piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Lokatorzy szukają pieniędzy na czynsz

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 grudnia 2002, 21:33

Nie trzeba było długo czekać na pierwsze efekty grudniowej podwyżki czynszów w prywatnych kamienicach. Lokatorzy składają podania o dodatki mieszkaniowe i przydział mieszkań socjalnych. Ale na te drugie nie mają co liczyć.

– Po wprowadzeniu nowych stawek wynoszących 5,50 zł/mkw. nie było żadnych odwołań – mówi Radosław Liberda ze Zrzeszenia Właścicieli i Zarządców Domów, które administruje 30 prywatnymi budynkami.
Nie oznacza to jednak, że problemów nie ma. Lokatorzy prywatnych kamienic – przede wszystkim emeryci i renciści – obawiają się, że nie będą w stanie płacić wyższych rachunków. A od niedzieli stawka za mkw. może wynieść w Lublinie maksymalnie 6,64 zł.
– Bardzo obawiam się tych podwyżek – mówi Lucyna Wręga, lokatorka kamienicy przy ul. Kunickiego 45 w Lublinie. – Nie wiem, jak sobie poradzimy. Od roku korzystamy już z dodatku mieszkaniowego. Sama utrzymuję pięcioosobową rodzinę. Dzieci chodzą jeszcze do szkoły.
– Wprowadziłem w swoich kamienicach zróżnicowaną podwyżkę –
od 4 do 5,50 zł. Zależne to było od standardu budynku oraz lokalizacji – mówi Jarosław Urban, właściciel kilku lubelskich kamienic, niedawny kandydat na prezydenta Lublina.
Zdaniem Urbana wielu lokatorów ma problemy z płaceniem czynszów. Nie korzystają jednak z dofinansowania oferowanego przez gminy. Natomiast prywatni właściciele dzięki podwyżkom będą mogli lepiej zadbać o budynki, które częstokroć znajdują się w opłakanym stanie.
– Podwyżka dotknęła wielu lokatorów – przyznaje Adam Głowacz, prezes Społecznego Komitetu Ochrony Lokatorów w Lublinie. – Codziennie przychodzi do nas około 10 osób. Pomagamy im pisać podania o przydział lokalu socjalnego. Zwracałem się już do Zarządu Miasta w sprawie budowy mieszkań socjalnych. Będziemy występować do lubelskich parlamentarzystów, by wnioskowali o wzrost wysokości dodatków mieszkaniowych.
Biedniejsi mieszkańcy prywatnych kamienic mogą liczyć jedynie na dodatki mieszkaniowe z gminy i ewentualne zrozumienie właściciela domu, który zgodzi się na stopniowe wprowadzanie podwyżki, a nie jednorazowy wzrost. Coraz więcej takich lokatorów odwiedza Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Lublinie.
– Nie zmieniły się kryteria przyznawania dodatków mieszkaniowych – mówi Ewa Lipińska z tego wydziału. – Zgłasza się jednak coraz więcej osób, którym dodatki przysługiwały już wcześniej, ale nie korzystały z nich. Starają się także o przydział mieszkań socjalnych, ale tych po prostu nie mamy.
Kiedy właściciele domów wystąpią do sądu o eksmisję lokatora zalęgającego z opłatami czynszowymi i ten zdecyduje o przyznaniu lokalu socjalnego, to obowiązkiem gminy jest taki lokal zabezpieczyć. W przypadku ich braku samorząd będzie musiał płacić właścicielowi kamienicy odpowiedni czynsz.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!