piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Lubelska Biblioteka Wirtualna: Stare druki i mapy w sieci

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 czerwca 2013, 17:11
Autor: Dominik Smaga

 (Archiwum)
(Archiwum)

Lubelska Biblioteka Wirtualna szykuje się do wielkich zakupów. Potrzebuje m.in. serwerów i sprzętu do skanowania zbiorów. Za półtora roku wszystko ma działać.

W bibliotece mają się znaleźć najcenniejsze dokumenty i piśmiennicze zabytki z naszego regionu. – Znajdą się w niej starodruki, czasopisma, czy książki – mówi Grzegorz Hunicz, dyrektor Wydziału Informatyki i Telekomunikacji w Urzędzie Miasta.

W zbiorach mają być także stare dokumenty, archiwalne mapy, jak również znaczna część pozycji z zasobów uczelnianych bibliotek. Nie należy się za to spodziewać książkowych nowości beletrystycznych, a to ze względu na ochronę praw autorskich.

W sumie w zbiorach ma być ok. 3,5 miliona skanów. – Do projektu zostaną włączone także te zbiory, które już są w zasobach cyfrowych uczelni.

– W tej chwili mamy kupioną infrastrukturę światłowodową, niedługo będziemy ogłaszali kolejne przetargi – informuje Grzegorz Hunicz.

Miasto ma zamawiać m.in. sprzęt do tworzenia cyfrowych kopii analogowych zbiorów, czyli do tzw. digitalizacji. Konieczne są też serwery i tzw. multiwyszukiwarka. Praktycznie w każdej instytucji tworzącej dostępną przez Internet bibliotekę ma się znaleźć wyposażona w nowoczesny sprzęt pracownia digitalizacji. Tak, by zasoby można było stale powiększać.

Całkowity koszt projektu to 19 milionów złotych, z czego 16 mln zł ma pokryć unijne dofinansowanie. Największe wydatki planowane są na przełom bieżącego i przyszłego roku.

Biblioteka zostanie uruchomiona z opóźnieniem, miasto wystąpiło już do samorządu województwa o zgodę na przesunięcie terminu na koniec przyszłego roku.

Kto tworzy Lubelską Bibliotekę Wirtualną

Katolicki Uniwersytet Lubelski; Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej; Uniwersytet Medyczny w Lublinie; Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego; Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego; Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN; Książnica Zamojska oraz samorządy Zamościa i Lublina.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
KLH
34
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

KLH
KLH (23 czerwca 2013 o 08:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

kul zwalnia w bibliotece pracowników ale dalej brnie w rzeczy,które do niczego nie służą

Służą jak najbardziej, ale 19 mln i 1,5 roku to przegięcie. 

Rozwiń
34
34 (22 czerwca 2013 o 15:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

kul zwalnia w bibliotece pracowników ale dalej brnie w rzeczy,które do niczego nie służą

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!