sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

Licea zasypane podaniami

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 maja 2002, 22:10
Autor: Ewa Dziadosz

Licea tak. Szkoły zawodowe – nie. Najbardziej oblegane są renomowane ogólniaki. Na złożenie dokumentów do szkół ponadgimnazjalnych uczniowie mają czas do piątku. Nowa procedura naboru umożliwia ubieganie się o przyjęcie do kilku szkół jednocześnie.

– Moja córka złożyła dokumenty do trzech liceów. Musiała najpierw obejrzeć te szkoły, zasięgnąć informacji na ich temat od starszych kolegów i sprecyzować własne oczekiwania – mówi Bogusław Tetiurka z Lublina.
Przy rozpatrywaniu podań honorowane mają być także kopie świadectw ukończenia szkoły. Może zdarzyć się więc tak, że uczeń zostanie przyjęty jednocześnie do kilku szkół. – W pierwszej kolejności będziemy przyjmować tych, którzy u nas złożą oryginały świadectw – zapowiada Alicja Fijałek, dyrektorka XXIII LO w Zespole Szkół Włókienniczych w Lublinie.
Tylko w czterech lubelskich liceach liczba podań sięga 2,5 tys. Tymczasem lubelskie gimnazja ukończy teraz ponad 5 tys. uczniów. W podlubelskim Jastkowie, gdzie zaplanowano utworzenie klasy informatycznej i językowej, do wczoraj zgłosiło się tylko 6 kandydatów. Brak też zainteresowania szkołami zasadniczymi. Jedynie 7 proc. z 2 700 uczniów ostatnich klas zamojskich gimnazjów, złożyło podania do takich placówek.
Dlaczego młodzież garnie się do renomowanych liceów? – Ludzie coraz bardziej rozumieją, że wiedza i umiejętności to największy kapitał – mówi kurator oświaty, Waldemar Godlewski. – Wyniki egzaminu gimnazjalnego będą dopiero za dwa tygodnie. Gimnazjaliści tuż po jego napisaniu byli zadowoleni. To pozwala sądzić, że otrzymają dobre oceny, które umożliwią im naukę w najlepszych szkołach.
W efekcie w renomowanych szkołach znajdą się najlepsi uczniowie.
– Jeśli będzie zbyt dużo kandydatów, którzy spełniają wymagane przez nas kryteria, poprosimy Urząd Miejski o zgodę na utworzenie dodatkowej klasy – mówi Jerzy Janowski, dyr. I LO w Lublinie.
Wszystko rozstrzygnie się na początku lipca, kiedy będą znane listy przyjętych do najbardziej obleganych liceów. Wtedy nie przyjętym kandydatom zostanie kilka godzin na przeniesienie swoich dokumentów do innej – dysponującej jeszcze miejscami – szkoły.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!