Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 listopada 2016 r.
14:04

"Lekka ściema". Kowalczyk o oświadczeniu wojewody ws. Żuka

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
59 63 A A
Piotr Kowalczyk. Fot. Dorota Awiorko
Piotr Kowalczyk. Fot. Dorota Awiorko

- Oglądałem kilkakrotnie wystąpienie wojewody i wciąż nie wiem, co powiedział - stwierdza Piotr Kowalczyk, przewodniczący Rady Miasta komentując dzisiejsze oświadczenie wojewody lubelskiego w sprawie Krzysztofa Żuka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wojewoda na dzisiejszej konferencji prasowej nie powiedział jednoznacznie co zrobi w sprawie Krzysztofa Żuka, którego od władzy chce odsunąć Centralne Biuro Antykorupcyjne zarzucające Żukowi złamanie prawa.

Po tym jak Rada Miasta odrzuciła wniosek CBA o stwierdzenie, że Żuk w wyniku naruszenia prawa przestał być prezydentem, Biuro wysłało kolejne pismo, tym razem do wojewody. Sam Lubelski Urząd Wojewódzki stwierdza, że jest to pismo „informujące o stanie faktycznym i prawnym konfliktu prezydenta Krzysztofa Żuka z prawem antykorupcyjnym, konfliktu stwierdzonego przez Centralne Biuro Antykorupcyjne”.

Jakie kroki podejmie wojewoda w związku z pismem CBA, czy wezwie radnych do wygaszenia mandatu prezydenta i czy w razie odmowy wyda zarządzenie odsuwające Żuka od władzy?

Odpowiedzi na te pytania spodziewali się dziennikarze na jego dzisiejszej konferencji prasowej. Ale jednoznaczna deklaracja nie padła, a później rzecznik wysłał mediom „komunikat stanowiący jednoznaczne i zwięzłe podsumowanie oświadczenia”.

W komunikacie tym rzecznik stwierdza, że wojewoda „w związku z wątpliwościami co do zakresu działania wojewody, wystąpi o opinie prawne do prawników Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego i ewentualnie do ekspertów zewnętrznych”.

– Po otrzymaniu opinii i ekspertyz wojewoda będzie podejmował dalsze decyzje w sprawie – informuje Radosław Brzózka, rzecznik wojewody.

– Wojewoda przed podjęciem decyzji musi zbadać sprawę – podkreśla przewodniczący Rady Miasta.

Sam wojewoda twierdzi, że "jest tylko notariuszem w tej sprawie" i że ustawa zobowiązuje go wydania zarządzenia zastępczego. Kowalczyk odpowiada mu ostro: - Lekka ściema.

Przewodniczący Kowalczyk powołuje się przy tym na sierpniowy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego stwierdzający, że wojewoda nie jest zobowiązany do automatycznego działania. - Wojewoda nic nie musi - mówi Kowalczyk, dodając że prawo nie zmieniło się od czasu, gdy wojewoda Wojciech Wilk z PO nie uznał za słuszny wniosku CBA dotyczącego prezydenta Zamościa. Przytacza też przykład prezydenta Rzeszowa, wobec którego działań nie podjął, mimo wniosku CBA, wojewoda podkarpacki.

Kowalczyk pytany o to, co zrobi, jeśli wojewoda skieruje do Rady Miasta wniosek o odsunięcie Żuka od władzy, odpowiada "będę zdruzgotany" i mówi, że wtedy będzie się zastanawiać z prawnikami nad dalszym działaniem.

Rada Miasta już raz wypowiedziała się przeciwko wnioskowi CBA. Było to 14 listopada na nadzwyczajnym posiedzeniu.

Zdaniem CBA Żuk złamał prawo łącząc stanowisko prezydenta z zasiadaniem w radzie nadzorczej spółki PZU Życie od stycznia 2014 r. do stycznia 2016 r. Do rady zgłosiła go spółka PZU SA, co zdaniem Żuka było zgodne z prawem.

Prezydent twierdzi, że prawa nie złamał, bo do rady nadzorczej PZU Życie został wskazany przez ówczesnego ministra Skarbu Państwa, a PZU SA jedynie to wskazanie wykonało.

Na niekorzyść Krzysztofa Żuka przemawiają zarówno obecne władze ministerstwa Skarbu Państwa, jak również spółki PZU Życie. Ich pisma CBA dołącza do wniosku o odsunięcie Żuka od władzy.

– Pan Krzysztof Żuk (...) w latach 2014-16 nie zasiadał w organach spółek z udziałem Skarbu Państwa znajdujących się w nadzorze ministra Skarbu Państwa – czytamy w datowanym na maj i adresowanym do CBA piśmie Andrzeja Leszczyńskiego. zastępcy dyrektora generalnego w Ministerstwie Skarbu Państwa.

Z kolei w piśmie PZU Życie do CBA (z czerwca 2016 r.) czytamy: – PZU Życie nie dysponuje informacjami bądź dokumentami potwierdzającymi, że wybór Krzysztofa Żuka do rady nadzorczej PZU Życie SA miał związek ze zgłoszeniem go przez Skarb Państwa, inne państwowe osoby prawne, spółki, w których udział Skarbu Państwa przekracza 50 proc. kapitału zakładowego lub 50 proc. liczby akcji lub jednostki samorządu terytorialnego, ich związki lub inne osoby prawne jednostek samorządu terytorialnego.

W spółce PZU SA, która formalnie zgłosiła Żuka do rady nadzorczej, Skarb Państwa miał mniej, niż 50 proc. akcji.

Mimo to, zdaniem prezydenta, nie doszło do złamania prawa, bo Skarb Państwa miał większość głosów na walnym zgromadzeniu spółki.

Prezydent powołuje się tu na dwie opinie prawne, których treści nie ujawnia tłumacząc, że zamierza użyć tych ekspertyz w sądzie, gdyby musiał się odwoływać od pozbawiającej go władzy uchwały Rady Miasta lub zastępującego taką uchwałę zarządzenia wojewody.

Komentarze 63

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 25 listopada 2016 o 06:41
+1
Kowalczyk bojowy. Wiadomo nie będzie Żuka, to i jego może nie być Stawiał na różne konie. A to na Pruszkowskiego (też był bojowy), zbratał się z PSL-em, a teraz robią mu taką przykrość z Żukiem. I co z nim będzie?
Avatar
W PL / 24 listopada 2016 o 23:53
+1
POpaprańcu jeden co ty pie....sz rusz swoimi zwojami i pomyśl jak masz czym. Lublin dzięki Żukowi jest jednym z najbardziej zadłużonych miast w Polsce. Ciekawe kto spłaci zaciągnięte kredyty?
Avatar
Lubelak / 24 listopada 2016 o 17:24
+1
Ciekawe jak Żukowi jednak udowodnią że działał niezgodnie z prawem co powiedzą Ci co go dzisiaj tak bronią? /Niech prawda zwycięży. 
Avatar
Irek / 24 listopada 2016 o 17:18
+1
Kowalczyk - jak się słucha i nie rozumie to wygląda na wtórny analfabetyzm. A z wyglądu taki inteligentny ten przewodniczący
Avatar
Gość / 24 listopada 2016 o 17:12
+1
Kowalczyk nie rozumie co powiedział Wojewoda ale mówi że to "lekka ściema" i przytacza linię orzeczniczą jako dokument nadrzędny nad ustawą. No no dobry z niego "chłopiec". Moja racja jest mojsza i najmojsza. A prezydent ma opinie, których co prawda CBA nie wzięło pod uwagę ale on je przecież dopiero pokaże. Wcześniej nikt ich nie widział bo nie dał a mówi że ma i jak trzeba będzie iść do Sądu to je ujawni. Czyli jak w dowcipie "mam ale nie dam i nie pokażę, bo tak". Żuk po murem ze swym chórem.
Avatar
Gość / 24 listopada 2016 o 16:46
+1
proponuję przyspawać Pana Żuka do stołka !
Avatar
Gość / 24 listopada 2016 o 15:10
+1
Kiedy wejdzie przepis, że pieniądze z przestępstwa będą zabierane na rzecz skarbu państwa?
Avatar
Gość / 24 listopada 2016 o 14:28
+1
Człowieku jak nie rozumiesz słowa mówionego to przeczytaj Ustawę i artykuły na które się wojewoda powoływał. Ps. współczuję wyborcom, którzy go wybrali.
Avatar
Gość / 24 listopada 2016 o 14:17
+1
Obrońcy Żuka używają "filozofii Kalego". 1. Nie wiadomo czy złamał prawo bo prawnicy różnie mówią - to tak jakby prawnik mówił "no co prawda oskarżony go uderzył ale ofiara miała słabe serce i dlatego zmarła. 2. Albo - to co że złamał prawo ale jest dobry gospodarz (szczególnie do zaciągania długów).
Avatar
wyborca / 28 listopada 2016 o 01:12
Czemu Wspólny Lublin kryje się pod tym szyldem zamiast występować pod orygialnym szyldem Polskiego Stronnictwa Ludowego?
Avatar
wyborca / 28 listopada 2016 o 01:12
Czemu Wspólny Lublin kryje się pod tym szyldem zamiast występować pod orygialnym szyldem Polskiego Stronnictwa Ludowego?
Avatar
Tak gwoli ścisłosci / 27 listopada 2016 o 22:31
Każdy jest niewinny dopóki nie dowiedzie mu się winy. To fundament prawa w państwa prawa. Od dowodzenia winy jest sąd a nie CBA, wojewoda czy jakis prawnik albo tłum. Prezydent nie musi nic nikomu przedstawiać do czasu rozprawy bo nie ma obowiązku udawadniania, że jest niewinny. To winę trzeba udowodnić, a nie niewinność. Udowadnianie niewinności to tylko w totalitarnych systemach takich jak nazizm czy stalinizm. Komuś się tu chyba coś pomachlaczyło jak mawiał Kargul.
Avatar
Gość / 25 listopada 2016 o 14:03
a zuk zna prawo ??? wojewoda ma doradcow od tego !!!
Avatar
Gość / 25 listopada 2016 o 10:08
Wstyd, żeby wojewoda nie znał prawa
Avatar
Gość / 25 listopada 2016 o 10:07
Przewodniczący rady miasta wraz z dr. Sadowskim pokazali jaki ignorant siedzi w urzędzie wojewódzkim haha
Avatar
Gość / 25 listopada 2016 o 10:06
Ładnie we dwóch pogrążyli wojewodę!!! Brawo przewodniczący rady miasta!!! Widać kto zna prawo a kto czyta jedynie instrukcje od prezesa!!!!
Avatar
Gość / 25 listopada 2016 o 10:06
Ładnie we dwóch pogrążyli wojewodę!!! Brawo przewodniczący rady miasta!!! Widać kto zna prawo a kto czyta jedynie instrukcje od prezesa!!!!
Avatar
Gość / 25 listopada 2016 o 10:01
A czy CBA złożyło zawiadomienie do Prokuratury ?
Avatar
Gość / 25 listopada 2016 o 07:14
Co ma mówić, że POgoni Wspólną Kasę. Czujesz już dawno Wielki Łbie, że to Wasz koniec w Lublinie. Jak śpiewali: " praszczaj lubimyj gorod. Uchodim zawtra w more". Czas najwyższy bo takiego dojenia jak Łysoń i Wspólna Kasa doiła Lublinnie wytrzymałby budżet New York .
Avatar
Gość / 25 listopada 2016 o 06:41
+1
Kowalczyk bojowy. Wiadomo nie będzie Żuka, to i jego może nie być Stawiał na różne konie. A to na Pruszkowskiego (też był bojowy), zbratał się z PSL-em, a teraz robią mu taką przykrość z Żukiem. I co z nim będzie?
Zobacz wszystkie komentarze 63

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem 0 3

Przez całe wakacje lubelscy restauratorzy mają organizować imprezy walcząc o miejsce na liście lokali polecanych turystom przez władze miasta. Wczoraj rozpoczął się nabór chętnych do tej rywalizacji. Każdy, kto przejdzie do drugiego etapu, będzie musiał zorganizować własne, otwarte wydarzenie.

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm 6 1

Ten wyjazd do Warszawy to była dla nas nagroda, którą nam odebrano – mówią Mateusz Sroka i Adam Sygocki, posłowie tegorocznego XXIV Sejmu Dzieci i Młodzieży, którzy w środę w Lublinie zorganizowali konferencję prasową w tej sprawie. Kancelaria Sejmu odwołała posiedzenie młodych parlamentarzystów, przekładając je z 1 czerwca na wrzesień.

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości"

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości" 2 6

– To zaklinanie rzeczywistości – tak mama siódmoklasisty ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Lublinie komentuje list do rodziców wystosowany przez minister edukacji narodowej. Anna Zalewska pisze w nim, że rekrutacja do zdublowanych klas pierwszych szkół średnich „nie spowoduje istotnych problemów”.

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski 1 0

Kosmetyki do makijażu, lokówki i suszarki, szczotki do włosów, lakiery do paznokci, pędzle oraz lusterka i lampy. W środę hol na parterze Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie zamienił się w salon kosmetyczno-fryzjerski

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii!

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii! 0 1

Najniżej notowany zespół z całej czwórki półfinalistów Pucharu Polski sprawił niespodziankę i ograł u siebie Eko Różanka 1:0

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016 74 6

Nie czekając na telewizyjną licencję MOSiR zamawia już wielki ekran, na którym obok Areny Lublin chce wyświetlać mecze zbliżających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Planowana przy stadionie strefa kibica ma być trzykrotnie większa od tej, którą przygotowano na Euro 2016 obok Aqua Lublin

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca 0 0

Piłkarze Powiślaka robili co mogli, ale kończą przygodę z Pucharem Polski na etapie wojewódzkiego półfinału. W środę lepsze okazały się Orlęta Spomlek, które wygrały w Końskowoli 5:2

Kalarepa w menu może być groźna

Kalarepa w menu może być groźna 0 1

Przedwojenny amerykański poeta zajął się pewnym bardzo popularnym warzywem. Kto używa kalarepy w kuchni może być zaskoczony

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem
galeria
film

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem 2 0

Damian S. i Magdalena J. stanęli w środę przed sądem. Odpowiadają za udział w rozboju i brutalne zabójstwo pracownika stacji benzynowej. Mirosława W. napadnięto, kiedy pełnił swój ostatni nocny dyżur na stacji paliw w Pałecznicy-Kolonii (gm. Niedźwiada). Sprawcy zabrali mu 140 zł.

Wojewoda lubelski z wizytą w USA

Wojewoda lubelski z wizytą w USA 0 4

Spotkania z Polonią, odwiedzanie nekropolii, msze święte oraz odsłonięcie tablicy poświęconej prezydentom Lechowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Kaczorowskiemu – to były główne punkty wizyty wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka w USA.

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja 0 24

Dojazdu do nowego przystanku kolejowego Lublin Zachód dotyczyć ma uchwała, której projekt chce w czwartek przeforsować w Radzie Miasta opozycyjny klub radnych Prawa i Sprawiedliwości

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta
galeria

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta 2 1

Zobacz zdjęcia Świdnika z góry.

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych]
ZDJĘCIA
galeria

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych] 47 7

218 najlepszych studentów z regionu dostało w środę stypendia od marszałka województwa. Sławomir Sosnowski wręczył im decyzje na uroczystej gali w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu
sonda
film

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu 49 10

Szef restauracji „Krokus” rozważa wprowadzenie do stałego menu nowej zupy o nazwie Kwaśny rosół a'la Sylwia. W ten sposób, z przymrużeniem oka odnosi się do konfliktu z kobietą o tym imieniu, która zakwestionowała jakość przygotowanego dla jej dziecka przyjęcia komunijnego.

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość
25 maja 2018, 21:00

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość 1 0

Już w najbliższy piątek rozpocznie się Szturmu Twierdzy Zamość przez wojska Chmielnickiego. Wielkie widowisko plenerowe potrwa przez trzy dni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!