poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Liczenie wiernych w niedzielę. Zapytają też o prześladowanie kościoła

  Edytuj ten wpis

Czy w ciągu ostatnich trzech lat doznał ksiądz jakiejkolwiek formy dyskryminacji ze względu na bycie księdzem - obraźliwe komentarze, pobicia? To jedno z pytań zamieszczonych w formularzu, który wypełnią proboszczowie po niedzielnym liczeniu wiernych. Eksperci są tymi pytaniami zaskoczeni, instytut organizujący badanie milczy.

W najbliższą niedzielę w kościołach będą liczeni wierni. Duchowni sprawdzą też, ile osób przystąpi do Komunii świętej. O badaniach praktyk niedzielnych (dominicantes i communicantes) przypomina proboszczom Kuria Metropolitalna w Lublinie na swojej stronie internetowej. Zamieszcza też link do strony, z której można pobrać "formularz niezbędny do przekazania zebranych danych”.

Wśród pytań i rubryk, gdzie proboszczowie mają wpisać zebrane podczas niedzielnych mszy dane jest też rozdział zatytułowany "Nierówne traktowanie katolików”. A nim trzy pytania. Pierwsze dotyczy tego, czy ksiądz spotkał się z jakąkolwiek formą dyskryminacji ze względu fakt, że jest osobą duchowną. Czy padały pod jego adresem np. obraźliwe komentarze, czy też został pobity.

Kolejne z pytań jest analogiczne, tyle że odnosi się do wiernych. Czy np. do parafii zgłosiły się osoby, które twierdziły, że doświadczyły dyskryminacji ze względu na swoje wyznanie. Z kolei ostatnie pytanie ma związek z aktami profanacji miejsc kultu religijnego bądź symboli religijnych. Wszystkie pytania dotyczą zdarzeń, do których mogło dojść w ciągu ostatnich trzech latach.

W Instytucie Statystyki Kościoła Katolickiego, który jest organizatorem badań dowiedzieliśmy się w czwartek, że ankieta dotycząca nierównego traktowania zostanie przeprowadzona po raz pierwszy. Jednak ks. Wojciech Sadłoń SAC, który w ISKK odpowiada za kontakty z mediami, odmawia padania szczegółów. - Nie chcemy wpływać na wyniki tego badania, żeby nie było przekłamań - ucina ks. Sadłoń. - Informacji na ten temat będę udzielać po 19 października.

Tymczasem eksperci zajmujący się sprawami Kościoła są zaskoczeni pytaniami dotyczącymi dyskryminacji. - To może zastanawiać, niemniej kluczowe jest, o jaki kontekst chodzi - mówi dr Magdalena Ogórek, historyk Kościoła. - Ciekawie czy sprawa jest potraktowana lokalnie, z uwagi na wystąpienie incydentów, które mogły mieć wpływ na bezpieczeństwo duchownych w konkretnej diecezji, czy też ta ankieta dotyczy całej Polski. Na razie trudno powiedzieć, jaki jest cel takiego badania. Może jest formą sprawdzenia, czy występuje jakaś forma przemocy wobec duchownych. Jeśli tak, to ankieta wskaże, jaka jest skala tego zjawiska.

- Oficjalnych doniesień od duchownych, jeśli chodzi o formy dyskryminacji, nie mieliśmy - mówi ks. Krzysztof Podstawka, wicekanclerz i rzecznik archidiecezji lubelskiej. - Jeśli chodzi zaś o przypadki profanacji, to w ostatnim czasie zniszczona została kapliczka w Niemcach.

W maju br. została rozbita rzeźba Matki Bożej z tej kapliczki. Sprawa została umorzona. - Nie wykryto sprawców - mówi mł. insp. Janusz Wójtowicz, rzecznik Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji.

Dominicantes i communicantes

Prowadząc statystyki Kościół Katolicki posługuje się dwoma wskaźnikami - dominicantes i communicantes. Pierwszy z nich oznacza odsetek wiernych, którzy uczestniczą w niedzielnej mszy, drugi - procent wiernych, którzy przystępują do komunii. Jest to liczone w odniesieniu do osób do tego zobowiązanych.

* diecezja lubelska, dominicantes - 39,7 procent, communicantes - 19,3 proc.
* diecezja zamojsko-lubaczowska - dominicantes - 45 proc., communicantes - 20,2 proc.

Dane ISKK za 2013 r.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Kościół Krzysztof Podstawka
podatnik
BudŻet
jo
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

podatnik
podatnik (17 października 2014 o 13:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

W Lublinie- księża z którymi miałem do czynienia- zarówno na religii( w kościele a nie w szkole) jak i później w dorosłym życiu byli w zasadzie normalni. Teraz więcej czasu spędzam w mniejszych miejscowościach- i tu dopiero widać tych bufonów w czarnych sukienkach- im mniejsza miejscowość tym większa pazerność- a na dodatek starsi mieszkańcy się na to zgadzają i potulnie płacą tyle ile księżulek każe a stawki należne dla kościoła są dużo wyższe niż w Lublinie

Rozwiń
BudŻet
BudŻet (17 października 2014 o 13:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Po komentarzach na forum Dziennika widać doskonale jaki jest stosunek do katolików i do księży... Gorszy niż do rzekomo dyskryminowanych środowisk LGBTQ czy obcokrajowców w Polsce!!

Nie każdy kto tu bywa wyraża swoją opinię - to raz.

Dwa, to skoro wszedłem pozwolę sobie mieć inne zdanie niż "większość", bo tak się składa , że znam różne statystyki i ta grupa społeczna w niczym tak naprawdę nie dominuje - poza polityczną niezależnością.

W grupie pederastów, pedofilów, złodziei, oszustów, bandytów i płatnych agentów policji oraz służb specjalnych stanowią margines, który przy innych zawodowych grupach jest prawie niewidoczny.

To, co natomiast ma miejsce, to scenariusz niezmienny od lat powojennych - negacja przez 4/5 kadencji, a przed nowymi wyborami umizgi i obietnice z prośbami o apele o spełnienie "obowiązku" obywatelskiego.

Młodziaki pojęcia zielonego nie mają o mechanizmach  funkcjonowania władzy ale nadarza się okazja, bo za dwa dni będzie 30 rocznica bestialskiego mordu przez oficerów MSW dokonanego na ks. Jerzym Popiełuszko.

Sprawdźcie sobie, co z nim zrobili zanim bestialsko pobili i zamordowali. Sprawdźcie, bo zanim przywiązali Mu wór kamieni do szyi, to kolportowali informacje o wszystkim, co piszecie - tyle, że było to wyssane z palca niejakiego J. Rema czyli J. Urbana.

Nie każdy duchowny jest zły - na podstawie statystyk twierdzę, że jest ich jako grupy społecznej najmniej wśród wszelkiej maści przestępców - nie wyłączając pedofilii.

Rozwiń
jo
jo (17 października 2014 o 13:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

a może brak pytania jak księża uprzykrzają życie swym wiernym?

Rozwiń
lobo
lobo (17 października 2014 o 13:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

proszę nie mierzyć wszystkich księży jedną miarą. Naprawdę można spotkać POJEDYŃCZE przypadki księży z powołania a nie z zawodu. Nie chodzę często do Kościoła uważając że to nie sam Kościół jako obiekt czy ksiądz czyni nas chrześcijanami-ale nasze codzienne uczynki. Sami też nie jesteśmy jednoznaczni w swej wierze bo chętrnie chodzimy do Kościoła gdy ktoś z rodziny ma chrzciny, ślub lub pogrzeb. Jednego jestem pewny-ci nadąsani,niewrażliwi i zadufani w sobie księża psują wizerunek instytucji kościoła więc nie chcę ich słuchać.

Rozwiń
Izabella
Izabella (17 października 2014 o 13:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Po komentarzach na forum Dziennika widać doskonale jaki jest stosunek do katolików i do księży... Gorszy niż do rzekomo dyskryminowanych środowisk LGBTQ czy obcokrajowców w Polsce!!

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!