środa, 24 stycznia 2018 r.

Lublin

Lubelska Brygada Wojsk Obrony ma kapelana i nowych oficerów

Dodano: 15 listopada 2017, 13:44
Autor: pp

Lubelska II Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej ma kapelana i 24 nowych oficerów. Posługę duszpasterską będzie pełnił ks. ppłk Andrzej Piersiak, proboszcz Kościoła Garnizonowego w Lublinie.

W miniony weekend promocję na pierwszy stopień oficerski otrzymało 142 absolwentów Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. – Do naszej brygady trafi 24 nowych oficerów. Otrzymają przydziały do wszystkich 5 batalionów już działających i formujących się w ramach 2. LBOT – mówi kpt. Damian Stanula, nowy oficer prasowy 2 Brygady.

Ordynariat polowy wyznaczył także kapelan II LBOT. Nominację otrzymał. ks. ppłk Andrzej Piersiak, proboszcz Kościoła Garnizonowego w Lublinie. Biskup polowy Józef Guzdek zwrócił się do wszystkich biskupów z prośbą o wyznaczeniu kapelanów, którzy podejmą posługę duszpasterską w każdym batalionie WOT.

Przypomnijmy, że w ramach 2. LBOT, którą dowodzi płk Tadeusz Nastarowicz, docelowo ma służyć 5 batalionów. Sformowały się już w Lublinie i Zamościu. W Chełmie i Dęblinie są na etapie formowania, a w 2019 roku powstanie batalion w Białej Podlaskiej. Ten proces zakończy się w 2020 roku.

Czytaj więcej o: wojsko obrona terytorialna
Piotr
Piotr
Użytkownik niezarejestrowany
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Piotr
Piotr (20 listopada 2017 o 13:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To był cytat z witryny WWW Akademii Wojsk Lądowych. W skrócie - przyszli kapelani kończą ten sam kurs, co przyszli lekarze wojskowi. Kiedyś to się nazywało "kursem oficerskim dla stanowisk szczególnych" i obejmowało też wojskowych sędziów i prokuratorów. Prawdę powiedziawszy, w historii z kapelanem ciekawe jest coś innego. To, że kapelanem Brygady zostaje proboszcz garnizonu lubelskiego, to w sumie rzecz "automatyczna". Natomiast zdanie 
Biskup polowy Józef Guzdek zwrócił się do wszystkich biskupów z prośbą o wyznaczeniu kapelanów, którzy podejmą posługę duszpasterską w każdym batalionie WOT
sugeruje IMHO, że każdy batalion WOT otrzyma kapelanów spoza grona obecnych kapelanów Ordynariatu Polowego. Bo gdyby chodziło o tych już pełniących służbę, Bp Polowy nie musiałby się zwracać do biskupów cywilnych, w końcu kapelani Ordynariatu już są jego podwładnymi. Zapewne, biorąc pod uwagę specyfikę WOT, kapelani ci byliby kimś w rodzaju dawnych kapelanów pomocniczych, tzn. zatrudnionych zasadniczo w duszpasterstwie cywilnym, a posługę dla wojska (WOT) sprawujących dodatkowo jako pracownicy cywilni wojska na etacie pełnym lub cząstkowym. Ale to jest oczywiście tylko mój domysł.
Rozwiń
Piotr
Piotr (20 listopada 2017 o 13:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Pan ksiądz to w jakiej szkole oficerskiej był ?
  STUDIUM 3-MIESIĘCZNE   [justify]Kształcenie i szkolenie w ramach 3-miesięcznego Studium oficerskiego przeznaczone jest dla absolwentów cywilnych uczelni wyższych i podoficerów zawodowych kwalifikowanych przez Departament Kadr oraz posiadających dyplom ukończenia studiów drugiego stopnia. Oferta dla absolwentów cywilnych uczelni wyższych skierowana dla zainteresowanych szkoleniem w korpusie osobowym medycznym i grupie osobowej duchowieństwa. Limit miejsc dla danego korpusu osobowego/grupy osobowej określony jest corocznie w decyzji Ministra Obrony Narodowej w sprawie naboru na szkolenie wojskowe kandydatów na oficerów na dany rok kalendarzowy.[/justify] [justify]Przed rozpoczęciem zasadniczego kształcenia oficerskiego podchorąży/słuchacz odbywa 6-tygodniowe szkolenie podstawowe w AWL zakończone uroczystą przysięgą wojskową. Kształcenie oficerskie pozwala osiągnąć podchorążemu (słuchaczowi) niezbędne w dalszej pracy oficera pożądane efekty kształcenia i szkolenia w zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych. Kandydat na oficera po zakończeniu całego procesu kształcenia w AWL przystępuje do egzaminu na oficera uprawniającego go do promocji na pierwszy stopień oficerski.[/justify] [justify]W ostatnim etapie szkolenia podchorąży (słuchacz) ma obowiązek uczestniczyć w miesięcznej praktyce specjalistycznej w wytypowanych jednostkach/instytucjach wojskowych – dla korpusu osobowego medycznego realizowane jest szkolenie wojskowo-medyczne w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi.[/justify] [justify]Podchorążowie (słuchacze) korzystają z nieodpłatnego zakwaterowania i wyżywienia na terenie AWL (centrum szkolenia). Zakwaterowani są w mieszkalnych budynkach koszarowych i żywieni w ramach zbiorowego żywienia.[/justify] [justify]W trakcie szkolenia oficerskiego podchorążowie (słuchacze) mogą za zgodą dowódców korzystać z przepustek stałych (w ciągu tygodnia) i przepustek jednorazowych (weekendowych).[/justify] [justify]Już od momentu wcielenia podchorążowie otrzymują za swoją służbę comiesięczne uposażenie zasadnicze żołnierzy pełniących służbę kandydacką według obowiązujących należności finansowych.[/justify]
Rozwiń
Gość
Gość (17 listopada 2017 o 17:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
bez kapelana ni chu chu
Rozwiń
Gość
Gość (16 listopada 2017 o 09:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co taki kapelan pułkownik robi w wojsk i ile za to bierze kasy?
Rozwiń
Gość
Gość (16 listopada 2017 o 08:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Największą siła rażenia wojsk terytorialnych są kapelani!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!