sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Lepsza przyszłość przed 3. Brygadą

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 grudnia 2006, 18:52

Dopóki będę dowódcą, wojsko stąd nie wyjdzie - zapewnił w weekend w Lublinie dowódca wojsk lądowych gen. Waldemar Skrzypczak.

I przedstawił plany dotyczące lubelskiej 3. Brygady. - Tu trzeba zmian.

Co najważniejsze, Skrzypczak uciął wszelkie spekulacje na temat likwidacji 3. Brygady lub przekazania jednostki na Majdanku garnizonowi policji. - Lubelszczyzna jest zagłębiem oficerów i ma ogromne tradycje wojskowe. A my, jako kraj, mamy obowiązek mieć wojsko na wschodniej granicy - powiedział gen. Skrzypczak.
Być może będzie to wojsko międzynarodowe. - Jest koncepcja przekształcenia 3. Brygady w jednostkę międzynarodową - zdradził generał. - Mamy litewsko-polski i polsko-ukraiński batalion. Lubelska brygada mogłaby dowodzić tymi jednostkami. Chodziłoby o uczestnictwo w różnego typu misjach, na przykład pokojowych.
Generał zapewnił, że będzie forsować ten pomysł w Warszawie. - Ale jego realizacja wymaga decyzji politycznych. Na konkrety musimy poczekać co najmniej do stycznia - uciął.
Za to już teraz Dowództwo Wojsk Lądowych wzięło się za porządki w lubelskiej brygadzie. Generał przyjechał do Lublina po serii wydarzeń, które w ostatnich tygodniach miały miejsce w tej jednostce. Chodzi m.in. o pijaństwo i falę, w wyniku, której z podejrzeniem wstrząśnienia mózgu do szpitala trafił 21-letni żołnierz. A kolega z batalionu, który się nad nim znęcał, w zeszłym tygodniu stanął przed Sądem Garnizonowym. - Należy ubolewać, że to się zdarzyło - powiedział Skrzypczak. - Ale takich sytuacji pewnie nie unikniemy. Wojsko jest lustrzanym odbiciem tego, co dzieje się w cywilu. Przecież z przejawami fali mamy do czynienia w szkołach, a nawet na uczelniach.
Generał zaznaczył, że winni zostaną ukarani. - Bijemy się w piersi. To nasza wina, że do tego doszło - podkreślił. - Źródło wszystkich niedopatrzeń musi stąd zniknąć. Żołnierze, którzy zawinili, m.in. młodzi dowódcy, przejdą do innych jednostek. I tam nauczą się, jak nie popełnić podobnych błędów.
Już zdecydowano, że oskarżony o znęcanie się nad młodszym kolegą "Steryd” został przeniesiony... do Gołdapi. - Wojsko ma się szkolić. Jak to robi, to nie ma czasu na myślenie o głupotach - wyjaśnił gen. Skrzypczak. - I tego właśnie wymagam od nowego dowództwa 3. Brygady.
Niedawno generał mianował na dowódcę płk. Jerzego Różaka, z którym razem służył w 11. Lubuskiej Dywizji Pancernej w Żaganiu, jednej z najlepszych jednostek w kraju.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!