niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Lekarze protestowali w Lublinie. Chcą więcej pieniędzy na służbę zdrowia

Dodano: 28 sierpnia 2016, 18:32
Autor: kp

Za niskie zarobki w porównaniu do ponoszonej odpowiedzialności, do tego praca nawet do 300 godzin w miesiącu, często na umowach śmieciowych. Nie zgadza się na to Porozumienie Zawodów Medycznych, które domaga się większych środków na ochronę zdrowia. W sobotę zorganizowało m.in. w Lublinie akcję protestacyjną pod hasłem „Ratuj się, bo kto pomoże!”. Wzięli w niej udział lekarze, fizjoterapeuci i dietetycy.

– Zbieraliśmy m.in. podpisy pod listem do premier Beaty Szydło w sprawie zwiększenia nakładów finansowych na ochronę zdrowia. Udało nam się zebrać blisko 400 podpisów, co jest dużym sukcesem, bo lubelska akcja trwała około trzech godzin – mówi Jakub Kosikowski z Porozumienia Zawodów Medycznych.

– Polski system ochrony zdrowia jest skrajnie niedofinansowany. Dlatego postulujemy zwiększenie nakładów finansowych na ten sektor do poziomu 6,8 procent PKB z obecnych 4,8 procent. Takie są wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia, jako minimum gwarantujące bezpieczeństwo w krajach cywilizowanych.

Dodaje, że minister zdrowia zapowiada wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB, ale dopiero w 2025 roku. – Prze najbliższe trzy lata te środki mają być zmniejszane. Ale o tym w ogóle się nie mówi i ludzie nie mają świadomości, że tak będzie – zaznacza Kosikowski.

Podczas akcji można było też wziąć udział w bezpłatnym szkoleniu z pierwszej pomocy. – W wielu przypadkach okazało się, że ludzie mają wiedzę z filmów, która nie zawsze jest zgodna z rzeczywistością – mówi Kosikowski.

Szkolenie miało uświadomić mieszkańcom Lublina, że wkrótce sytuacja w ochronie zdrowia doprowadzi do tego, że sami będą musieli ratować ludzkie życie, bo zabraknie lekarzy. Jak zaznacza PZM, populacja polskich medyków starzeje się, obserwuje się zwiększoną emigrację zarobkową i przechodzenie specjalistów do sektora prywatnego.

Czytaj więcej o: Lublin protest lekarze
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (29 sierpnia 2016 o 14:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wzrost nakładów to mógłby być ale na profilaktykę
Rozwiń
Gość
Gość (29 sierpnia 2016 o 12:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zarabiają w szpitalach po 3-4 koła, i dorabiają jeszcze prywatnie. Nikt im nie każe dorabiać. Kiedyś byłem u lekarza w szpitalu na kontroli, to najpierw wpuszczał "swoich" pacjentów. Jak zapytałem jednego z nich o co chodzi, to wypaplał, że "pan doktor go przyjął prywatnie, bo dzisiaj nie zdąży do swojej przychodni i prosił, żeby przyszedł do szpitala"... odwalają chałturę na NFZ a prywatnym pacjentom (czyli takim co zapłacą duży hajs) włażą w dupę...
Rozwiń
Gość
Gość (29 sierpnia 2016 o 12:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co do lekarzy to się zgodzę, że nie mają tak źle. Natomiast zobaczcie ile zarabiają inne grupy zawodowe w medycynie- fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni, ratownicy itp..
Rozwiń
Gość
Gość (29 sierpnia 2016 o 10:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niedługo lekarzy będą szkolić pierwsze lubelskie uczelnie prywatne, czytałem, że monopol uniwersytetów medycznych chyli sie ku końcowi.
Rozwiń
Gość
Gość (29 sierpnia 2016 o 09:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To są kpiny spytajcie się o zarobki lekarzy w SPSK 4 , po 10 tys. i lepiej !
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!