poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Lekarze protestowali pod siedzibą lubelskiego NFZ-u

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 stycznia 2011, 15:33

Protestowali też przedstawiciele Zamojskiego Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Psychicznego. - Z powodu
Protestowali też przedstawiciele Zamojskiego Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Psychicznego. - Z powodu

Kilkadziesiąt osób protestowało dziś pod lubelską siedzibą NFZ - u. - Niesprawiedliwy podział pieniędzy na opiekę psychiatryczną między przychodniami może przynieść tragiczny skutek – twierdzą organizatorzy spotkania.

- Coraz więcej młodych osób popełnia samobójstwa i wymaga leczenia. Tymczasem fundusz nie zakontraktował niektórych poradni zdrowia psychicznego, przyjmujących dzieci i młodzież. Wśród nich jest poradnia przy ul. Juranda i Jutrzenki. Dużo mniejszy kontrakt dostał też Ośrodek Psychiatrii Środowiskowej i Psychoterapii przy ul. Kunickiego oraz poradnia przy ul. Staszica. Dla tych dwóch placówek może to również oznaczać koniec bezpłatnego leczenia pacjentów – twierdzi dr Artur Kochański, prezes Lubelskiego Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Psychicznego.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, że wielu zagubionych pacjentów psychiatrycznych nie zgłosi się już do innych poradni, by szukać tej pomocy. Będą pozostawieni sami sobie.

W nieciekawej sytuacji jest również lubelska psychiatria środowiskowa, opiekująca się chorymi w domach. – Kontrakt, na to leczenie jest o 1/3 niższy niż w roku ubiegłym – zaznacza dr Kochański. NFZ nie jest w stanie zapewnić im wszystkim leczenia – dodaje.

Protestowali też przedstawiciele Zamojskiego Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Psychicznego. - Z powodu niższego kontraktu poradnia, która co roku przyjmuje kilkaset nowych pacjentów, będzie musiała wielu z nich odmówić - uważa Jolanta Kwiatkowska, prezes ZSOZP.

- Już od początku roku zgłaszają się do nas pacjenci, którym z powodu braku kontraktu, nie możemy przepisać skierowania do leczenia klinicznego. Wśród nich był już szesnastolatek, który przeżywał załamanie. Jesteśmy bezradni – dodaje.

Protestowali też pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. – Większość osób, którym pomagamy, odsyłamy do poradni psychiatryczno - psychologicznych. Przy mniejszej ilości kontraktów, będzie to znacznie utrudnione – mówi Teresa Czechowska z lubelskiego MOPR-u.

Psychiatrzy z Lubelszczyzny wystosowali już do premiera pismo z prośbą o odniesienie się do nieprzemyślanej i szkodliwej działalności lubelskiego NFZ-u.

– Oczekujemy, że lubelski fundusz będzie nas wspierał w tych decyzjach – mówi Kochański. - Jeśli psychiatrzy i pacjenci zwrócą się do nas po pomoc, będziemy z nimi współpracować- twierdzi Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka prasowa lubelskiego NFZ-U.

Andrzej Tuszyński, rzecznik prasowy centralnego oddziału NFZ podkreśla, że problem protestujących psychiatrów nie jest mu obcy. – Co roku większość pieniędzy przeznaczana jest na opiekę onkologiczną oraz kardiologiczną. Nikt z Lubelszczyzny jednak nie kontaktował się z nami jeszcze w sprawie kontraktów z poradniami psychiatrycznymi – twierdzi.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
martin
Mimi
Nikola
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

martin
martin (6 stycznia 2011 o 09:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czy to ortopeda czy dermatolog zawsze nie może Cie przyjąć bo nie ma czasu:) PROSZE PRZYJŚĆ JUTRO a pod dzwiami nie ma nikogo O CO TU CHODZI W TEJ POLSCE O CO CHODZI W TYM NFZ czego wy jeszcze chcecie.
Rozwiń
Mimi
Mimi (5 stycznia 2011 o 19:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mieciu czy jak Ci tam Ty się najpierw po polsku poprawnie pisać naucz,a legitymację ubezpieczeniową to się Paniom z rejestracji pokazuje a nie lekarzowi. 200 zł ha,ha...
Rozwiń
Nikola
Nikola (5 stycznia 2011 o 19:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='miecio' timestamp='1294241674' post='417313']
ten drugi z lewej o mało mnie na cmentarz nie wysłał,mówił że lekkie przyziębienie a zapalenie płuc ja miał.A przecie włożyłem 200zł do ligitymacji ubezpieczeniowej.Ja dostał 6 dni zwolnienia ale leków prawie żadnych.
Ale żyje i świadczyć moge a on tera protestuje ...
[/quote]
Rozwiń
bazia
bazia (5 stycznia 2011 o 18:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='antygłąb' timestamp='1294241720' post='417314']
Michał kichał, trzy dni zdychał a na czwarty kluski łykał... Ale masz problem koleś, faktycznie uchwyciłeś meritum sprawy. Gratulacje...
[/quote]
ciekawe za co przecież mu gratulować ... toż to fikołek z X oddziału.
Rozwiń
gośćD
gośćD (5 stycznia 2011 o 18:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='antygłąb' timestamp='1294241720' post='417314']
Michał kichał, trzy dni zdychał a na czwarty kluski łykał... Ale masz problem koleś, faktycznie uchwyciłeś meritum sprawy. Gratulacje...
[/quote]
.... I NA LECZENIE PSYCHIATRYCZNE CZEKAŁ.....miejsce koleś zapewnione!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!