poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Lokatorzy, róbta co chceta

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 marca 2008, 19:43
Autor: Dominik Smaga

W ponad 150 budynkach w Lublinie nie będzie miał kto pobierać czynszu, zlecać wywozu śmieci i dostaw wody. Tysiącom mieszkańców grozi gehenna.

- To głupia decyzja. Bo komu ja będę czynsz płaciła? Przyjdzie obca osoba i dam jej pieniądze? W czym się będę myła, na czym ugotuję obiad, jak wody nie będzie? - mnoży pytania Jolanta Wiejak, lokatorka kamienicy przy Szkolnej.

W styczniu tego roku lubelska Rada Miasta uchwaliła nowy statut Zarządu Nieruchomości Komunalnych, który administruje miejskimi budynkami. Ale nie tylko, bo opiekuje się też wieloma kamienicami prywatnymi.

- To domy, których właściciele są rozproszeni, nie można do nich dotrzeć bądź nie interesują się swoim mieniem - wyjaśnia Artur Cichoń, rzecznik ZNK.

Uchwała trafiła na biurko wojewody lubelskiej. To standardowa procedura. Prawnicy urzędu wojewódzkiego sprawdzali, czy jest zgodna z prawem. Wojewoda uznała, że jeden z przepisów statutu ZNK jest nielegalny i unieważniła go.

Chodzi o paragraf mówiący, że ZNK może też zarządzać prywatnymi budynkami.

- Zakłady budżetowe nie mogą wykraczać poza ramy użyteczności publicznej. A zarządzanie prywatnymi budynkami w świetle prawa jest działalnością komercyjną - mówi Cezary Widomski z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Szef ZNK łapie się za głowę. - W tej chwili mamy w zarządzie około 150 takich budynków. Ich obsługa zostanie sparaliżowana - alarmuje Henryk Łacek, dyrektor ZNK. Nie będzie miał kto podpisać umowy na dostawę wody i ciepła albo na wywóz śmieci. Nie będzie miał kto powkręcać żarówek, chyba że zrobią to sami lokatorzy. Kto będzie zbierał czynsz? Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji.

Problem dotyczy półtora tysiąca rodzin. - W zarządzanych przez nas prywatnych budynkach mieszka około 4 tysięcy osób - wylicza Cichoń. - Tylko na Starym Mieście jest 18 takich kamienic!

- Nie wiem, jak by to miało wyglądać bez gospodarza - martwi się Joanna Rudzińska z ul. Szkolnej. - Teraz budynek jest bardzo dobrze zarządzany. Dozorczyni regularnie sprząta klatkę, administratorka sprawdza, czy wszystko w porządku. Jak ze schodów wypadł szczebelek, zadzwoniłam i zaraz naprawili. Jak pojawiła się sadza z pieca, to od razu przyjechali kominiarze. A tak do kogo będziemy dzwonili? - pyta pani Jolanta. - Ta decyzja powinna być natychmiast zmieniona - dodaje jej mąż Paweł.

W ZNK szukają już wyjścia z sytuacji. - Po świętach mam mieć opinie prawników, którzy zaproponują zmianę tego przepisu - zapowiada Łacek. Radni mogą jeszcze zaskarżyć rozstrzygnięcie wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
stefan
goła
w żakieciku
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

stefan
stefan (24 marca 2008 o 23:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To bardzo dobry pomysł, jak wyglądają kamienice zarządzane przez ZNK i tym podobne miejskie (po)twory widać po wyglądzie takich ulic jak lubartowska. Odpiłować ZNK od zarządzania bo to jest twór który się do tego nie nadaje. Brawo Pani Wojewodo jest wielu takich jak ja, co będą Pani kibicować, tylko niech się Pani teraz z tego nie wycofa, bo prawnicy już szykują jakąś furtkę...
Rozwiń
goła
goła (22 marca 2008 o 18:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
w żakieciku napisał:
Ty jesteś nie tylko goła, ale i głupia? Chcesz od rządzących przez 2 lata mieszkań, a ile wybudowali do tej pory spadkobiercy Gierka? Bo już wtedy obiecywali... A obecna władzunia od pierwszego dnia po ówczesnej przegranej batalii jawnie twierdziła i faktycznie doprowadziła do przedterminowych wyborów. I co? I wielkie wiadro!!! A pani minister od szpitali najgłośniej wrzeszczała, żeby dać lekarzom tyle forsy, ile chcą, bo forsa na to jest i ona wie gdzie. A jak ma się to do Radomia chociażby? W walce o władzę kłamczuchy nie przebierały w obiecankach, a teraz coraz bardziej cieniacko...Może i jestem głupia, bo goła. Ale nie krętaczka. A krętacze i paranoicy rozliczają innych nie mogąc siebie rozliczyć, bądź chcąc swoje brudy ukryć. Tyle i nic więcej. Trzymaj się mądry inaczej.
Rozwiń
w żakieciku
w żakieciku (22 marca 2008 o 18:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
goła napisał:
A poprzednio nie było burdelu, bo był cyrk w budowie. Podsłuchy, inwigilacja, medialne oskarżenia bez racjonalnych dowodów, nieuzasadnione zatrzymania, wszystko na pokaz, by nabełtać ludowi w głowach, by pokazać, jak to walczymy z przestępcami. Lud prosty w bajeczki wierzył i na hasełka się łapał. Lud prosty czekał na obiecane eldorado, 3 miliony nowych mieszkań, pracę, podwyżki, miało być lepiej i lepiej było, rządzącym, bo własne brudy ukrywało się pod medialnymi zagraniami o łapaniu przestępców. A teraz wychodzą przekręty, dzikie prywatyzacje, dziwne sprawy majątkowe "szlachetnego" PiS. Ale o tym ojciec dyrektor przez swą radiostację nie mówi, bo całkiem straciłby twardy elektorat...
A tak naprawdę, więzienia są przepełnione (pytanie czemu w katolickim kraju jest tyle przestępców, co na to ojciec dyrektor?). Skazani czekają w kolejce na odbycie kary w zakładzie karnym, bo nie ma miejsc.
Ze szpitalami to poprzedni rząd sobie dawał znakomicie radę, doprowadzając do całkowitej ruiny szpitale.

Ty jesteś nie tylko goła, ale i głupia? Chcesz od rządzących przez 2 lata mieszkań, a ile wybudowali do tej pory spadkobiercy Gierka? Bo już wtedy obiecywali... A obecna władzunia od pierwszego dnia po ówczesnej przegranej batalii jawnie twierdziła i faktycznie doprowadziła do przedterminowych wyborów. I co? I wielkie wiadro!!! A pani minister od szpitali najgłośniej wrzeszczała, żeby dać lekarzom tyle forsy, ile chcą, bo forsa na to jest i ona wie gdzie. A jak ma się to do Radomia chociażby? W walce o władzę kłamczuchy nie przebierały w obiecankach, a teraz coraz bardziej cieniacko...
Rozwiń
klawo
klawo (22 marca 2008 o 11:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No właśnie.
Kto tym ludziom umyje okna i posprząta przed świętami?
Sami od wielu lat nie dają sobie rady.
Rozwiń
goła
goła (22 marca 2008 o 09:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wrażliwy napisał:
Chcieliście baraneczki PO, macie zapłatę! Ogólny bur.del, wypuszczanie z wiezienia przestępców, zamykanie szpitali, itd... Tak zagłosowaliście i teraz POczekajcie na efekty!A poprzednio nie było burdelu, bo był cyrk w budowie. Podsłuchy, inwigilacja, medialne oskarżenia bez racjonalnych dowodów, nieuzasadnione zatrzymania, wszystko na pokaz, by nabełtać ludowi w głowach, by pokazać, jak to walczymy z przestępcami. Lud prosty w bajeczki wierzył i na hasełka się łapał. Lud prosty czekał na obiecane eldorado, 3 miliony nowych mieszkań, pracę, podwyżki, miało być lepiej i lepiej było, rządzącym, bo własne brudy ukrywało się pod medialnymi zagraniami o łapaniu przestępców. A teraz wychodzą przekręty, dzikie prywatyzacje, dziwne sprawy majątkowe "szlachetnego" PiS. Ale o tym ojciec dyrektor przez swą radiostację nie mówi, bo całkiem straciłby twardy elektorat...
A tak naprawdę, więzienia są przepełnione (pytanie czemu w katolickim kraju jest tyle przestępców, co na to ojciec dyrektor?). Skazani czekają w kolejce na odbycie kary w zakładzie karnym, bo nie ma miejsc.
Ze szpitalami to poprzedni rząd sobie dawał znakomicie radę, doprowadzając do całkowitej ruiny szpitale.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!