środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Lubelscy politycy zarobią mniej pieniędzy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 marca 2011, 07:35

Krzysztof Żuk, prezydent Lublina zarabia o 426 zł za dużo (archiwum)
Krzysztof Żuk, prezydent Lublina zarabia o 426 zł za dużo (archiwum)

Radni sejmiku obcięli wczoraj wynagrodzenie marszałkowi Krzysztofowi Hetmanowi. Obniżki płac czekają również innych samorządowców.

Radni wojewódzcy ustalili w grudniu ubiegłego roku, że Hetman zarobi miesięcznie 12 715 zł*. Tymczasem wczoraj zmniejszyli mu pensję do 12 365 zł. Powód? Właśnie do tej kwoty Sejm obniżył maksymalne wynagrodzenie marszałków, prezydentów, wójtów i burmistrzów.

– Sejmik nie może tego nie zauważyć. Bo przyjdzie kontrola z Regionalnej Izby Obrachunkowej i nakaże zwrócić nienależnie wypłacone pieniądze – przestrzegała Małgorzata Wrzołek, szefowa marszałkowskich prawników.

Tymczasem radni PiS – choć są w opozycji – bronili wynagrodzenia marszałka. – Ustaliliśmy je zgodnie z prawem – przekonywał Andrzej Pruszkowski.

Ale Jacek Sobczak (PO), członek Zarządu Województwa przestrzegał: Chodzi o to, żeby eleganckie zachowanie i miły gest nie doprowadziły do perturbacji i reakcji RIO.

Nie tylko Hetman będzie mniej zarabiał. – Wielu samorządowców też musi przełknąć tę żabę – zauważa Małgorzata Wrzołek. Np. radni miejscy przyznali prezydentowi Lublina Krzysztofowi Żukowi też za dużo – 12 791 zł.

– Nie miałem jeszcze sygnału w tej sprawie, muszę to sprawdzić – stwierdza Piotr Kowalczyk, przewodniczący Rady Miasta w Lublinie. Więcej niż pozwolili posłowie zarabia również Janusz Grobel, prezydent Puław – 12 777 zł.

Jak wyglądają zarobki pozostałych prezydentów? Solidną podwyżkę dostała Agata Fisz, prezydent Chełma. Zarabia 12 343 zł, czyli aż o 2 tys. więcej niż w ubiegłej kadencji.

– Prezydent jednego z największych miast na Lubelszczyźnie pobierała wynagrodzenie mniejsze od prezydentów równorzędnych miast, takich jak Puławy, Biała Podlaska lub Zamość – mówi Zygmunt Gardziński, przewodniczący chełmskiej rady miasta. – Są również gminy, gdzie wójtowie zarabiają o ok. 2 000 zł więcej niż prezydent Agata Fisz, np. Izbica, Terespol. Wynik wyborczy, czyli blisko 70 proc. poparcia dla pani prezydent także przemawia za zaproponowaną podwyżką – tłumaczy i dodaje, że jest za dobrym wynagradzaniem, a potem wymaganiem dobrej pracy.

Podobnie zarabia prezydent Zamościa Marcin Zamoyski. – 12 260 zł brutto. Nie słyszałem o pomyśle, żeby zmienić to wynagrodzenie – mówi Karol Garbula, rzecznik prasowy prezydenta.
Po ostatnich wyborach samorządowych nie podwyższano zarobków prezydenta Białej Podlaskiej. – Zarabia 12 240 zł – informuje Renata Szwed, dyrektor gabinetu prezydenta. (PIT)

* Wszystkie kwoty brutto.

PO KIESZENI

Mniej będą zarabiać radni miejscy z Kraśnika. Od marca przewodniczący RM dostanie 2 286 zł diety (mniej o 485 zł). Jego zastępcy otrzymają dietę pomniejszoną o 40 proc. (czyli 1 801 zł). O 5 proc. mniej dostaną również szefowie komisji.

Tyle samo, co do tej pory zarobią szeregowi rajcy. Oszczędności zaproponował przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, Jerzy Misiak. Kolejne obniżki postulował radny Platformy Obywatelskiej – Zbigniew Marcinkowski.

Krzysztof Hetman, marszałek województwa straci 350 złotych

Krzysztof Żuk, prezydent Lublina zarabia o 426 zł za dużo

Janusz Grobel, prezydent Puław zarabia o 412 zł za dużo
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Obywatel
Gość
kuternoga
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Obywatel
Obywatel (1 marca 2011 o 12:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zarobki wszystkich funkcjonariuszy publicznych powinny być powiązane z najniższą krajową, tj. powinni zarabiać nie więcej niż trzy najniższe krajowe pensje. Pracowali by wtedy żeby coś zrobić, żeby te najniższe pensje były większe...
Rozwiń
Gość
Gość (1 marca 2011 o 10:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wójt Terespola 14 0000 zł. pensji!!!!!!!!!!!!! toż za to mozna pół Terespola kupić, a z IPN juz sie rozliczył??????????
Rozwiń
kuternoga
kuternoga (1 marca 2011 o 09:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wielkie mecyje. A ten z Puław to tyle, a ta z Chełma to tyle. To są nieprzyzwoicie wielkie pieniądze w stosunku do głodowych uposażeń różnych grup zawodowych (nie licząc górników). Jak słyszę takie dyskusje, to mi się mdławo robi. a i ten wielki donator pruszkowski. Jakim prawem zabiera głos kto i ile powinien zarabiać. A tak a propos - zajmijcie się robotą dla społeczeństwa, bo jak na takie kokosy, to wy nic nie robicie, tylko w stołki pierdzicie. Dobrodzieje od 7-miu boleści za moją kasę.
Rozwiń
Josef46
Josef46 (1 marca 2011 o 08:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oni nie stracili,oni jeszcze na te pensje z górnej półki nie zarobili.Powinni zaczynać z dolnej półki i w miarę efektów otrzymywac podwyżki.Obecnie samorządowcy niczym się nie wyrozniają,żadnych sukcesów,a tylko przynależnośc partyjna i funkcja w partii daje im możliwość zarobku!!!Tragedia w myśleniu i postępowaniu!Grożi to zapaścią Lubelszczyzny,bo to jest zwykły skok na kasę.!Prezydent Żuk zwiększ ilość wydziałów z 23 na 25 tzn zwiększa wydatki,a gdzie są dochody?Zapewne w podwyżkach podatków.Hetman jeszcze nic nie zrobił,a już został wyrózniony prze przesiębiorcow.Za co?Chyba za włazidupstwo.Drodzy państwo radni dają podwyżki bo ich dieta uzależniona jest od wysokości płacy marszałka,prezydenta,burmistrza,starosty i wójta.A gdzie sie podziały zobowiązania wobec wyborcow???? Droga do nikąd!Wszystko pachnie wazeliną!
Rozwiń
henryk
henryk (1 marca 2011 o 08:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
praca Prezydenta marszałka czy radnych to wielkie Eldorada liczy się stołek.Jezeli tak mało zarabijaja dlaczego walczą zaciekle o stołki.Praca czy prezydenta czy radnych powinna być oceniana poprzez EFEKTY ,dlatego według mnie zarabiają b. duzo .........Kraśnik dał przykład ,Hetman równiez natomiast pan Zuk to człowiek bez większego honoru tylko kasa kasa za ostatnie miejsce Lubelszczyzny w Polsce pod wzglendem infrastruktury zakładów pracy młodzi uciekaja zostają emeryci ,ktorzy pogodzili się z losem tej ziemi????
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!