wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Losowanie zadecydowało o podziale unijnych pieniędzy. Które samorządy dostały?

Dodano: 4 stycznia 2017, 19:28

Kryteria spełniało 28 gmin, których projekty opiewały na łączną kwotę 79 mln zł. Ale do rozdania było tylko 49 mln zł. Dlatego po raz pierwszy w historii dzielenia unijnych funduszy w naszym regionie, trzeba było losować. Emocji nie brakowało

Chodzi o dotacje na odnawialne źródła energii. Pod koniec ubiegłego roku 108 samorządów otrzymało na ten cel łacznie 350 mln zł. Większość z nich to mniejsze gminy. Przepadły wnioski zgłoszone przez duże miasta, m.in. Lublin i Białą Podlaską.

Do wydania było jeszcze 49 mln zł. Te pieniądze należały się wnioskodawcom, którzy znaleźli się tuż „pod kreską”. W tej grupie znalazło się 28 samorządów z projektami ocenionymi na 97,5 pkt. Ich łączna wartość to 79 mln zł, więc pieniędzy nie wystarczyło dla wszystkich. Dlatego po raz pierwszy w historii zdecydowano się na losowanie.

– Wolimy takie rozwiązanie, niż dotowanie wszystkich wniosków zmniejszonym dofinansowaniem. Inwestycje w zieloną energię są kosztowne i obawiam się, że część gmin bez pełnego wsparcia mogłoby w ogóle z tego zrezygnować – tłumaczy Sławomir Sosnowski, marszałek województwa.

Na losowanie zaproszono przedstawicieli zainteresowanych samorządów i dziennikarzy. Bezstronność miała zapewnić piłkarka ręczna MKS Selgros Lublin Dagmara Nocuń, która wyciągała ze szklanego pojemnika kule z kartkami z nazwami gmin.

Jako pierwsza wylosowana została gmina Urzędów. Wraz z wyjmowaniem kolejnych losów, na sali dało się słyszeć coraz głośniejsze wyrazy zadowolenia.

– Stres był ogromny. Nigdy nie brałam udziału w żadnych grach hazardowych, dlatego byłam bardzo podekscytowana – mówi Joanna Kowalska, wójt gminy Wilków (gmina została wylosowana jako ósma). – Jesteśmy gminą wiejską i da nam to lepsze szanse na przyszłość. Ludzie wrócą utrudzeni z pola i będą mieli możliwość umycia rąk w ciepłej wodzie.

Jeszcze bardziej cieszył się wójt gminy Piszczac. – To był ostatni los. A kwota, jaka została w puli to niecałe 5,5 mln zł. Właśnie na tyle opiewał nasz wniosek – mówi Kamil Kożuchowski.
Dobrego humoru nie tracili także ci, do których szczęście się nie uśmiechnęło. – Jestem pełen optymizmu. Uważam, że nie ma możliwości, żebyśmy tych środków nie otrzymali. Będzie to tylko odłożone w czasie o jakieś dwa-trzy miesiące – jest przekonany Dariusz Wróbel, burmistrz Opola Lubelskiego.

Według zapowiedzi urzędników, nie wylosowane wczoraj gminy wciąż mogą liczyć na dofinansowanie. Do budżetu konkursu wrócą pieniądze m.in. z oszczędności poprzetargowych. Ponadto samorządy, które nie zgadzają się z oceną swojego wniosku, mogą złożyć protest. Na tzw. procedurę odwoławczą zabezpieczono blisko 43 mln zł.

Czytaj więcej o: Lublin dotacje marszałek losowanie
Użytkownik niezarejestrowany
jas.
samoraądowiec
(37) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 stycznia 2017 o 17:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeżeli to było uczciwe to dobry pomysł na pewno tego nie wymyślił Marszałek
Rozwiń
jas.
jas. (5 stycznia 2017 o 15:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
samoraądowiec napisał:
Drugie LOTTo w urzędzie marszałkowskim w Lublinie
To nie LOTTO, to gra W ZIELONE> Najwyższy czas wyrawać te chwasty z samorządu wojewódzkiego. W wielu gminach to się udało. Wreszczie ludzie zmądrzeli  i pozbyli się arbuzów. Obecnie, Ci nowi wójtowie za to cierpią a społeczeństwo jest karcone za swoją słuszną i mondrą decyzje. To dotyczy m.in. Wilkołaza i wiele innych. Może by stworzyć listę takich samorządów gnębionych przez armię"napoleona".
Rozwiń
samoraądowiec
samoraądowiec (5 stycznia 2017 o 15:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Drugie LOTTo w urzędzie marszałkowskim w Lublinie
Rozwiń
Gość
Gość (5 stycznia 2017 o 15:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Moglibyscie napisac, jakie konkretnie gminy zostały wylosowane.
Rozwiń
Gość
Gość (5 stycznia 2017 o 14:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zslowcy mają wprawę w "losowaniach": wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/453928,przeswietlili-stowarzyszenie-piechocinskich-rodzinne-koneksje-i-wielka-kasa.html
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (37)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!