wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Lubelscy dominikanie dostali pieniądze na dalszy remont bazyliki

Dodano: 17 września 2016, 20:37
Autor: aa

(fot. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego)
(fot. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego)

Blisko 13 milionów złotych – tej wysokości unijną dotację otrzymali lubelscy dominikanie na kolejne prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane w bazylice przy ul. Złotej. W piątek minister kultury prof. Piotr Gliński podpisał z przeorem lubelskich dominikanów o. Grzegorzem Kluzem umowę o dofinansowanie.

Projekt pod nazwą „Klasztor w sercu miasta” – renowacja Bazyliki Ojców Dominikanów w Lublinie nie jest jedynym trzech projektów dotyczących obiektów sakralnych, który otrzymał unijne dofinansowanie. Pozostałe to te zgłoszone przez Klasztor Ojców Paulinów Jasnej Góra w Częstochowie i Diecezję Kaliską.

– To projekty nowoczesne, odnoszące się do naszego dziedzictwa kulturalnego, które jest tak pięknie strzeżone w obiektach sakralnych w Polsce – zaznaczał podczas uroczystego podpisania umów prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Projekt lubelskich dominikanów opiewa kwotę 15,6 mln zł, zaś kwota dofinansowania wyniesie 12,8 mln zł.

Zaplanowane w ramach projektu prace dotyczą prac konserwatorskich i remontów dwóch kaplic – Firlejów i Ossolińskich. Wypięknieje też cała bazylika w której mają odbywać się koncerty. Oprócz renowacji bazyliki zakonnicy chcą wykonać również ogrzewanie podłogowe z wykorzystaniem pomp ciepła oraz wymienić posadzki. W unijnym projekcie zawarty jest też  element edukacyjny ponieważ kaplice, będą dodatkowo funkcjonować jako miejsce różnych warsztatów dla dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych m.in. z zakresu historii sztuki. Środki z unijnego projektu mają posłużyć także w przeprowadzenie konserwacji części zbiorów – księga Ruszla.

Zaplanowane prace w ramach unijnego projektu mają zakończyć się w czerwcu 2018 r.

KZ NSZZ
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

KZ NSZZ
KZ NSZZ "S" ORG. i ASC (18 września 2016 o 14:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
szukaj na fb: kz nszz solidarnosc organistów (z do-PiS-kiem: 2; 3; 4 i 5 ) Resztę obejmije PiS – lamowska CENZURA!
Rozwiń
Gość
Gość (18 września 2016 o 09:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Warto by dowiedzieć się od prof.vicepremiera :ile fundacji kościelnych jest zarejestrowanych w poszczególnych ministerstwach i ile łącznie pieniędzy/rocznie/ przekazywanych jest na cele religijne? Ludzie płacą podatki/księża nie i zusu także nie płacą/ i chcą wiedzieć jak mocno są obciążani niezależnie od niedzielnej tacy.Tak w imię zwykłej przyzwoitości każda władza powinna postępować.
Rozwiń
Gość
Gość (17 września 2016 o 23:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zrobić ogrzewanie ale bez celi niejakiego Ludwika Wiśniewskiego, który wypowiada się krytycznie o obecnych czasach
Rozwiń
Gość
Gość (17 września 2016 o 22:30) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
no, jezuici byli nie lepsi,ale 13 mln. dla tych gości to marnotrawstwo niesłychane,zwłaszcza ,że przedmiotu ich działalności czyli duszy żaden z tych katabasów nigdy na oczy nie widział ,za to pieniądze sa ich głównym motorem działań,a te owszem i widzieli i mieli dla nich zastosowanie przez wydawanie ,jak te oprychy duchowce z bydgoszcze co przepier..lili 11 mln enpeelów w 10 lat na kobiety wino śpiew i nurkowanie
Rozwiń
Gość
Gość (17 września 2016 o 22:02) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
Dla inkwizycji tyle kasy??? Przecież to są Dominicanes jak mawiano on ich w okresie Sanctum officium. Po za tym dotychczas przeprowadzane remonty czy raczej odświeżania są poniżej jakiegokolwiek poziomu co na to konserwatorzy czyli MKZ (Mącik) i WKZ (Kopciowski). A teraz jeszcze ojce wielebne operetkę chcą robić z bazyliki, wstyd, restauranta dajta nam od razu a główne danie niech ma nazwę "próba wody". Co do ogrzewania podłogowego to "Pan Wiesio" wykona po kosztach cyknie lenteks a po spód da styropian i będzie git.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!