poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Lotnisko Lublin będzie miało straty. Kto i ile dopłaci?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 lipca 2013, 17:08

Lotnisko Lublin (Jacek Świerczyński)
Lotnisko Lublin (Jacek Świerczyński)

Wiadomo, że pierwszy rok działania portu skończy się stratą. Jak dużą? Tego władze spółki nie zdradzają. Ale samorządy już wykładają pieniądze na jej pokrycie

10 mln zł wyda Zarząd Województwa lubelskiego na objęcie 100 tys. akcji w Porcie Lotniczym Lublin. Decyzja zapadła na jednym z ostatnich posiedzeń władz województwa.

– To dokapitalizowanie zgodne z harmonogramem – tłumaczy marszałek Krzysztof Hetman (PSL).

Do tej pory województwo włożyło do lotniczej spółki 61,7 mln zł. Główni akcjonariusze – Lublin i województwo – będą wspierać ją w zamian za akcje aż do 2028 r. Firma potrzebuje pieniędzy na zabezpieczenie finansowe inwestycji oraz usprawnienia.

Tajne prognozy

Pieniądze na pewno się przydadzą, gdyż nieoficjalnie mówi się nawet o kilkudziesięciu milionach złotych na minusie po pierwszym roku działania lotniska. Ale spółka nie zdradza, jaka strata jest przewidywana.

– Z uwagi, że prognozy i plany finansowe są m.in. wypadkową zawartych umów, nie są ujawniane, stanowiąc tajemnicę handlową – odpowiada Piotr Jankowski, rzecznik PLL.

Jankowski zaznacza, że prognozy finansowe znane są radzie nadzorczej portu, a tym samym jego akcjonariuszom. Ale przewodniczący Rady także nie ujawnia, o jakie liczby chodzi.

– Tak naprawdę jeszcze nie roztrząsaliśmy porządnie planu finansowego, dużo niewiadomych jest w tych cyfrach – mówi oględnie Jacek Sobczak, szef RN PLL. – Potrzebujemy kilku godzin i myślę, że pod koniec lipca będziemy szczegółowo analizować plan finansowy.

Dodaje, że strata operacyjna jest wpisana w pierwsze lata działania lotniska.

– Umowa wsparcia przewiduje, że główni akcjonariusze będą ją pokrywać w proporcjach 52 proc. (Lublin) i 48 proc. (lubelskie) – wyjaśnia Sobczak. – Ale dopóki spółka nie rozliczyła procesu inwestycyjnego, możemy ją dokapitalizować, zamieniając pieniądze na akcje. Dlatego wspomniane 10 mln zł mogą być przeznaczone na pokrycie straty.

Ile szykuje Lublin

Ile szykuje Lublin na dofinansowanie lotniska? Na ten rok w budżecie miasta na dokapitalizowanie PLL zapisane jest 5 mln zł. – Nie planujemy większej kwoty – wyjaśnia Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Jeszcze niedawno władze portu zakładały, że w 2013 roku lotnisko odprawi 300 tys. podróżnych. Ale już wiadomo, że to próg nie do osiągnięcia. W środę lotnisko świętowało przylot 100-tysięcznego pasażera.

200 tys. pasażerów

– Do końca tego roku odprawimy ponad 200 tys. ludzi – zapowiada Krzysztof Wójtowicz, prezes PLL. I zaznacza, że to dobry wynik: W 2005 roku, po wejściu do Unii, lotniska w Rzeszowie, Łodzi, czy Bydgoszczy odprawiły podobną liczbę pasażerów.

Budowa lotniska

Budowa lotniska kosztowała (dane sprzed rozliczenia inwestycji, która formalnie trwa) nieco ponad 420 mln zł (bez VAT).

144 mln zł wyłożyła Unia i państwo. Środki własne portu to ok. 127 mln zł, a z emisji obligacji doszło 150 mln zł.

Lotniska nierentowne

Według najnowszych danych w Polsce jest sześć lotnisk, które na siebie zarabiają. To porty w Warszawie, Krakowie (3,2 mln pasażerów w 2012 roku), Gdańsku (2,9 mln pasażerów), Katowicach (2,6 mln pasażerów), Wrocławiu (2 mln pasażerów) oraz Poznaniu (1,5 mln pasażerów). Pozostałe sześć lotnisk jest nierentownych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
DOLNOŚLĄZAK
jojo
acv
(76) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

DOLNOŚLĄZAK
DOLNOŚLĄZAK (3 sierpnia 2013 o 05:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Uczcie śię od Wrocławia i otwóżcie tam loty , bo tam przesiatka do Berlina i bonn.

Rozwiń
jojo
jojo (23 lipca 2013 o 09:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jesteśmy ABSOLUTNIE totalnie oddanymi fanami Portu Lotniczego Lublin w Świdniku oraz Sądu Rejonowego Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku!

Najukochańszy i Umiłowany, Drogi i Szanowany, Wieczny Marszałek i Hetman Lubelszczyzny w swojej niezmierzonej Mądrości przeniesie siedzibę urzędu Marszałkowskiego do Świdnika i nazwie ją MARSZAŁKO-HETMAŃSKI NAJWYŻSZY URZĄD LUBELSZCZYZNY!

Mieszkańcy Lubelszczyzny zadeklarowali, że wybór Drogiego Szanowanego Krzysztofa Hetmana na JEDYNEGO NIEOMYLNEGO MARSZAŁKA-HETMANA LUBELSZCZYZNY podyktowany był niezliczonymi życzeniami członków Partii, pracowników aparatu państwowego i ludu aby tak właśnie się stało. Wszyscy oddali cześć nowemu MARSZAŁKOWI-HETMANOWI i gorąco Mu gratulowali, krzycząc głośno: "Hurra"

Cały lud i członkowie PSL z regionu lubelskiego potępiają także Arkadiusza Bratkowskiego!

Bratkowski pomyślał o byciu kontrkandydatem HETMANA - To skandaliczne zachowanie spowodowało ogromny gniew Ludu Lubelszczyzny i całej Gwardii urzędników z ramienia PSL. Te niecne czyny miały miejsce w momencie, gdy nie dobiegła nawet końca żałoba po odmówienia przyjęcia mandatu GŁÓWNEGO NADPOSŁA RP PRZEZ UMIŁOWANEGO I SZANOWANEGO HETMANA-MARSZAŁKA.

HURRRRA 

Lud Lubelszczyzny

tyfus zmień lekarza

Rozwiń
acv
acv (22 lipca 2013 o 22:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

średni jeden samolot dziennie, a pracownikow tyle co we Frankfurcie!

Rozwiń
ubz
ubz (21 lipca 2013 o 21:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

proponuję obniżyć wysokie pensje dyrektorów, zarządu i rn - niech każdy oszczędza, a nie tylko obywatele będą dokładać z podatków!!!

Rozwiń
czesław
czesław (21 lipca 2013 o 08:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dajcie następnemu koledze królika 400 tyś odprawy to lotnisko na pewno się zbilansuje.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (76)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!