niedziela, 25 marca 2018 r.

Lublin

Lekarze walczą o dostęp do pytań na egzaminie. Trybunał uznał, że powinny być jawne

Dodano: 25 sierpnia 2016, 17:16

fot. Maciej Kaczanowski/ archiwum<br />
fot. Maciej Kaczanowski/ archiwum

Pytania z egzaminów lekarskich powinny być jawne – uznał Trybunał Konstytucyjny. Centrum Egzaminów Medycznych wciąż jednak odmawia ich ujawnienia.

Chodzi o pytania z egzaminów lekarskich LEK, LDEK i PES. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 7 czerwca, pytania powinny być jawne. Centrum Egzaminów Medycznych odmówiło jednak ich udostępnienia Naczelnej Izbie Lekarskiej.

– To jest podobna sytuacja jak w przypadku pytań na prawo jazdy, które są przecież jawne. Z bazy kilku tysięcy pytań na egzaminie dostaje się tylko część. I na tej podstawie ocenia się czy ktoś potrafi jeździć samochodem czy nie – tłumaczy Marek Stankiewicz, rzecznik Lubelskiej Izby Lekarskiej. – Ujawnienie pytań służy więc edukacji i ćwiczeniom. Dlatego samorząd lekarski domaga się udostępnienia pytań i będzie interweniował w tej sprawie u ministra zdrowia.
Zdaniem Mariusza Klenckiego, dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi, sprawa wcale nie jest jednoznaczna.

– Z jednej strony zgodnie z wyrokiem pytania powinny być publicznie dostępne. Z drugiej jednak strony, część z nich jest wykorzystywana na kolejnych egzaminach i w związku z tym podlegają ustawowej tajemnicy. Wystąpiłem więc do ministra zdrowia i ministra sprawiedliwości z prośbą o rozstrzygnięcie tego konfliktu – tłumaczy Klencki. – Nie dostałem jeszcze odpowiedzi, dlatego podjąłem decyzję odmowną. Przysługuje od niej odwołanie do instytucji nadrzędnej, czyli do Ministerstwa Zdrowia.

O dostępie do pytań egzaminacyjnych pisaliśmy kilkakrotnie. Naczelna Rada Lekarska i Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy od lat domaga się ich upublicznienia. Wyrok TK z 7 czerwca dotyczy m.in. pytań z egzaminu specjalizacyjnego. O jego kiepskich wynikach pisaliśmy pod koniec ubiegłego roku – najgorzej było w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, gdzie testu nie zdało ponad 90 proc. medyków. Lekarze podkreślali wówczas, że problem tkwi w systemie, który źle weryfikuje wiedzę. Chodziło m.in. o brak dostępu do pytań z egzaminów, które już się odbyły.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (26 sierpnia 2016 o 07:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
proponuje abnegatom nie wypowiadac się w tematyce o której nie mają pojęcia, ujawnianie pytań dotyczy pytań po egzaminie a nie przed, służy ustaleniu skąd autor wziął odpowiedz akurat na dane pytanie a nie zdaniu bo bez nich nie zda, tak mysla właśnie ci co tak przechodzą przez życie, zawistnicy
Rozwiń
Gość
Gość (25 sierpnia 2016 o 22:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To ŁÓDź jest, tam nawet za czasów II RP nic nie było czytelne ani transparentne. Lekarz kształci się całe życie.
Rozwiń
Gość
Gość (25 sierpnia 2016 o 21:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pytania powinny być jawne. Nie są, bo leniwi ludzie z cem za grube pieniądze nie chcą układać ciągle nowych pytań a tak naprawdę możliwość układania jest nieograniczona. Pomijam nieżyciowe szczegóły o które pytają na tych egzaminach. Nijak się mają do pracy w gabinecie cy szpitalu. Plus podręczniki sprzed potopu, nieaktualne, nieuyteczne. To pokazuje poziom kadry.Te egzaminy to żart.
Rozwiń
Gość
Gość (25 sierpnia 2016 o 21:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Informujcie rzetelnie. Czy ten wyrok trybunału został ogłoszony? Zgodnie z Art. 190 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej "Monitor Polski". Zatem jeżeli orzeczenie nie zostało w taki sposób ogłoszone, to nie weszło w życie. Proste.
Rozwiń
Gość
Gość (25 sierpnia 2016 o 20:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pytania z egzaminów prawniczych i maturalnych są jawne.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!