środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Lekarze dogadali się z ministrem, wszystkie przychodnie w Lubelskiem otwarte

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 stycznia 2015, 20:21

Wszystkie przychodnie w Lubelskiem od razu po ogłoszeniu porozumienia zostały otworzone. Nie mieliśmy żadnych sygnałów, żeby któraś placówka nadal była zamknięta - mówi Wioletta Szafrańska-Kocuń z zarządu Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców. - Po otwarciu przychodni pracowaliśmy do ostatniego pacjenta, nikt nie został odesłany na następny dzień.

Lekarze rodzinni zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim zakończyli w środę trwający od końca grudnia protest. Co wywalczyli po sporze z ministrem zdrowia? M.in.: umowy zawierane na czas określony bez możliwości jednostronnej zmiany ich warunków przez ministra, wyższą stawkę za jednego pacjenta (kapitacyjną), kontrole NFZ tylko po zapowiedzi.

Jednym z najważniejszych argumentów PZ przeciwko podpisywaniu umów z NFZ była jednostronna możliwość zmiany ich warunków przez ministra zdrowia. Dlatego w porozumieniu z ministrem pojawił się zapis o braku takiej możliwości, a także o zawieraniu umów na czas określony (maksymalnie na rok), a nie bezterminowo.

- To nasz największy sukces. Ze względu na dobro pacjentów musieliśmy pójść też na ustępstwa, żeby nie przedłużać protestu. Jednym z nich są skierowania do okulisty i dermatologa, które będą wypisywać lekarze rodzinni - dodaje Szafrańska-Kocuń.

Stawka kapitacyjna została podniesiona do 140 zł rocznie i ma być sukcesywnie podwyższana (pierwsza podwyżka ma być w lipcu - o 2 zł). Porozumienie dotyczy również deklaracji eWUŚ (Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców). Jeśli w systemie ubezpieczony pacjent zostanie błędnie oznaczony jako nieubezpieczony, nie będzie musiał składać deklaracji od nowa. Wystarczy, że wyjaśni sytuację. Wcześniej tracił uprawnienia (dotyczyło to aż 1/3 pacjentów).

Kontrola NFZ w placówce medycznej może się odbyć po uprzedzeniu przychodni na 48 godz. przed wizytą kontrolerów. Będzie mogła trwać maksymalnie 12 dni.
Została także rozwiązana kwestia stwierdzania zgonu. Dotychczas odpowiadał za to lekarz rodzinny, teraz ma to robić powiatowy koroner powoływany przez starostę.

Kwota przeznaczona na finansowanie POZ w całym kraju to ponad 1,1 mld złotych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Lublin NFZ zdrowie
gość
marecki
johny.b.good
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gość
gość (8 stycznia 2015 o 15:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A i coraz mniej szacunku dla takich "lekarzy"co zamykają drzwi przed chorym.

Rozwiń
marecki
marecki (8 stycznia 2015 o 12:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Niestety,min.Arłukowicz dał d....y.Dzisiaj zmieniłem lekarza rodzinnego,który nie jest zakładnikiem tych biznesmenów.A swoją drogą czy oni oddają pieniądze do NFZ za tych pacjentów,którzy nie korzystają z ich porad w danym roku.

Rozwiń
johny.b.good
johny.b.good (8 stycznia 2015 o 10:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A u psychiatry byleś ?

Nie był, nie dostał się, kolejki za długie...

Rozwiń
bomba
bomba (8 stycznia 2015 o 10:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

I to poważny błąd ministra nie powinien z łachudrami rozmawiać ! Od wczoraj każdy łopatę w garść i zarabiać na chleb  ! Ta banda MUSI  być sprowadzona do parteru ! Innej drogi nie bo przecież pakiet onkologiczny zabiera gro łapówek wcześniejszego dostania się na leczenie !!!! Ich trzeba trzymać za mordę chociaż należałoby mówić za ryj bo to świnie nie

okrzesane

A u psychiatry byleś ?

Rozwiń
POgromca komuchów
POgromca komuchów (8 stycznia 2015 o 09:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

I to poważny błąd ministra nie powinien z łachudrami rozmawiać ! Od wczoraj każdy łopatę w garść i zarabiać na chleb  ! Ta banda MUSI  być sprowadzona do parteru ! Innej drogi nie bo przecież pakiet onkologiczny zabiera gro łapówek wcześniejszego dostania się na leczenie !!!! Ich trzeba trzymać za mordę chociaż należałoby mówić za ryj bo to świnie nie okrzesane

Czy nie lepiej aby ten i wielu innych komunistycznych ministrów ustąpiło ? a jeszcze lepiej dla POLAKÓW gdyby cała ta żydokomuna ustąpiła i  POszli w pizdu,zanim zaczną strzelać jak we Francji.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!