środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Lokatorze, pakuj swoje walizki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 lipca 2002, 19:31

Jeśli zajmujesz mieszkanie z kwaterunku w prywatnej kamienicy, możesz je stracić bez zapewnienia innego dachu nad głową.
Jedenaście rodzin z prywatnej kamienicy w centrum Lublina musi wyprowadzić się w ciągu trzech lat. W podobnej sytuacji są setki innych lokatorów.
Ale cieszą się właściciele - po latach czekania odzyskają swoje budynki.

Zajmuję ten lokal od 1961 roku - mówi Lucyna Wójcik, mieszkanka kamienicy przy ul. Narutowicza w Lublinie. - Nic tutaj nie było. Ani ścian, łazienki, ani wody. Do ubikacji chodziliśmy na podwórko. Wszystko powoli wyremontowaliśmy wraz z mężem. Za swoje pieniądze. I teraz dostaliśmy takie pismo, że każą nam do 30 kwietnia 2005 roku opuścić nasze cztery kąty. Dokąd mamy pójść?
W podobnej sytuacji jest jeszcze 11 rodzin z tej samej kamienicy i tysiące osób w całym kraju. Ustawa o ochronie praw lokatorów przewiduje możliwość wypowiedzenia umowy najmu z kwaterunku, bez konieczności dostarczenia innego mieszkania.
- Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku, gdy właściciel zamierza zamieszkać w swoim lokalu lub wprowadzi tam kogoś z rodziny - wyjaśnia Radosław Liberda ze Zrzeszenia Właścicieli i Zarządców Domów w Lublinie. - Dodatkowym warunkiem jest także okres wypowiedzenia, który musi trwać trzy lata.
Z zapisów tych zaczęli ostatnio korzystać licznie właściciele prywatnych kamienic.
- Wielu właścicieli przez lata nie korzystało ze swojej własności - mówi Jerzy Welman, właściciel prywatnych budynków. - Bywały przypadki, że nie mieliśmy gdzie mieszkać, chociaż mieliśmy kamienicę. Czy to jest w porządku?
- Właściciele wypowiadają umowy, nie podając przyczyny, i to bez względu na to, czy płaci się czynsz regularnie czy nie. Zwykle dotyka to emerytów i rencistów - tak racje lokatorów przedstawia Zbigniew Malesa z Ogólnopolskiego Ruchu Ochrony Interesów Lokatorów.
Zdaniem lokatorów i właścicieli pomóc w takiej sytuacji powinny gminy, ale samorządy nie mają mieszkań komunalnych.
- Ustawa nie nakłada na gminę obowiązku zapewnienia lokali zamiennych dla tych osób - mówi Ewa Lipińska z Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Lublinie. - Jeśli będą spełniały określone warunki, to mogą ewentualnie zapisać się w kolejce do lokali komunalnych. W miarę naszych możliwości będziemy takie mieszkania przydzielać.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!