niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Lubelska Piesza Pielgrzymka. Co wolno pielgrzymom, a co jest zabronione

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 lipca 2014, 15:45

Nie wolno jeść lodów, palić papierosów, ani pić alkoholu. Poza tym trzeba ubierać się skromnie i nie grymasić przy jedzeniu. Duchowni przypominają zasady, bo do pielgrzymki na Jasną Górę co roku dołączają nowi.

W tym roku Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszy po raz 36. Pątnicy będą pielgrzymować pod hasłem "W blasku świętości”.

W obszernym komunikacie na stronie internetowej lubelskiej pielgrzymki znalazły się informacje o obowiązujących w czasie drogi zasadach. Należy powstrzymać się od picia alkoholu i palenia papierosów. Trzeba ubierać się w strój "właściwy dla religijno-pokutnego charakteru pielgrzymki”. W regulaminie jest też zapis dotyczący m.in. noclegów. Pątnicy podczas drogi na Jasną Górę śpią w domach prywatnych, stodołach lub we własnych namiotach. - Nie wolno zajmować noclegów indywidualnie. Kobiety i mężczyźni nocują oddzielnie (nie dotyczy małżeństw) - przypominają organizatorzy.

Jest też ostrzeżenie dotyczące konsekwencji nieprzestrzegania regulaminu. "Sankcją za umyślne łamanie zasad pielgrzymowania jest wykluczenie z pielgrzymki, zaś w wypadku poważnego naruszenia porządku - powiadomienie policji”.

- Nikt nigdy z pielgrzymki nie został przeze mnie usunięty - podkreśla ks. Mirosław Ładniak, od 8 lat przewodnik lubelskich pątników na Jasną Górę. - Przypominamy te zasady ponieważ co roku około połowa z 3 tys. pielgrzymów to osoby nowe - tłumaczy.

Ks. Ładniak nie przypomina też sobie, by kiedykolwiek zdarzyły się poważne zatrucia. Autorzy regulaminu jednak dmuchają na zimne: "Nie wolno nabywać żywności z przypadkowych źródeł i pić wody bez upewnienia się o jej zdatności. Obowiązuje zakaz spożywania lodów, bowiem są one najczęstszą przyczyną groźnych zatruć”. A witającym na trasie gospodarzom "należy okazać wdzięczność (wszelkie grymasy są niedopuszczalne)”.

Na 36. pielgrzymkę można już się zapisywać w swoich parafiach. A od 24 lipca w godz. 10-17 będzie działać biuro pielgrzymkowe przed lubelską archikatedrą.

Z Lublina pielgrzymi wyruszą do Częstochowy 3 sierpnia. Dwa dni wcześniej w drogę wyjdą pątnicy z Chełma. Będą szli 12 dni. Mają do pokonania ok. 320 km.

Ile to kosztuje

• Koszt wpisowego to 75 zł. Opłata uwzględnia m.in. transport bagaży i pojazdy służbowe, prom przez Wisłę, kupno lekarstw, baterii do nagłośnienia, informatory oraz ubezpieczenie NW.

• Wpisowe w przypadku osób mniej zamożnych wynosi 50 zł. Zniżka jest możliwa tylko za zgodą proboszcza, który wydaje w tym celu specjalne zaświadczenie.

• Jest też promocja dla rodzin. Dwie osoby z rodziny płacą 120 zł. Trzy i więcej osób z rodziny - 160 zł.
  Edytuj ten wpis
ja
Gość
adam.p.
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ja
ja (17 lipca 2014 o 13:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Już jak zobaczyłem tytuł od razu wiedziałem że najwięcej będzie odpowiedzi gibonów krytykujących kościół. Zazwyczaj jest tak że najwięcej pyszczą ci co najmniej wiedzą, ot taka przypadłość pewych ludzi którzy dużo mówią ale rzadko wiedzą co mówią 

Rozwiń
Gość
Gość (12 lipca 2014 o 10:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

taa jasne cała rzesza ludzi i ikt nie pali . phi

Palacz nie może pojsc na pielgrzymkę choc zaniósł by w sercu intencję i to nie małą skoro chce się tak poświecic.

NIE WIDZISZ, ŻE CZARNI ZNĘCAJĄ SIĘ NAD LUDŹMI?

Rozwiń
adam.p.
adam.p. (12 lipca 2014 o 08:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A czy wolno się modlić do innego, tego słusznego Boga?

Rozwiń
ada
ada (11 lipca 2014 o 18:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Czy te zakazy dotyczą też czarnych katabasów?? Bo widziałem już niejedną pielgrzymkę i stwierdzam że oni są ponad tym...

Może biedaku mniej ćpaj bo ci mózg całkiem wyjadło!!!

Rozwiń
hycel
hycel (11 lipca 2014 o 17:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Czy te zakazy dotyczą też czarnych katabasów?? Bo widziałem już niejedną pielgrzymkę i stwierdzam że oni są ponad tym...

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!