niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Lubelska ulica we Wrocławiu. Na konkurs wpłynęło 47 projektów

Dodano: 3 marca 2016, 13:01
Autor: am

Między 22-29 maja Lublin będzie miał we Wrocławiu swoją ulicę – ul. Karola Szajnochy w centrum miasta, niedaleko Rynku. <br />
fot. Sławomir Milejski/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons
Między 22-29 maja Lublin będzie miał we Wrocławiu swoją ulicę – ul. Karola Szajnochy w centrum miasta, niedaleko Rynku.
fot. Sławomir Milejski/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

47 projektów zgłoszono na konkurs na działania artystyczne prezentujące Lublin we Wrocławiu „Genius Loci”. Teraz wnioski ocenią dwie komisje – w Lublinie i we Wrocławiu. Wyniki mamy poznać 10 marca.

 

– Jesteśmy właśnie w trakcie czytania projektów, wiele jest bardzo ciekawych – przyznaje Gabriela Żuk, koordynator lubelskiej prezentacji we Wrocławiu podczas obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016. – Są takie dedykowane ulicy i takie mówiące o tym, co najlepszego dzieje się w Lublinie.

Konkurs na działanie artystyczne we Wrocławiu miasto ogłosiło 4 lutego. Był skierowany do organizacji pozarządowych, artystów i animatorów. Wystartować mógł każdy, kto miał pomysł, jak zaprezentować Lublin – jego kulturalny potencjał, wydarzenia, miejsca, zjawiska i ludzi w stolicy Dolnego Śląska. Wnioski można było składać do końca lutego. Na prezentacje wyłonione w konkursie miasto zamierza przeznaczyć 150 tys. zł.

Teraz zgłoszone przez mieszkańców Lublina projekty przejdą przez egzaminacyjne sito dwóch komisji. Pierwsza zbierze się w poniedziałek, a w jej składzie znajdą się: Janusz Opryński (dyrektor Centrum Kultury), Gabriela Żuk, Agnieszka Wojciechowska z Warsztatów Kultury oraz Roman Jaborkhel i Agnieszka Wiechnik z Urzędu Miasta. Wybrane przez nich projekty oceni następnie komisja złożona z przedstawicieli Wrocławia i Miast Koalicji. Ostateczne wyniki konkursu mamy poznać 10 marca.

Swoje „5 minut” we Wrocławiu dostanie każde z miast, które ubiegały się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury (Gdańsk, Katowice, Łódź, Poznań i Szczecin). Lublin zaprezentuje się jako pierwszy. Między 22-29 maja będzie miał we Wrocławiu swoją ulicę – ul. Karola Szajnochy w centrum miasta, niedaleko Rynku. Na ten czas ulica zostanie zamknięta dla ruchu i przez okrągłą dobę ma tętnić życiem. Pojawiają się na niej artystyczne instalacje, będą koncerty i spektakle, ale także stoiska z cebularzami.

Przeniesienie „lubelskiego ducha” do Wrocławia ma kosztować 700 tys. zł (500 tys. zł to ministerialna dotacja, 200 wkład własny Lublina). Według władz miasta, będzie to znakomita promocja Lublina, próba generalna przed obchodami 700-lecia miasta w 2017 r. i zaproszenie na nie mieszkańców innych miast.

Organizatorzy szacują, że w ciągu tygodnia lubelską uliczkę we Wrocławiu odwiedzi 100 tys. ludzi.

 

 

 

 

 

Gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (3 marca 2016 o 17:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najgorsza lokalizacja ze wszystkich, tą uliczką mało kto chodzi, jest na zupełnym uboczu. Krótka uliczka, co prawda na zapleczu rynku, ale nawet większość wrocławian o niej nie słyszało. Tak że pieniądze pójdą na marne i z promocji wyjdą nici. Inne miasta zostały lepiej potraktowane. Jest kilka deptaków na drodze do rynku, gdzie ruch pieszych jest duży, ale Lublin się o to nie stara. Uliczka Szajnochy i myślą, że Pana Boga za nogi złapali. Pozdrowienia z Wrocławia
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!