piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Lubelska firma oszukiwała pracownice? Sprawdzi to inspekcja pracy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 listopada 2011, 19:06

Urzędy pracy nie sprawdzają uczciwości pracodawcy. Sami musimy dowiedzieć się, czy nasz przyszły pra
Urzędy pracy nie sprawdzają uczciwości pracodawcy. Sami musimy dowiedzieć się, czy nasz przyszły pra

Zatrudnienie bez umowy, niepełne wypłaty, złe warunki socjalne. Takie zarzuty stawiają byłe pracownice firmie Inwest-Plan. Mają żal, że feralną ofertę przekazał urząd pracy.

– Ofertę pracy w Inwest-Plan dostałam w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lublinie – opowiada pani Marzena*. – To miało być zajęcie przy produkcji szyb zespolonych. Ucieszyłam się, bo zależało mi, żeby pracować i zarabiać.

Pani Marzena podpisała we wrześniu umowę-zlecenie na miesiąc. Miała zarobić 1386 zł brutto (1000 zł netto). Po 2 tygodniach dostała pierwszą wypłatę: 200 zł. – Potem jeszcze dwa razy po 300 zł. Łącznie za cały miesiąc dostałam 800 zł, a miało być 1000 zł – wylicza pani Marzena. – Dla mnie te 200 zł to bardzo dużo, a pracowałam po 11–12 godzin dziennie.

W kolejnym miesiącu pani Marzena w ogóle nie dostała umowy. – Upominałam się, ale usłyszałam: "Pracujesz, to pracuj”. Potem było tylko gorzej, bo szef wyzywał mnie od "bezmózgowców”. W sumie, bez umowy pracowałam 2 tygodnie, za które z łaski wypłacono mi 220 zł. Spytałam, dlaczego tak mało. Usłyszałam od szefa: "Płacę, ile mi się podoba, jestem czysty”. I wyprosił mnie. Poprosiłam więc o zaświadczenie o dochodach do urzędu pracy. Na to szef: "Wystawię, jak będę chciał”.

Pani Marzena do dziś nie dostała zaległych 200 zł ani zaświadczenia. W dodatku, do Inwest-Planu przyprowadziła koleżankę, która z tą firmą także rozstała się bardzo szybko. – Szatnia była równocześnie jadalnią, więc musiałam zdejmować spodnie przy kolegach, którzy jedli śniadanie – opowiada pani Iza. – Nie wspomnę o wyzwiskach pod naszym adresem. Trzeba dobrze sprawdzić, gdzie się idzie pracować. Nawet, jeśli oferta jest z pośredniaka.

Obie panie mają żal do urzędu pracy. – My możemy sprawdzić tylko, czy oferta spełnia warunki formalne. Nie weryfikujemy wiarygodności pracodawcy – wyjaśnia Andrzej Kozak, p.o. z-cy dyrektora PUP Lublin.

Oferta Inwest-Planu była także przez jakiś czas w MUP Lublin. – Nie wolno nam sprawdzać uczciwości pracodawcy – mówi Monika Różycka-Górska, rzecznik MUP Lublin. – Kompetencje urzędu w tym zakresie zgodnie z ustawą ograniczają się do przyjęcia od niego oświadczenia o niekaralności. Nie mamy prawa z góry zakładać, że jest nieuczciwy. Jeśli zdarza się, że pracodawca narusza przepisy prawa pracy, należy o tym fakcie niezwłocznie powiadomić Państwową Inspekcję Pracy.

– Przyjrzymy się dokładnie tej firmie – zapowiada Krzysztof Sudoł, z-ca okręgowego inspektora pracy w Lublinie. – Jeśli ktoś tam pracował bez umowy, to klasyczny przykład zatrudniania na czarno.

– To są pomówienia, każdy może sobie opowiadać bajki. U nas wszystko jest w porządku. Zatrudniamy ludzi legalnie i im płacimy – odpiera zarzuty Marcin Weiss, prezes Inwest-Planu. Nie potrafił powiedzieć, ile osób zatrudnia i na jakich zasadach. – Trudno mi wskazać liczbę pracowników.

* imiona kobiet zostały na ich prośbę zmienione
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
samosia
aloiz
leszek
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

samosia
samosia (10 stycznia 2013 o 13:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ta firma to banda zlodzieji a janusz wais to oszust pierwszego stopnia wykorzystuje ludzi jak moze ale nie dlugo to sie skonczy na trafi na swojego i nic ani nikt mu nie po moze to jest szczor chowjacy sie po kanalach ma tyle dlugow ze lata z sadu do sadu...pozdrowienia dla Wisa
Rozwiń
aloiz
aloiz (30 lipca 2012 o 10:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dla leszka za spieprzoną pracę i bardzo mierną wydajność chciałby gość otrzymywać pieniądze .Powinien
jeszcze dopłcić,teraz wychodzą wszystkie jego pomyłki.
Rozwiń
leszek
leszek (18 lipca 2012 o 11:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Też pracowałem w firmie Weissa w Diseldorfie i w Holandji koło Bredy zostałem też oszukany z zapłatą za pracę wiem że byli oszukani przez firmę Weissa ludzie pracujący w Diseldorfie ,Dortmundzie, Essen i w Bremen. Piątka ludzi z Radomia którzy przyjechali do Dortmundu około 18 czerwca zgłoście się do sondu. zamieszczam swój nr telefonu i proszę o kontakt. Leszek 728234402
Rozwiń
AREK
AREK (27 czerwca 2012 o 17:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja też zostałem oszukany,założyłem sprawe w sądzie.Sprawa się nawet nie odbyła bo podobno komputery się zawiesiły.Weis szantażuje mnie że zle została praca wykonana
Rozwiń
jan
jan (24 czerwca 2012 o 19:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zostałem także oszukany przez ta firmę. Zgłosiłem oszusta do sądu pracy.Sprawa nadal się toczy.Poszukuje podobnych do mnie -oszukanych przez Weisa- aby powiedzieli w sądzie jaki to drań.Jeżeli będę mógł innym pomóc to oczywiście zrobię to.Facet zasługuje na porządnego kopa w.... Kontakt do mnie: jan.Buki@interia.pl
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!