czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Lobby węglowe radziło w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 czerwca 2014, 21:36
Autor: (p.p.)

Nie trzeba walczyć z węglem, ale dwutlenkiem węgla - przekonywał we wtorek podczas Europejskiego Stołu Węglowego Zbigniew Stopa, prezes Bogdanki. W Lublinie spotkali się najważniejsi ludzie z branży.

Węgiel ma wielką przyszłość - taki wniosek można wysnuć z obrad. - Europa walczy z nim przez pryzmat emisji dwutlenku węgla. Tymczasem energia pozyskiwana w ten sposób ma przyszłość, a to za sprawą nowych technologii, np. budowy bloków energetycznych, które emitują nawet 20 proc. mniej dwutlenku węgla - tłumaczył Stopa.

W podobnym tonie wypowiadali się inni uczestnicy konferencji, w tym szefowie Euracoal - Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego - która zachęca do tych paliw w Parlamencie Europejskim. - Będziemy robić wszystko, aby promować polskie górnictwo w Europie - powiedział Nigel Yaxley, wiceprezydent Euracoal. A to wszystko w kontekście planów zwiększenia wydobycia przez Bogdankę oraz zapowiedzi budowy nowych kopalni w naszym regionie.

Stanisław Adamiak z zamojskiego Zomaru przedstawił możliwości współpracy z Ukrainą. - Lubelskie ma wręcz idealne położenie oraz warunki logistyczne, aby współpracować z Ukrainą w ramach wydobycia węgla oraz produkcji energii. Trzeba tylko, aby za naszą wschodnią granicą zapanował spokój - powiedział prezes Adamiak.

Lubelska firma Sigma poinformowała we wtorek o zaawansowanych pracach nad wielofunkcyjnym, kompaktowym pojazdem przeznaczonym do pracy pod ziemią. - To nasza własna konstrukcja. Gotowy prototyp pokażemy w październiku - mówi Małgorzata Pawlik-Karyba, dyrektor odpowiedzialna za ten projekt. Nieoficjalnie mówi się, że kompaktową konstrukcją z Lublina jest zainteresowana armia.

Obrady w Lublinie zgromadziły najważniejsze osoby z europejskiego lobby węglowego. - Przykład Bogdanki pokazuje, że węgiel można wydobywać tanio i z dobrym zyskiem. Wciąż jest otwarta kwestia budowy elektrowni w naszym regionie. Ma to sens ekonomiczny tylko blisko źródła paliwa. A w walce z dwutlenkiem węgla trzeba szukać innych dróg niż walka z węglem. O to chodzi w lobbowaniu w Brukseli - mówi prezes Stopa.

Wbrew zapowiedziom w Lublinie nie pojawili się ani wicepremier Janusz Piechociński, ani minister Włodzimierz Karpiński.
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!