piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Lekarze nie chcą na studiach większej liczby cudzoziemców

Dodano: 28 czerwca 2015, 21:26

O zwiększenie limitów ubiegał się między innymi Uniwersytet Medyczny w Lublinie
O zwiększenie limitów ubiegał się między innymi Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Lubelska Izba Lekarska protestuje przeciwko zwiększeniu liczby miejsc na studiach dla cudzoziemców. Po takich studentach nie zostanie nic oprócz pieniędzy – komentuje rzecznik Izby.

W przyszłym roku akademickim zwiększą się limity przyjęć na kierunki lekarski oraz lekarsko-dentystyczny. Zgodnie z projektem rozporządzenia, które przygotowało Ministerstwo Zdrowia w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, na studia lekarskie mogłoby pójść o 677 osób więcej. Limit przyjęć na studia stacjonarne ma zwiększyć się o 394 miejsca, a na studia niestacjonarne – o 183. 100 miejsc jest przewidzianych dla osób, które chcą studiować (stacjonarnie lub niestacjonarnie) w języku innym niż język polski.

– Nie podoba nam się zwiększenie liczby miejsc dla cudzoziemców, bo na pewno nie wpłynie to na zwiększenie liczby lekarzy w Polsce. A z tym jest duży problem. Pod względem liczby lekarzy jesteśmy na przedostatnim miejscu w Europie – podkreśla Marek Stankiewicz, rzecznik Lubelskiej Izby Lekarskiej.

– Po takich studentach nie zostanie nic oprócz pieniędzy, które uczelnia w jakiś sposób ulokuje. Ale pacjent na tym nie skorzysta. Poza tym polscy pacjenci ze względu na barierę językową niechętnie korzystają z usług zagranicznych lekarzy. 

O zwiększenie limitów ubiegał się między innymi Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Uczelnia wnioskowała o 10 miejsc więcej na kierunek lekarski i o 10 więcej na stomatologię. 4 miejsca na studiach stacjonarnych i 200 na niestacjonarnych przewidziane są dla studentów zagranicznych.

– Ministerstwo w stu procentach uwzględniło nasz wniosek. Nie zgadzam się ze stanowiskiem samorządu lekarskiego, który widzi problem w zwiększaniu liczby miejsc dla studentów zagranicznych. W przypadku studiów niestacjonarnych to uczelnia ma z tego konkretny zysk w postaci wpływów z czesnego – komentuje Włodzimierz Matysiak, rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Poza tym to wpływa na kontakty międzynarodowe i promocję uczelni w innych krajach. Nie jest też do końca tak, że studenci zagraniczni nie wpływają na zwiększenie liczby lekarzy w Polsce. Część z nich zostaje u nas i pracuje w zawodzie.

Samorząd lekarski krytykuje też zwiększenie limitów na kierunki lekarsko-dentystyczne. – Z naszych danych wynika, że liczba dentystów w Polsce w przeciwieństwie do liczby innych lekarzy przewyższa średnią europejską – zaznacza Stankiewicz. – Zapotrzebowanie na usługi dentystyczne nie wynika z braku stomatologów, ale ze zbyt małych nakładów finansowych na świadczenia publiczne w tym zakresie.

Gość
Gość
Gość
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (29 czerwca 2015 o 12:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
powinno być: "nic - oprócz wydanych pieniędzy", bo tytuł artykułu jest sprzeczny z jego ideą.
Rozwiń
Gość
Gość (29 czerwca 2015 o 10:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak studenci zagraniczni mogą zostać w Polsce, jeśli w trakcie całych studiów nie chce im się poznać nawet podstaw języka polskiego? Studiują sobie po angielsku, rozmawiają ze swoimi po swojemu, a kraj, w którym przez kilka lat mieszkają mają w nosie :(. Po polsku ani me ani be... A może chociaż jakieś obowiązkowe lektoraty języka polskiego dla cudzoziemców?? Żeby chociaż proszę, dziękuję i dzień dobry umieli??
Rozwiń
Gość
Gość (29 czerwca 2015 o 07:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Może i faktycznie zaniechać,bo jeśli będą postępować jak część ich starszych kolegów ...
Rozwiń
Gość
Gość (29 czerwca 2015 o 05:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
co znowu tym lekarzom przeszkadza konkurencja ?
Rozwiń
Gość
Gość (28 czerwca 2015 o 23:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szkoda słów na to co wymyśla się na lubelskim uniwersytecie medycznym, niedługo lekarzy , dentystów i farmaceutów uczyć będą ludzie zupełnie nie związani z fachowym przygotowaniem do zawodów, Żal przyszłych studentów. Kto może niech jedzie studiować jak najdalej od Lublina ......
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!