnego i lubianego Victora Asha.

Lee Feinstein był doradcą Hillary Clinton ds. bezpieczeństwa narodowego i jednym z głównych strategów jej prezydenckiej kampanii wyborczej w obszarze polityki zagranicznej. Poprzednio był bliskim współpracownikiem Billa Clintona.

Najpierw podczas jego kampanii prezydenckiej, potem w Departamencie Stanu - jako doradca Madaleine Albright, a potem wicedyrektor planowania politycznego amerykańskiego resortu spraw zagranicznych. Specjalizował się w problematyce rozbrojeniowej i nierozprzestrzeniania broni nuklearnej, zagadnień południowoazjatyckich i - co dla nas najważniejsze - bezpieczeństwa europejskiego.

Należał do grona zwolenników rozszerzenia NATO o Czechy, Węgry i Polskę. Uczestniczył w polityce zaangażowania amerykańskiego na terenie byłej Jugosławii, położenia kresu wyniszczającym wojnom lokalnym i ścigania zbrodni ludobójczych. W obszarze jego zainteresowań znalazła się także zagraniczna polityka rosyjska. Aby móc lepiej ją rozumieć doskonalił swoją znajomość języka rosyjskiego w prestiżowym Instytucie Literatury im. Puszkina w Moskwie.

Pod objęciu władzy przez republikanów, Feinstein współpracował z renomowanymi ośrodkami politycznymi Carnegie Endowment i Brookings Instiute, gdzie był profesorem.

Podczas kampanii prezydenckiej zaangażował się po stronie Hillary Clinton. Kiedy została sekretarzem stanu było pewne, iż Feinstein obejmie eksponowane stanowisko w resorcie spraw zagranicznych. Jeszcze przed miesiącem czeski dziennik "Hospodarskie Noviny”, informował, że Lee Feinstein jedzie na ambasadora do Pragi. Jak się okazuje, kierunek ten ulega pewnej modyfikacji.

To, że szefowa amerykańskiej dyplomacji chce mieć w Warszawie swego człowieka najwyższego zaufania, komentowane jest tym, że placówka ta jest dla administracji Obamy ważna.

Nie bez znaczenia mogą być także żydowskie korzenie ambasadora sięgające Europy Środkowo-Wschodniej. Pisząc o Feinsteinie, prasa zwraca uwagę, że jest on zarówno zwolennikiem bezpieczeństwa Izraela, jak też wrogiem wszelkich przejawów antysemityzmu. Nieoficjalnie dowiadujemy się, że opowiada się także za szybkim rozwiązaniem bolesnego problemu zadośćuczynienia za zrabowane przez władze komunistyczne mienie ich obywateli.

Lee Feinstein jest z wykształcenia politologiem i prawnikiem. Dyplom z pierwszej specjalizacji uzyskał w City University of New York (CUNY), a z drugiej w prestiżowym jezuickim Georgetown University w Waszyngtonie. W obu uczelniach wykładał prawo międzynarodowe i politologię. Posiada licencję adwokacką stanu Nowy Jork i Washington D.C.

Przy okazji wyboru nowego ambasadora wypada przypomnieć, że nastąpiła ona po dłuższym okresie poszukiwania odpowiedniego kandydata. Wśród kilku potencjalnych wymieniano m.in. Marka Brzezińskiego, syna prof. Zbigniewa Brzezińskiego. Obaj bardzo aktywnie angażowali się w kampanię Obamy i mogło się wydawać, iż trud ten zostanie nagrodzony nominacją ambasadorską.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ebork
polskausapl
ufo
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ebork
ebork (15 czerwca 2011 o 19:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='obserwator' timestamp='1241533905' post='124317']
On ma reprezentować normalnych ludzi a nie Izrael czy USA. A najlepiej niech każdy popatrzy na swoje korzenie.
[/quote]
A reprezentuje żydowską mafię...do kibuców z tymi mośkami...
Rozwiń
polskausapl
polskausapl (28 maja 2010 o 11:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wiecej o Ambasadorze Feinsteinie dowiecie sie na p[ortalu www.polska-usa.pl
[url="######polska-usa.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=435:lee-feinstein&catid=40:ambasad"]######polska-usa.pl/index.php?option=com_...atid=40:ambasad[/url]
orowie&Itemid=54
Rozwiń
ufo
ufo (5 maja 2009 o 17:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
luzik, stereo... wiocha ten ich online...
Rozwiń
stereo86
stereo86 (5 maja 2009 o 17:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co za deb*** daje ten tekst na website w oknie: Lublin? Feinstein to ambasador USA w Lublinie?
Rozwiń
obserwator
obserwator (5 maja 2009 o 16:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
On ma reprezentować normalnych ludzi a nie Izrael czy USA. A najlepiej niech każdy popatrzy na swoje korzenie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!